RadarSuper
SkagensbrødTilbud

Annonce

Rema 1000 · Brød & boller · Schulstad, Dg

Skagensbrød

15,00 kr.23,08 kr./kg

Størrelse: 650 g

NOVA4
Udvikling: −43,4 %Arbejdstid: 4,9 min

Annonce

Skagensbrød koster 15,00 kr. (23,08 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL 56%, vand, HAVREGRYN 6,5%, rapsolie, HVEDEGLUTEN, gær, eddike, salt tilsat jod, sukker, fuldkornshvedemel 0,5%, sigtet RUGMEL, tørret rugsurdej (FULDKORNSRUGMEL, surdejskultur), emulgator (vegetabilsk E471 og E472e), HVEDEMALTMEL, melbehandlingsmiddel (E300). Kan indeholde spor af mælk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.061 kJ / 251 kcal
Fedt3,8 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat44 g
heraf sukkerarter3,3 g
Kostfibre2,9 g
Protein8,8 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skagensbrød fra Schulstad er et blødt, firkantet hvedebrød med havre og en let syrlig smag fra eddike og rugsurdej. Ifølge ingredienslisten består det af 56 % hvedemel, vand, 6,5 % havregryn, rapsolie, hvedegluten, gær, eddike, salt tilsat jod, sukker, fuldkornshvedemel, sigtet rugmel, tørret rugsurdej samt emulgatorer og melbehandlingsmiddel. Der kan forekomme spor af mælk.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 251 kcal, 3,8 g fedt (heraf 0,8 g mættet), 44 g kulhydrater (heraf 3,3 g sukker), 2,9 g fibre, 8,8 g protein og 1,2 g salt. Det giver et brød med et moderat fiberindhold og en forholdsvis høj proteinandel for et hvedebrød.

Skagensbrødet er skåret eller kan skæres i skiver og bruges som det klassiske danske morgenbrød og til madpakken — med smør, ost, pålæg eller syltetøj. Det egner sig også til ristning og til at lægge under en stegt sild eller et stykke ost. Den bløde krumme gør det nemt at skære pæne skiver, og den let syrlige smag spiller godt sammen med både sødt og salt pålæg.

Opbevar brødet tæt indpakket ved stuetemperatur, så det holder sig blødt. Er der mere, end du spiser i løbet af et par dage, kan det fryses ned og tages op, når det skal bruges. Pakken indeholder 650 g.

Kiloprisen mod sødmælksbrødet

Skagensbrødet koster 40,77 kr. pr. kilo (26,50 kr. for 650 gram), mens sødmælksbrødet fra samme bager koster 34,92 kr. pr. kilo (20,95 kr. for 600 gram). De knap 6 kr. i forskel pr. kilo følger opskriften: Skagensbrødet har flere ingredienser, herunder havregryn, rapsolie og tørret rugsurdej.

Begge er franskbrødstyper fra samme producent, men med tydeligt forskellig kompleksitet i opskriften.

Hvad tørret rugsurdej gør ved brødet

Surdejen — her tilsat i tørret form, lavet af fuldkornsrugmel og surdejskultur — bidrager typisk med en mere kompleks, let syrlig smagsnote og kan påvirke både krummens struktur og brødets holdbarhed sammenlignet med brød, der udelukkende hæves med gær.

Det er en af de ingredienser, der adskiller Skagensbrødet fra det enklere sødmælksbrød i samme producents sortiment.

Indeholder brødet gluten og mælk?

Ja til gluten: brødet er baseret på hvedemel og har desuden tilsat hvedegluten. Havregrynene i opskriften er i sig selv glutenfri, men ændrer ikke ved, at det samlede brød indeholder gluten fra hvede og rug.

Producenten oplyser desuden, at brødet kan indeholde spor af mælk fra produktionslinjen — relevant ved mælkeallergi, selvom mælk ikke indgår som direkte ingrediens.

Detaljer om varen

Mærke
Schulstad, Dg
Størrelse
650 g
Stregkode (EAN)
5701205005467

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.15,50 kr.21,00 kr.26,50 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,50 kr.
2026-09-0226,50 kr.
2026-09-1726,50 kr.
2026-10-0115,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Schulstad Skagensbrød?

    Ifølge ingredienslisten består det af 56 % hvedemel, vand, 6,5 % havregryn, rapsolie, hvedegluten, gær, eddike, salt tilsat jod, sukker, fuldkornshvedemel, sigtet rugmel, tørret rugsurdej samt emulgatorer og melbehandlingsmiddel. Der kan forekomme spor af mælk.

  • Hvor meget fiber og protein er der i brødet?

    Pr. 100 g indeholder Skagensbrødet 2,9 g fibre og 8,8 g protein. Energiindholdet er 251 kcal, og der er 1,2 g salt pr. 100 g.

  • Hvordan opbevarer jeg Skagensbrødet bedst?

    Opbevar brødet tæt indpakket ved stuetemperatur for at holde det blødt. Har du mere, end du spiser i løbet af et par dage, kan det fryses ned og tages op efter behov.

  • Hvad koster Skagensbrød hos Rema 1000?

    Skagensbrød koster 15,00 kr. (23,08 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skagensbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Skagensbrød markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Skagensbrød?

    Skagensbrød sælges i 650 g, svarende til 23,08 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skagensbrød?

    Skagensbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

25,00 kr.515 g

48,54 kr./kg

21,95 kr.500 g

43,90 kr./kg

26,95 kr.900 g

29,94 kr./kg

12,00 kr.520 g

23,08 kr./kg

15,00 kr.500 g

30,00 kr./kg