RadarSuper
Pilsner 4,7%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Willemoes, 6 Pak

Pilsner 4,7%

36,00 kr.18,18 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Laveste registrerede: 36,00 kr.Højeste registrerede: 48,00 kr.Arbejdstid: 8,1 min

Annonce

Pilsner 4,7% koster 36,00 kr. (18,18 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kulsyreholdig vand, BYGMALT og humle

Om denne vare

Pilsner Willemoes er en undergæret pilsner på 4,7 % alkohol, brygget på kulsyreholdigt vand, bygmalt og humle. Den enkle sammensætning er klassisk for en dansk pilsner, hvor malten giver den lette, brødagtige sødme og humlen står for den friske bitterhed.

Med 4,7 % ligger den i det leje, hvor en pilsner fortsat er frisk og drikkelig, men har lidt mere fylde end de letteste versioner. Den passer til det danske køkken, hvor pilsneren traditionelt er øllet til frokostbordet, til sild og smørrebrød, til frikadeller og stegt flæsk og til en hyggelig aften i godt selskab. Serveres med fordel kølig, omkring 5-8 grader, i et glas, så duften af malt og humle kommer frem.

Pakken indeholder 6 flasker og rummer i alt 1,98 liter. Opbevar øllet køligt og mørkt, gerne stående, og undgå store temperatursvingninger, så smagen holdes frisk. Har du ikke plads i køleskabet, kan flaskerne med fordel stilles køligt inden servering.

Nyd den afkølet – gerne til mad, men den fungerer også fint på egen hånd.

Literpris og pant: begge tal her

18,18 kr. pr. liter for selve pilsneren, plus 6,00 kr. i samlet pant for de seks dåser — svarende til 1,00 kr. pr. dåse, som betales tilbage ved aflevering i en pantautomat. Det samlede beløb ved kassen på 36,00 kr. dækker altså både øl og pant.

Sammenlignet med specialølen Giraf Black

18,18 kr. pr. liter for pilsneren mod 35,38 kr. pr. liter for specialølen Giraf Black i samme udtræk — næsten dobbelt så dyrt pr. liter. Forskellen skyldes både formatet (storpakke mod enkeltflaske) og kategorien (pilsner mod specialøl).

Aldersgrænse og dansk alkohollovgivning

Aldersgrænsen på 16 år gælder for øl under 16,5 % alkohol, som denne pilsner på 4,7 % klart ligger under. Stærkere specialøl og andre alkoholvarer med højere procent kræver en aldersgrænse på 18 år ved køb i danske butikker.

Detaljer om varen

Mærke
Willemoes, 6 Pak
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5714370009543

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

36,00 kr.40,00 kr.44,00 kr.48,00 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1336,00 kr.
2026-08-3136,00 kr.
2026-09-1536,00 kr.
2026-10-0136,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Pilsner Willemoes?

    Pilsneren har en alkoholstyrke på 4,7 %.

  • Hvilke ingredienser indeholder Pilsner Willemoes?

    Den er brygget på kulsyreholdigt vand, bygmalt og humle.

  • Hvor meget øl er der i en 6-pak Pilsner Willemoes?

    Pakken indeholder 6 flasker og rummer i alt 1,98 liter.

  • Hvad koster Pilsner 4,7% hos Rema 1000?

    Pilsner 4,7% koster 36,00 kr. (18,18 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pilsner 4,7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pilsner 4,7% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pilsner 4,7%?

    Pilsner 4,7% sælges i 1,98 l, svarende til 18,18 kr./l.

  • Hvor kan man købe Pilsner 4,7%?

    Pilsner 4,7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l