RadarSuper
Proteinbar

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000, Stracciatella

Proteinbar

14,95 kr.332,22 kr./kg

Størrelse: 45 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Proteinbar koster 14,95 kr. (332,22 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

24 % mælkeproteiner, 24 % hydrolyseret collagen, 16 % mørk chokolade med sødestof (kakaomasse*, sødestof (E 965), kakaosmør*, mælkefedt, emulgator (E 322 af soja), naturlig vaniljearoma), 15 % fugtighedsbevarende middel (E 422 vegetabilsk), 6 % vand, 5 % kakaosmør, 4 % sojaprotein, kakaonibs*, fedtfattigt kakaopulver*, aromaer (chokolade, vanilje, fløde), tapiokastivelse, raffineret sojaolie, palmefedt, sødestoffer (E 965, E 955), salt, kakaomasse*, fortykningsmiddel (E 414), emulgator (E 322 af soja), naturlig vaniljearoma, farvestof (E 160a vegetabilsk).*Rainforest Alliance-certificeret. Yderligere information på ra.org.Kan indeholde spor af hvede, rug, byg, havre, æg, jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder, queenslandnødder (macadamianødder) og sesamfrø.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.563 kJ / 372 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer6,7 g
Kulhydrat23 g
heraf sukkerarter0,9 g
Kostfibre2,1 g
Protein50 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En proteinbar på 45 g med stracciatella-smag, hvor mælkeproteiner og hydrolyseret collagen udgør hovedparten af indholdet. Den er overtrukket med mørk chokolade med sødestof og tilsat kakaonibs, hvilket giver bid og en tydelig kakaoaroma.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 50 g protein, 12 g fedt og 23 g kulhydrater, hvoraf kun 0,9 g er sukkerarter. Saltindholdet ligger på 0,76 g pr. 100 g. Det gør baren til et mellemmåltid med højt proteinindhold og lavt sukkerindhold.

Den passer i tasken eller på kontoret, når du har brug for noget hurtigt mellem måltiderne, eller som et let snack efter træning. Den kan spises direkte fra emballagen.

Opbevares tørt og ikke for varmt, da chokoladeovertrækket kan smelte. Tjek holdbarhedsdatoen på emballagen. Baren indeholder sødestoffer og kan indeholde spor af nødder, gluten og sesam.

Næringsindholdet: hvor kommer de 50 gram protein fra

24 % mælkeproteiner og 24 % hydrolyseret collagen udgør næsten halvdelen af baren. Kombinationen giver et proteinindhold på 50 gram pr. 100 gram, mens kostfibretallet til gengæld er lavt, 2,1 gram.

Stracciatella eller Peanut Caramel — samme pris, forskellig profil

Begge varianter koster 14,95 kr. for 45 gram, altså 332,22 kr. pr. kilo. Stracciatella har mest protein (50 g), Peanut Caramel mest fibre (10 g mod 2,1 g). Valget er derfor et spørgsmål om ernæringsprofil, ikke pris.

Hvorfor kan baren hedde 'ikke tilsat sukker'

Sødmen kommer fra sødestofferne E 965 og E 955 i stedet for sukker. Sukkerindholdet lander på 0,9 gram pr. 100 gram, hvilket forklarer mærket, selvom baren stadig indeholder naturligt sukker fra mælkeproteinerne.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Stracciatella
Størrelse
45 g
Stregkode (EAN)
5705830015730

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.17. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,95 kr.
2026-09-0214,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein indeholder baren?

    Der er 50 g protein pr. 100 g. Da baren vejer 45 g, svarer det til cirka 22,5 g protein pr. bar.

  • Hvor meget sukker er der i?

    Der er 0,9 g sukkerarter pr. 100 g, hvilket svarer til cirka 0,4 g pr. 45 g bar.

  • Hvordan opbevares baren bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, så chokoladeovertrækket ikke smelter. Se holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Proteinbar hos Rema 1000?

    Proteinbar koster 14,95 kr. (332,22 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Proteinbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Proteinbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Proteinbar?

    Proteinbar sælges i 45 g, svarende til 332,22 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Proteinbar?

    Proteinbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg