RadarSuper
London dry gin 43,1%

Rema 1000 · Spiritus · Tanqueray

London dry gin 43,1%

167,89 kr.239,84 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 35,9 min

London dry gin 43,1% koster 167,89 kr. (239,84 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Gin

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.087 kJ / 331,5 kcal
Fedt0 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat0,1 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein0 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tanqueray London Dry Gin er en klar, engelsk gin på 43,1 % vol. Den er destilleret med enebær som den bærende smag og suppleret af klassiske botaniske ingredienser, der giver en tør og markant profil. Næringsindholdet pr. 100 ml ligger på 331,5 kcal og 1087 kJ, med 0,1 g kulhydrat og ingen fedt eller protein — tal, der primært har relevans, hvis man vil regne på, hvad der kommer i glasset.

I det danske køkken er gin først og fremmest en spiritus til drinks. Den bruges i en gin og tonic, hvor det tørre udtryk spiller op mod tonicvand og et stykke citrus eller agurk. Den kan også indgå i en martini, i en negroni eller i andre cocktails, hvor man ønsker en tydelig enebærsmag. Ved servering hældes den typisk over is, og mængden afpasses efter, hvor kraftig smagen skal være.

Flasken rummer 70 cl, hvilket er den gængse størrelse til hjemmebaren og rækker til mange drinks. Opbevares tørt og ikke i direkte sollys; den behøver ikke stå på køl, men lukkes godt efter brug, så aromaen holdes intakt.

Hvad 'London Dry' betyder som stilbetegnelse

London Dry Gin er en stilbetegnelse for destillationsmetoden, ikke en oprindelsesbetegnelse — ginnen behøver ikke være produceret i London. Alle aromaer, typisk enebær, korianderfrø og citrusskal, tilsættes under selve destillationen, i modsætning til gin, hvor smag tilsættes bagefter.

Literprisen som sammenligningsredskab på tværs af flasker

239,84 kr. pr. liter gør det muligt at sammenligne denne 70 cl-flaske direkte med andre flaskestørrelser af samme eller andre spiritustyper, uanset hvor forskellig selve hyldeprisen pr. flaske ellers ser ud.

Aldersgrænse og regler ved køb af spiritus

Salg af spiritus er aldersbegrænset til 18 år i Danmark, og reglen gælder ufravigeligt ved kassen. Detailsalget er desuden underlagt almindelige danske regler for salg af alkohol, herunder tidsbegrænsninger i visse butikstyper.

Detaljer om varen

Mærke
Tanqueray
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
5000281005904

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

167,89 kr.167,89 kr.167,90 kr.167,89 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13167,89 kr.
2026-09-01167,89 kr.
2026-09-17167,89 kr.
2026-10-01167,89 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor stærk er Tanqueray London Dry Gin?

    Den har en alkoholstyrke på 43,1 % vol.

  • Hvad bruges Tanqueray London Dry Gin til?

    Den bruges typisk i drinks som gin og tonic, martini og negroni, hvor den tørre enebærprofil er tydelig.

  • Hvor mange cl indeholder flasken?

    Flasken indeholder 70 cl.

  • Hvad koster London dry gin 43,1% hos Rema 1000?

    London dry gin 43,1% koster 167,89 kr. (239,84 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er London dry gin 43,1% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var London dry gin 43,1% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har London dry gin 43,1%?

    London dry gin 43,1% sælges i 70 cl, svarende til 239,84 kr./l.

  • Hvor kan man købe London dry gin 43,1%?

    London dry gin 43,1% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l