RadarSuper
Sødmælksbrød

Annonce

Rema 1000 · Brød & boller · Schulstad

Sødmælksbrød

20,95 kr.34,92 kr./kg

Størrelse: 600 g

Nutri-ScoreCNOVA4
Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Sødmælksbrød koster 20,95 kr. (34,92 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL 55%, vand, sigtet RUGMEL 7,5%, FULDKORNSHVEDEMEL, SØDMÆLKSPULVER 2,5%, gær, eddike, salt tilsat jod, sukker, HVEDEGLUTEN, emulgator (vegetabilsk E 471), emulgator (vegetabilsk E 472e), HVEDEMALTMEL, melbehandlingsmiddel (E 300), enzymer (HVEDE), BYGMALTMEL.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.050 kJ / 248 kcal
Fedt2,2 g
heraf mættede fedtsyrer1,2 g
Kulhydrat47 g
heraf sukkerarter4,3 g
Kostfibre3,3 g
Protein8,4 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Sødmælksbrød fra Schulstad er et blødt og luftigt brød, der er bagt med sødmælkspulver, hvilket giver en mild og let sødlig smag. Brødet er fremstillet af hvedemel, vand, rugmel, fuldkornshvedemel og sødmælkspulver, og det indeholder også ingredienser som gær, eddike, salt, sukker og emulgatorer. Med en vægt på 600 gram er det velegnet til hele familien.

Næringsindholdet pr. 100 gram viser 248 kcal, 47 gram kulhydrater, 8,4 gram protein, 3,3 gram fiber og 1,2 gram salt. Det er et brød med en blød krumme, som egner sig godt til både morgenmad, frokost og som tilbehør til aftensmaden. Det kan bruges til sandwich, toast, eller som ledsager til supper og salater.

Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, f.eks. i en brødkasse eller en plastpose, for at bevare friskheden. Det kan også fryses ned og tøs op ved stuetemperatur, når det skal bruges. Skorpen kan blive blød ved opbevaring i plast, så hvis du foretrækker en sprød skorpe, kan brødet med fordel varmes kort i ovnen inden servering.

Kiloprisen mod Schulstads Skagensbrød

Sødmælksbrødet koster 34,92 kr. pr. kilo (20,95 kr. for 600 gram), mens Skagensbrødet fra samme bager koster 40,77 kr. pr. kilo (26,50 kr. for 650 gram). Forskellen på knap 6 kr. pr. kilo hænger sammen med opskriften: Skagensbrødet indeholder havregryn, rapsolie og en andel tørret rugsurdej, mens sødmælksbrødet er den enklere, klassiske variant.

Begge er franskbrød fra samme producent, så prisforskellen er reelt en opskriftsforskel, ikke en kvalitetsforskel.

Hvorfor hedder det sødmælksbrød

Navnet kommer af sødmælkspulveret, der udgør 2,5 % af opskriften. Mælkepulveret bidrager med både protein og lidt sødme, og det er en af ingredienserne, der historisk har adskilt det danske sødmælksbrød fra et almindeligt franskbrød uden mælk.

Resten af opskriften — hvedemel, sigtet rugmel og fuldkornshvedemel — er standard for kategorien, mens de to emulgatorer og melbehandlingsmidlet E 300 sørger for en ensartet krumme og holdbarhed på hylden.

Opbevaring af franskbrød

Franskbrød som dette holder sig bedst i en brødpose eller -kasse ved stuetemperatur i et par dage; køleskabet fremskynder faktisk udtørringen (retrogradation af stivelsen) og bør undgås.

Skal brødet holde længere, er fryseren det rigtige sted — skær det gerne i skiver eller halve inden frysning, så man kan tage netop den mængde, man skal bruge, og toaste skiverne direkte fra frost.

Detaljer om varen

Mærke
Schulstad
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5701205004873

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,98 kr.18,97 kr.20,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,95 kr.
2026-09-0115,00 kr.
2026-09-1720,95 kr.
2026-10-0120,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Schulstad Sødmælksbrød?

    Det indeholder hvedemel (55%), vand, sigtet rugmel (7,5%), fuldkornshvedemel, sødmælkspulver (2,5%), gær, eddike, salt tilsat jod, sukker, hvedegluten, emulgatorer (E 471, E 472e), hvedemaltmel, melbehandlingsmiddel (E 300) og enzymer (hvede), bygmaltmel.

  • Hvordan opbevarer jeg Sødmælksbrødet bedst?

    Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, gerne i en brødkasse eller plastpose. Det kan også fryses ned og tøs op ved stuetemperatur.

  • Hvad er næringsindholdet i Schulstad Sødmælksbrød?

    Pr. 100 g: 248 kcal, 2,2 g fedt (heraf 1,2 g mættede), 47 g kulhydrater (heraf 4,3 g sukker), 3,3 g fibre, 8,4 g protein og 1,2 g salt.

  • Hvad koster Sødmælksbrød hos Rema 1000?

    Sødmælksbrød koster 20,95 kr. (34,92 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Sødmælksbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sødmælksbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sødmælksbrød?

    Sødmælksbrød sælges i 600 g, svarende til 34,92 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Sødmælksbrød?

    Sødmælksbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

25,00 kr.515 g

48,54 kr./kg

21,95 kr.500 g

43,90 kr./kg

26,95 kr.900 g

29,94 kr./kg

12,00 kr.520 g

23,08 kr./kg

15,00 kr.500 g

30,00 kr./kg