RadarSuper
Ananas stykker

Annonce

Rema 1000 · Salat & snittet grønt · Sunsalat, Håndskåret

Ananas stykker

15,10 kr.94,38 kr./kg

Størrelse: 160 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Ananas stykker koster 15,10 kr. (94,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

100 % ananas

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi239 kJ / 56 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter11 g
Kostfibre1,4 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Ananas i stykker, skåret i hånden og pakket uden tilsat sukker eller konserveringsmidler — ingredienslisten består af én ting: 100 % ananas.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 56 kcal og 12 g kulhydrater, hvoraf 11 g er sukkerarter. Det er frugtens eget sukker. Fiberindholdet er 1,4 g pr. 100 g.

Stykkerne er klar til brug, når der skal skæres ned på forberedelsen: oven på havregrøden eller i morgenmadsblandingen, i en frugtsalat, vendt i en grøn salat eller som topping på en cheesecake. De kan også blendes i en smoothie eller komme med i en karryret, hvor sødmen spiller op mod det krydrede.

Bakken indeholder 160 g. Åbnet holder ananassen sig bedst på køl i en tætsluttende beholder, og saften fra stykkerne kan med fordel hældes over, så de ikke tørrer ud. Uåbnet opbevares den tørt og ved stuetemperatur indtil holdbarhedsdatoen på emballagen.

Hvorfor forskåret frugt koster mere pr. kilo

94,38 kr. pr. kilo er markant mere, end en hel ananas typisk koster. Prisen dækker over arbejdet med at skrælle, kerne og skære frugten, samt at svindet i skræl, top og kerne ikke er med i vægten på den færdigskårne bakke. Det er samme mønster, man ser for al forarbejdet frugt og grønt i butikken.

Bromelain — ananas' naturlige enzym

Frisk ananas indeholder naturligt enzymet bromelain, som nedbryder protein. Det forklarer, hvorfor frisk ananas kan give en let sviende fornemmelse ved store mængder, og hvorfor frugten traditionelt bruges til at møre kød i marinader. Enzymet er varmefølsomt og forsvinder ved tilberedning, så effekten gælder kun den friske frugt.

Sådan holder du den skårne ananas frisk længst

En skåret overflade oxiderer og mister tekstur hurtigere end en hel frugt. Bakken bør opbevares tildækket på køl og bruges inden for få dage efter åbning for at bevare bedst mulig konsistens og smag.

Detaljer om varen

Mærke
Sunsalat, Håndskåret
Størrelse
160 g
Stregkode (EAN)
5704959113075

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,70 kr.13,40 kr.15,10 kr.13. aug.1. sep.16. sep.30. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,10 kr.
2026-09-0115,10 kr.
2026-09-1615,10 kr.
2026-09-3015,10 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er der tilsat sukker i ananassen?

    Nej. Ingredienslisten er 100 % ananas, så sukkerindholdet på 11 g pr. 100 g kommer fra frugtens eget sukker.

  • Hvordan opbevarer jeg ananasstykkerne efter åbning?

    Åbnet bakke holder sig bedst på køl i en tætsluttende beholder. Gem gerne saften og hæld den over stykkerne, så de ikke tørrer ud.

  • Hvor meget ananas er der i bakken?

    Bakken indeholder 160 g ananasstykker, skåret i hånden.

  • Hvad koster Ananas stykker hos Rema 1000?

    Ananas stykker koster 15,10 kr. (94,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Ananas stykker på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Ananas stykker ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Ananas stykker?

    Ananas stykker sælges i 160 g, svarende til 94,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Ananas stykker?

    Ananas stykker forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.150 g

80,00 kr./kg

20,06 kr.300 g

66,87 kr./kg

17,06 kr.300 g

56,87 kr./kg

20,28 kr.235 g

86,30 kr./kg

15,10 kr.160 g

94,38 kr./kg

14,00 kr.70 g

200,00 kr./kg