RadarSuper
Orangestænger

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Toms

Orangestænger

18,95 kr.364,42 kr./kg

Størrelse: 52 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Orangestænger koster 18,95 kr. (364,42 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker/socker, SØDMÆLKS-/HELMELK-/HELMJÖLKSPULVER, kakaosmør/-smör*, kakaomasse*, cornflakes, emulgator/emulgeringsmedel (lecithin), orangeolie/orangeolja 0,2%, vaniljeekstrakt/vaniljextrakt. Kan indeholde spor af mandler og hasselnødder/-nøtter. Kan innehålla spår av mandlar och hasselnötter. Mindst 33% kakaotørstof/-torrsubstans og mindst 23% mælke-/melkebestanddele/ mjölkbeståndsdelar i mælkechokoladen/melkesjokoladen/mjölkchokladen. *Rainforest Alliance-certificeret/sertifisert/certifierad.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.276,7 kJ / 547 kcal
Fedt33 g
heraf mættede fedtsyrer20 g
Kulhydrat55 g
heraf sukkerarter49 g
Kostfibre—
Protein7,1 g
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Toms Orangestænger er en mælkechokolade med appelsinsmag, formet som stænger og solgt i en pose på 52 g. Ifølge ingredienslisten indeholder chokoladen sukker, sødmælkspulver, kakaosmør og kakaomasse, cornflakes, emulgator (lecithin), orangeolie på 0,2 % samt vaniljeekstrakt. Kakaotørstof udgør mindst 33 % og mælkebestanddele mindst 23 % af mælkechokoladen. Kakaosmør og kakaomasse er Rainforest Alliance-certificeret. Der kan forekomme spor af mandler og hasselnødder.

Næringsindholdet pr. 100 g er 547 kcal, 33 g fedt (heraf 20 g mættet), 55 g kulhydrat (heraf 49 g sukker), 7,1 g protein og 0,265 g salt. Det giver en sød chokolade med et markant fedt- og sukkerindhold, som man typisk spiser i mindre portioner.

Stængerne egner sig til at spise som de er, til at dele ud af eller til at lægge frem sammen med kaffe, te eller et glas kold mælk. Appelsinsmagen gør dem også velegnede som lille indslag i en blandet slikskål eller som en sød afslutning efter maden.

Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så chokoladen ikke bliver blød eller får fedtblomster. Den lille 52 g-pose er nem at have med og rækker til et par portioner, men bør lukkes tæt igen efter åbning, hvis ikke hele posen spises med det samme.

Kiloprisen og hvad 52 gram koster i praksis

364,42 kr. pr. kilo lyder af meget, men er regnet ud fra en lille engangspose til 18,95 kr. Småformater koster i sagens natur mere pr. kilo end store poser af samme slags — det er formatet, ikke nødvendigvis produktet, der driver kiloprisen op.

Kakao, mælk og cornflakes — hvad orangestænger er lavet af

Sukker, mælkepulver, kakaosmør og kakaomasse, cornflakes, appelsinolie (0,2 %) og vaniljeekstrakt. Kakaoen er Rainforest Alliance-certificeret, og mælkechokoladen lever op til de lovpligtige minimumskrav om mindst 33 % kakaotørstof og 23 % mælkebestanddele.

Kalorier og allergener

547 kcal pr. 100 gram, svarende til omkring 284 kcal for hele posen på 52 gram. Der er ingen nødder på selve ingredienslisten, men deklarationen advarer om mulige spor af mandler og hasselnødder fra produktionen.

Detaljer om varen

Mærke
Toms
Størrelse
52 g
Stregkode (EAN)
5774540183107

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,95 kr.18,95 kr.18,96 kr.18,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1318,95 kr.
2026-09-0118,95 kr.
2026-09-1718,95 kr.
2026-10-0118,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Toms Orangestænger?

    Ifølge ingredienslisten indeholder de sukker, sødmælkspulver, kakaosmør, kakaomasse, cornflakes, lecithin, orangeolie (0,2 %) og vaniljeekstrakt. Der kan forekomme spor af mandler og hasselnødder.

  • Hvor meget kakao og mælk er der i chokoladen?

    Mælkechokoladen har mindst 33 % kakaotørstof og mindst 23 % mælkebestanddele.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst posen?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt igen efter åbning, så chokoladen holder sig fin.

  • Hvad koster Orangestænger hos Rema 1000?

    Orangestænger koster 18,95 kr. (364,42 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Orangestænger på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Orangestænger ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Orangestænger?

    Orangestænger sælges i 52 g, svarende til 364,42 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Orangestænger?

    Orangestænger forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg