RadarSuper
Proteinbar

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000, Peanut Caramel

Proteinbar

14,95 kr.332,22 kr./kg

Størrelse: 45 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Proteinbar koster 14,95 kr. (332,22 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

22 % mælkechokolade med sødestof (sødestof (E 965), kakaosmør*, sødmælkspulver, kakaomasse*, emulgator (E 322 af soja), aromaer), 18 % mælkeproteiner, 15 % hydrolyseret collagen, 14 % skumdæmpningsmiddel (E 1200), 12 % fugtighedsbevarende middel (E 422 vegetabilsk), 10 % jordnødder, 3 % sojaprotein, 3 % vand, 2 % raffineret sojaolie, sødestoffer (E 967, E 955), aromaer (flødekaramel, vanilje, fløde, karamelliseret sukker), salt, solsikkeolie, emulgator (E 322 af soja).*Rainforest Alliance-certificeret. Yderligere information på ra.org.Kan indeholde spor af hvede, rug, byg, havre, æg, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder, queenslandnødder (macadamianødder) og sesamfrø.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.512 kJ / 363 kcal
Fedt16 g
heraf mættede fedtsyrer6,2 g
Kulhydrat25 g
heraf sukkerarter3 g
Kostfibre10 g
Protein33 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En proteinbar på 45 g med mælkechokolade og jordnøddesmag. Ifølge næringsindholdet indeholder den 33 g protein pr. 100 g, hvilket svarer til cirka 15 g protein i en bar. Derudover er der 10 g fiber pr. 100 g og 3 g sukkerarter pr. 100 g.

Indholdet består blandt andet af mælkeproteiner, hydrolyseret kollagen, jordnødder og sojaprotein. Den er sødet med sødestoffer og indeholder mælkechokolade med sødestof, hvor kakaoen er Rainforest Alliance-certificeret.

Baren er velegnet som en proteinrig snack i løbet af dagen, for eksempel efter træning eller som et mellemmåltid på farten. Den kan opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen ikke smelter. Den lille størrelse gør den nem at have med i tasken.

Vær opmærksom på, at den kan indeholde spor af hvede, rug, byg, havre, æg, forskellige nødder og sesamfrø.

Samme pris som Stracciatella, anden profil

Begge barer koster 14,95 kr. for 45 gram, altså 332,22 kr. pr. kilo. Peanut Caramel har mest kostfibre (10 g mod 2,1 g), Stracciatella har mest protein (50 g mod 33 g).

Hvorfor indeholder denne bar 10 gram fibre pr. 100 gram

Skumdæmpningsmidlet E 1200 (polydextrose) udgør 14 % af baren og bruges ofte som fiberkilde og til at give tekstur i lette produkter — det forklarer det høje fibertal sammenlignet med Stracciatella-varianten.

Allergener: jordnødder som ingrediens, ikke kun spor

10 % jordnødder indgår som decideret ingrediens her, mod kun mulig sporforurening i Stracciatella-varianten. Relevant at holde adskilt ved nøddeallergi i husstanden.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Peanut Caramel
Størrelse
45 g
Stregkode (EAN)
5705830015723

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.17. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,95 kr.
2026-09-0214,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein indeholder baren?

    Ifølge næringsindholdet er der 33 g protein pr. 100 g, hvilket svarer til cirka 15 g protein i en bar på 45 g.

  • Hvor meget sukker er der i baren?

    Der er 3 g sukkerarter pr. 100 g, hvilket svarer til cirka 1,4 g sukker i en bar på 45 g.

  • Kan baren indeholde spor af nødder?

    Ja, den kan indeholde spor af mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder, queenslandnødder (macadamianødder) samt hvede, rug, byg, havre, æg og sesamfrø.

  • Hvad koster Proteinbar hos Rema 1000?

    Proteinbar koster 14,95 kr. (332,22 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Proteinbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Proteinbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Proteinbar?

    Proteinbar sælges i 45 g, svarende til 332,22 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Proteinbar?

    Proteinbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg