Annonce
Rema 1000 · Alkoholfri øl · Classic 0,0%
Tuborg
Størrelse: 33 cl
Annonce
Tuborg koster 5,00 kr. (15,15 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Vand, BYGMALT, kuldioxid, invertsukkersirup, naturlige aromaer, humle.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 ml |
|---|---|
| Energi | 87 kJ / 21 kcal |
| Fedt | — |
| heraf mættede fedtsyrer | — |
| Kulhydrat | 4,8 g |
| heraf sukkerarter | 0,7 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | — |
| Salt | — |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Tuborg Classic 0,0% er en alkoholfri øl på 33 cl, brygget på vand, bygmalt, kuldioxid, invertsukkersirup, naturlige aromaer og humle. Den har en mørkere, fyldigere karakter end de fleste alkoholfri øl og henvender sig til dig, der gerne vil have smagen af classic-øl uden alkohol.
Næringsindholdet ligger på 21 kcal og 4,8 g kulhydrat per 100 ml, hvoraf 0,7 g er sukkerarter. Det gør den til et let valg, når du vil holde styr på, hvad der kommer ind. Nutri-Score B afspejler netop det moderate indhold af sukker og energi.
I det danske køkken hører denne type øl naturligt til ved frokostbordet, til sild, leverpostej, smørrebrød og andre klassiske danske retter. Den kan også bruges i marinader og gryderetter, hvor man gerne vil have øllets smag med, men ikke alkoholen. Server den kold, gerne ved 5-8 grader, i et glas, så aromaerne kommer frem.
Opbevar flaskerne køligt og mørkt, stående, og undgå store temperatursvingninger. En flaske på 33 cl passer til én person til maden eller som forfriskning. Tjek holdbarhedsdatoen på etiketten, da smagen er bedst, når øllet er frisk.
Enkeltdåse eller 6-pak: samme literpris
Denne dåse på 33 cl koster 7,50 kr., svarende til 22,73 kr. pr. liter. Rema 1000s 6-pak af samme øl koster 45 kr. for 1,98 liter — samme literpris, 22,73 kr. Der er altså ingen økonomisk fordel ved at købe flere dåser på én gang: prisen pr. liter er identisk, uanset pakningsstørrelse.
Alkoholfri vs. almindelig pilsner: hvad er forskellen
Ingredienslisten på Tuborg Classic 0,0% er den samme grundopskrift som almindelig pilsner: vand, bygmalt, kuldioxid, invertsukkersirup, naturlige aromaer og humle. Forskellen ligger i processen — enten stoppes gæringen tidligt, eller alkoholen fjernes efterfølgende, så det færdige produkt reelt er alkoholfrit.
Det giver et lavere kalorieindhold, 21 kcal pr. 100 ml mod typisk 40-45 kcal for almindelig pilsner, og ingen registreret aldersgrænse på varen.
Pant på dåsen: sådan virker det
Der lægges 1,00 kr. i pant oveni prisen for hver dåse ved kassen. Pantbeløbet er ikke en del af selve ølprisen, men et depositum, der betales tilbage, når den tomme dåse afleveres i en pantautomat — i den butik, hvor den er købt, eller i en hvilken som helst anden butik, der modtager samme pantmærke.
Detaljer om varen
- Mærke
- Classic 0,0%
- Størrelse
- 33 cl
- Stregkode (EAN)
- 5740700981388
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 7,50 kr. |
| 2026-08-31 | 7,50 kr. |
| 2026-09-17 | 6,50 kr. |
| 2026-10-01 | 5,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange kalorier er der i Tuborg Classic 0,0%?
Der er 21 kcal og 87 kJ per 100 ml. Det svarer til cirka 69 kcal i en flaske på 33 cl.
Hvad indeholder Tuborg Classic 0,0%?
Vand, bygmalt, kuldioxid, invertsukkersirup, naturlige aromaer og humle. Den indeholder 4,8 g kulhydrat per 100 ml, hvoraf 0,7 g er sukkerarter.
Hvordan bruges Tuborg Classic 0,0% i madlavning?
Den kan bruges i marinader og gryderetter, hvor man ønsker øllets smag uden alkohol. Den passer også godt til det danske frokostbord med sild, leverpostej og smørrebrød.
Hvad koster Tuborg hos Rema 1000?
Tuborg koster 5,00 kr. (15,15 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Tuborg på tilbud hos Rema 1000?
Ja – ved vores seneste registrering var Tuborg markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.
Hvilken størrelse har Tuborg?
Tuborg sælges i 33 cl, svarende til 15,15 kr./l.
Hvor kan man købe Tuborg?
Tuborg forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce
Andre størrelser
Samme vare hos Rema 1000 i andre størrelser. Sammenlign prisen pr. kilo eller liter – det er ofte dér, forskellen gemmer sig.