RadarSuper
Fresh ipa 5,5%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Willemoes, 6 Pak

Fresh ipa 5,5%

48,00 kr.24,24 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Laveste registrerede: 36,00 kr.Højeste registrerede: 48,00 kr.Udvikling: +33,3 %Arbejdstid: 9 min

Annonce

Fresh ipa 5,5% koster 48,00 kr. (24,24 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Willemoes Fresh IPA 5,5% er en øl i 6-pak med 33 cl dåser. Den skal opbevares køligt og gerne mørkt, og den smager bedst, når den serveres godt afkølet. Dåserne er praktiske at tage med og nemme at sætte frem, når der er gæster.

Størrelsen på 6-pakken med 33 cl ligger tæt på de mest almindelige formater i kategorien Øl, hvor vi følger 76 varer. Blandt dem er 2 L den hyppigste størrelse med 20 referencer, men 6-pakker med 33 cl er også en udbredt måde at købe øl på.

Hvad koster IPA'en pr. liter og pr. dåse

1,98 liter for 36 kr. giver 18,18 kr. pr. liter, svarende til 6 kr. pr. dåse á 33 cl. Dertil kommer 6 kr. i pant for hele pakken, som udbetales igen ved pantaflevering — den samlede udgift ved kassen er derfor 42 kr.

Aldersgrænse og alkoholprocent

Øllet har 5,5 % alkohol og sælges kun til personer på 16 år eller derover, i tråd med den danske regel om, at drikkevarer under 16,5 % må sælges til 16-årige. Stærkere drikkevarer kræver en køber på 18 år.

Servering af IPA

En IPA folder humlearomaerne bedre ud ved 6-8 grader end iskold servering. Opbevar dåserne køligt og mørkt frem til servering, da lys og varme hurtigt forringer humlearomaen.

Detaljer om varen

Mærke
Willemoes, 6 Pak
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5714370009529

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

36,00 kr.40,00 kr.44,00 kr.48,00 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1336,00 kr.
2026-08-3136,00 kr.
2026-09-1748,00 kr.
2026-10-0148,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget pant er der på Willemoes Fresh IPA?

    6,00 kr. i pant for hele 6-pakken, som betales ved købet og udbetales igen, når dåserne afleveres i en pantautomat.

  • Hvad er aldersgrænsen for at købe denne IPA?

    16 år, da øllet har 5,5 % alkohol og dermed ligger under grænsen på 16,5 %, hvor den danske aldersgrænse for salg er 16 år.

  • Ved hvilken temperatur bør en IPA serveres?

    Omkring 6-8 grader — lidt varmere end en pilsner — så humlearomaerne folder sig bedre ud, end hvis øllet drikkes iskoldt.

  • Hvad koster Fresh ipa 5,5% hos Rema 1000?

    Fresh ipa 5,5% koster 48,00 kr. (24,24 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fresh ipa 5,5% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fresh ipa 5,5% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fresh ipa 5,5%?

    Fresh ipa 5,5% sælges i 1,98 l, svarende til 24,24 kr./l.

  • Hvor kan man købe Fresh ipa 5,5%?

    Fresh ipa 5,5% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l