RadarSuper
Sour peach 16,4%

Annonce

Rema 1000 · Spiritus · Små Sure

Sour peach 16,4%

79,00 kr.112,86 kr./l

Størrelse: 70 cl

Arbejdstid: 16,9 min

Annonce

Sour peach 16,4% koster 79,00 kr. (112,86 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Små Sure Sour Peach er en spiritus i kategorien likør med ferskensmag. Den hører til familien af frugtige spiritus, hvor det er smagen og alkoholstyrken, der adskiller de enkelte varianter. Denne variant har 16,4% alkohol og kommer i en flaske på 70 cl.

I kategorien Spiritus følger vi 46 varer, og 70 cl er det mest udbredte format med 22 referencer. Der findes også 27,5 cl og 75 cl, men denne størrelse er altså den mest almindelige. Små Sure Sour Peach kan bruges i drinks og shots, hvor ferskensmagen er den bærende.

Literprisen sammenlignet med søster-produktet Små fugle

Små Sure Sour Peach koster 112,86 kr. pr. liter for en flaske på 70 cl med 16,4 % alkohol. Små fugle 16,4 %, en anden flaske i samme "Små"-serie hos Rema 1000, koster præcis det samme: 79,00 kr. for 70 cl, altså også 112,86 kr. pr. liter.

De to varer er med andre ord identisk prissat, uanset smag — begge i samme flaskestørrelse og med samme alkoholprocent.

Hvad Sour Peach fortæller om smagen

Navnet angiver en syrlig ("sour") fersken-smag ("peach"). Flaskestørrelsen på 70 cl kombineret med en alkoholprocent på 16,4 % er typisk for spiritusprodukter, der er tænkt til shots eller mixdrinks snarere end til at drikkes langsomt fra et glas som en klassisk spiritus.

Den fulde smagsbeskrivelse og eventuelle tilsætningsstoffer fremgår ikke af netbutikkens data — tjek flaskens etiket for den komplette deklaration.

Aldersgrænse og hvor du finder den fulde deklaration

Varen har en lovpligtig aldersgrænse på 18 år, som gælder alt spiritus med dette alkoholindhold i Danmark. Netbutikken oplyser hverken ingrediensliste eller næringsindhold for denne vare.

Har du allergi eller vil du kende det præcise indhold, er den fysiske etiket på flasken den eneste pålidelige kilde — den er juridisk gældende, i modsætning til de forkortede oplysninger, der ofte findes online.

Detaljer om varen

Mærke
Små Sure
Størrelse
70 cl
Stregkode (EAN)
5706844538062

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

79,00 kr.79,00 kr.79,01 kr.79,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1379,00 kr.
2026-09-0179,00 kr.
2026-09-1779,00 kr.
2026-10-0179,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Små Sure Sour Peach pr. liter?

    112,86 kr. pr. liter — flasken på 70 centiliter koster 79,00 kr. Det er præcis samme literpris som søster-produktet Små fugle 16,4 % i samme sortiment.

  • Hvor gammel skal man være for at købe Små Sure?

    18 år. Det er den lovbestemte danske aldersgrænse for alkoholholdige drikke med dette alkoholindhold, og den gælder uanset butik.

  • Hvor finder man ingredienslisten for Små Sure Sour Peach?

    Netbutikken oplyser hverken ingrediensliste eller næringsindhold for denne vare online. Den fulde, juridisk gældende deklaration står på flaskens etiket.

  • Hvad koster Sour peach 16,4% hos Rema 1000?

    Sour peach 16,4% koster 79,00 kr. (112,86 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Sour peach 16,4% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sour peach 16,4% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sour peach 16,4%?

    Sour peach 16,4% sælges i 70 cl, svarende til 112,86 kr./l.

  • Hvor kan man købe Sour peach 16,4%?

    Sour peach 16,4% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l