RadarSuper
Pilsner 4,7%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Willemoes

Pilsner 4,7%

6,00 kr.18,18 kr./l

Størrelse: 33 cl

Laveste registrerede: 6,00 kr.Højeste registrerede: 8,00 kr.Arbejdstid: 1,6 min

Annonce

Pilsner 4,7% koster 6,00 kr. (18,18 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 27. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kulsyreholdigt vand, BYGMALT, humle og humleekstrakt.

Om denne vare

Willemoes Pilsner er en klassisk dansk pilsner på 4,7 % vol. Bag brygget ligger en enkel og traditionel sammensætning: kulsyreholdigt vand, bygmalt, humle og humleekstrakt. Det er de fire grundsten, der giver øllet dets lyse farve, friske duft og den let bitre afslutning, som en pilsner er kendt for.

Med 4,7 % alkohol ligger denne pilsner i det leje, hvor den fungerer både som måltidsøl og som tørstslukker. Den lette bitterhed fra humlen gør den velegnet til det danske frokostbord, hvor den typisk følger rugbrød med pålæg, sild, frikadeller eller andre kolde retter. Den kan også serveres til aftensmaden, når der er brug for en frisk og ikke for tung ledsager til maden.

Øllet fås på 33 cl-flaske, en størrelse der passer til én person og til at holde øllet koldt hele vejen gennem måltidet. Opbevar flaskerne stående, køligt og mørkt, og stil dem gerne på køl i god tid inden servering, så de er gennemkølede. Undgå direkte sollys, da det kan påvirke smagen. En pilsner som denne bør drikkes frisk, så tjek holdbarheden på etiketten og nyd den inden for rimelig tid efter køb.

Literprisen mod Willemoes' Fresh IPA

Begge øl fra Willemoes koster 18,18 kr. pr. liter (6,00 kr. for 33 cl) — pilsneren og Fresh IPA'en er prissat helt ens, selvom de er forskellige ølstile med forskellig alkoholprocent (4,7 % mod 5,5 %).

Det betyder, at valget mellem de to fra samme bryggeri er en ren smagssag, ikke et prisspørgsmål.

Pant og det danske retursystem

Dåsen har 1,00 kr. i pant, som er en fast del af det danske retursystem for drikkevareemballage og lægges oveni prisen ved købet. Panten refunderes, når dåsen afleveres i en pantautomat — uafhængigt af, hvor øllet er købt.

Det er ikke en del af selve prisen på øllet, men en separat sikkerhed, der sikrer, at emballagen genanvendes.

Aldersgrænsen på 16 år

Ifølge dansk lovgivning må øl og vin under 16,5 % alkohol sælges til unge fra 16 år, mens stærkere drikkevarer over den grænse kræver en køberalder på 18 år. Med 4,7 % alkohol falder denne pilsner klart inden for 16-års-grænsen.

Reglen gælder salget, ikke selve drikkevarens indhold — butikker er forpligtet til at overholde aldersgrænsen ved kassen.

Detaljer om varen

Mærke
Willemoes
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5714370009536

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,67 kr.7,33 kr.8,00 kr.13. aug.21. sep.24. sep.27. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-218,00 kr.
2026-09-248,00 kr.
2026-09-276,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Willemoes Pilsner?

    Willemoes Pilsner har en alkoholstyrke på 4,7 % vol.

  • Hvilke ingredienser indeholder Willemoes Pilsner?

    Den er brygget på kulsyreholdigt vand, bygmalt, humle og humleekstrakt.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst Willemoes Pilsner?

    Opbevar flaskerne stående, køligt og mørkt, og stil dem på køl inden servering. Undgå direkte sollys.

  • Hvad koster Pilsner 4,7% hos Rema 1000?

    Pilsner 4,7% koster 6,00 kr. (18,18 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 27. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pilsner 4,7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pilsner 4,7% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pilsner 4,7%?

    Pilsner 4,7% sælges i 33 cl, svarende til 18,18 kr./l.

  • Hvor kan man købe Pilsner 4,7%?

    Pilsner 4,7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l