RadarSuper
Taffel akvavit 41%

Annonce

Rema 1000 · Spiritus · Aalborg

Taffel akvavit 41%

129,35 kr.184,79 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 27,7 min

Annonce

Taffel akvavit 41% koster 129,35 kr. (184,79 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Taffel Akvavit 41% fra Aalborg i 70 cl flaske er en dansk snaps, der typisk nydes iskold til frokost, påskebordet eller julefrokosten. Den serveres ofte i små glas sammen med sild, æg og andre traditionelle retter. Efter åbning bør flasken opbevares køligt og mørkt for at bevare smagen bedst muligt.

Med 70 cl ligger denne flaske på det format, vi oftest følger i kategorien Spiritus, hvor 70 cl er den mest udbredte størrelse. Aalborg er et kendt dansk mærke inden for akvavit, og denne variant med 41% alkohol hører til blandt de klassiske taffelakvaviter.

Literprisen sammenlignet med whiskyen i samme størrelse

70 cl til 129,35 kr. giver 184,79 kr. pr. liter. Kædens whisky fra Muirhead's, også i 70 cl-flaske, koster 128,39 kr. pr. liter — en forskel på 56,40 kr. pr. liter mellem de to spiritusvarer i samme flaskestørrelse.

Begge tal er reelle literpriser fra samme sortiment og samme dag, og forskellen afspejler, at Aalborg er et navngivet, veletableret dansk mærke, mens whiskyen er et importeret produkt i en anden prisklasse.

Aalborg og den danske akvavittradition

Aalborg Taffel Akvavit er blandt de mest udbredte danske akvavitmærker og har historisk været en fast del af julefrokosten og andre traditionelle danske festmåltider, hvor akvavit typisk drikkes kold som snaps til sild og andet traditionelt pålæg.

Alkoholprocenten på 41 % placerer den i den stærkere ende af kategorien, hvor akvavit generelt ligger mellem 38 og 45 % alkohol — noget stærkere end almindelig vin, men på niveau med anden klassisk spiritus som whisky og vodka.

Aldersgrænse og opbevaring

Der er en lovpligtig aldersgrænse på 18 år for køb af spiritus i Danmark — højere end de 16 år, der gælder for øl og vin, hvilket afspejler spiritussens højere alkoholkoncentration.

En lukket flaske spiritus med denne styrke har i praksis ubegrænset holdbarhed, da alkoholindholdet forhindrer bakterie- og skimmelvækst. Opbevar den stående ved stuetemperatur, væk fra direkte sollys, for at bevare smagen bedst muligt over tid.

Detaljer om varen

Mærke
Aalborg
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
7048352072651

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

129,35 kr.129,35 kr.129,36 kr.129,35 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13129,35 kr.
2026-09-01129,35 kr.
2026-09-17129,35 kr.
2026-10-01129,35 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Aalborg Taffel Akvavit pr. liter?

    184,79 kr. pr. liter — flasken på 70 cl koster 129,35 kr. hos Rema 1000. Det er dyrere end kædens whisky i samme flaskestørrelse, som koster 128,39 kr. pr. liter.

  • Hvad er aldersgrænsen for at købe akvavit?

    18 år, som gælder for alle former for spiritus i Danmark. Det er højere end aldersgrænsen på 16 år for øl og vin.

  • Hvor længe holder en flaske akvavit efter åbning?

    Meget længe. Alkoholindholdet på 41 % forhindrer bakterie- og skimmelvækst, så en lukket eller genlukket flaske holder sig i praksis i årevis ved almindelig stuetemperatur, væk fra direkte sollys.

  • Hvad koster Taffel akvavit 41% hos Rema 1000?

    Taffel akvavit 41% koster 129,35 kr. (184,79 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Taffel akvavit 41% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Taffel akvavit 41% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Taffel akvavit 41%?

    Taffel akvavit 41% sælges i 70 cl, svarende til 184,79 kr./l.

  • Hvor kan man købe Taffel akvavit 41%?

    Taffel akvavit 41% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l