RadarSuper
Royal classic

Annonce

Rema 1000 · Alkoholfri øl · 0,0 6 Pk.

Royal classic

39,15 kr.19,77 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Udvikling: +45,0 %Arbejdstid: 8,3 min

Annonce

Royal classic koster 39,15 kr. (19,77 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, BYGMALTEKSTRAKT, sukker, humle, naturlige aromaer og humleolie

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi88 kJ / 21 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat4,2 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Royal Classic 0,0% er en alkoholfri øl på 1,98 liter fordelt på seks dåser à 33 cl. Den er brygget på vand, bygmalt, bygmaltekstrakt, sukker, humle, naturlige aromaer og humleolie — altså de samme råvarer, man kender fra en klassisk øl, men uden alkohol.

Næringsindholdet pr. 100 ml ligger på 21 kcal og 88 kJ, med 4,2 g kulhydrater, hvoraf 0,6 g er sukker, samt 0,6 g protein. Det gør den til et let valg, når man vil have en øl med smag af malt og humle uden alkohol.

Den passer ind i de sammenhænge, hvor man ellers ville tage en almindelig øl: til frokosten, til grillmaden, til den kolde drink om aftenen eller som forfriskning direkte fra dåsen. Server den godt afkølet, gerne ved 4-6 grader, og hæld den op i et glas, hvis du vil have humlearomaen bedst frem.

Seks dåser i en pakke giver rigeligt til flere omgange eller til at have et par stykker liggende. Dåserne opbevares bedst tørt og køligt, og de holder sig fint i noget tid, hvis de ikke udsættes for varme eller direkte sollys. Køl dem ned inden servering for den bedste smag.

Tilbud: hvad du faktisk sparer

Normalprisen er 39,15 kr., tilbudsprisen 27,00 kr. — en besparelse på 12,15 kr. pr. sixpack, regnet direkte ud fra de to priser, Rema selv oplyser. Omregnet til literpris betyder det 13,64 kr. pr. liter på tilbud mod 19,77 kr. pr. liter til normalpris.

Hvorfor alkoholfrit øl stadig smager af noget

Bygmaltekstrakt tilsættes ud over selve maltet for at genskabe den fylde, alkoholen normalt bidrager med i et almindeligt øl. Det er en af de teknikker, der bruges til at undgå den 'tynde' smag, som en simpel afkogning eller filtrering ellers kan give alkoholfrit øl.

Pant på sixpacken

Der er 6,00 kr. i pant på hele 6-pakken, som du får retur ved aflevering i en pantautomat. Pant er lovpligtigt på danske drikkevarer i denne type emballage og indgår ikke i den udregnede literpris — det er et separat, refunderbart beløb.

Detaljer om varen

Mærke
0,0 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5741000167038

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

27,00 kr.31,05 kr.35,10 kr.39,15 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1727,00 kr.
2026-09-0139,15 kr.
2026-09-1739,15 kr.
2026-10-0139,15 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kalorier er der i Royal Classic 0,0%?

    Der er 21 kcal og 88 kJ pr. 100 ml. En dåse på 33 cl indeholder dermed omkring 69 kcal.

  • Hvad er Royal Classic 0,0% brygget på?

    Den er brygget på vand, bygmalt, bygmaltekstrakt, sukker, humle, naturlige aromaer og humleolie.

  • Hvordan opbevares og serveres den bedst?

    Dåserne opbevares tørt og køligt, væk fra varme og direkte sollys. Server den godt afkølet, gerne ved 4-6 grader.

  • Hvad koster Royal classic hos Rema 1000?

    Royal classic koster 39,15 kr. (19,77 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Royal classic på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Royal classic ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Royal classic?

    Royal classic sælges i 1,98 l, svarende til 19,77 kr./l.

  • Hvor kan man købe Royal classic?

    Royal classic forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

45,00 kr.75 cl

60,00 kr./l

13,41 kr.50 cl

26,82 kr./l

14,00 kr.50 cl

28,00 kr./l

6,54 kr.33 cl

19,82 kr./l

5,00 kr.33 cl

15,15 kr./l

30,00 kr.1,98 l

15,15 kr./l