RadarSuper
Øko. citroner

Annonce

Rema 1000 · Frugt

Øko. citroner

9,00 kr.36,00 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 1,9 min

Annonce

Øko. citroner koster 9,00 kr. (36,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologiske citroner i 250 g pose er en fast bestanddel i mange hjem, hvor de bruges til at give frisk syre til bagværk, salatdressinger, saucer, marinader og drinks – eller til at rive skal over retter. De er også praktiske i husholdningen, hvor citronsaft og -skal ofte indgår i rengøring og afkalkning.

Størrelsen på 250 g hører til blandt de mindre i frugtkategorien, hvor 250 g, 500 g og 200 g er de hyppigst forekommende. Vi følger i øjeblikket 5 økologiske referencer i denne familie, fordelt på 1 kæde, og mærket Iran Kl.1 er det, der optræder flest gange blandt dem.

Hvorfor varierer oprindelseslandet?

Rema 1000 oplyser, at citronerne kan komme fra Italien, Spanien, Grækenland, Argentina, Chile, Den Dominikanske Republik, Peru eller Sydafrika, afhængig af leveringen. Det skyldes, at citronsæsonen ikke er ens overalt: når den europæiske høst er lav eller uden for sæson, henter grossister ofte frugt fra den sydlige halvkugle, hvor sæsonen er modsat.

Det nøjagtige oprindelsesland for netop din pose står på selve emballagen, ikke på denne side, da det skifter med leverancerne.

Hvad betyder Ø-mærket for importeret frugt?

Økologimærket følger produktionsmetoden — ingen kunstgødning, ingen kemiske sprøjtemidler — og gælder også for frugt importeret fra lande uden for EU, forudsat at dyrkningen er kontrolleret og certificeret af et anerkendt organ efter tilsvarende regler som de europæiske.

Det betyder, at en økologisk citron fra Peru og en fra Spanien i princippet lever op til samme dyrkningskrav, selvom afstanden til Danmark er meget forskellig.

Sådan holder citronerne sig længst

Citroner holder sig bedst køligt — i køleskabets grøntsagsskuffe eller et koldt, mørkt sted — hvor de typisk kan holde flere uger. Ved stuetemperatur tørrer skallen hurtigere ud.

Skal skallen bruges i madlavningen, bør frugten vaskes og eventuelt børstes grundigt først, uanset om den er økologisk eller ej — økologisk dyrkning ændrer ikke på, at frugten har været håndteret og transporteret.

Detaljer om varen

Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5706779018486

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,00 kr.9,00 kr.9,01 kr.9,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-139,00 kr.
2026-09-019,00 kr.
2026-09-179,00 kr.
2026-10-019,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster økologiske citroner pr. kilo?

    36,00 kr. pr. kilo: nettet på 250 gram koster 9 kr. hos Rema 1000. Det er den normale hyldepris uden aktuel kampagne.

  • Hvorfra kommer citronerne?

    Oprindelseslandet varierer med leveringen mellem Italien, Spanien, Grækenland, Argentina, Chile, Den Dominikanske Republik, Peru og Sydafrika. Det konkrete land for din pose fremgår af mærkningen på emballagen.

  • Hvordan opbevares citroner bedst?

    Køligt, gerne i køleskabets grøntsagsskuffe eller et koldt, mørkt sted, hvor de kan holde sig friske i flere uger. Ved stuetemperatur tørrer skallen hurtigere ud.

  • Hvad koster Øko. citroner hos Rema 1000?

    Øko. citroner koster 9,00 kr. (36,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. citroner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. citroner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. citroner?

    Øko. citroner sælges i 250 g, svarende til 36,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. citroner?

    Øko. citroner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

3,00 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.
10,00 kr.
2,50 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.