Annonce
Størrelse: 500 g
Annonce
Øko. kiwi koster 20,00 kr. (40,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Om denne vare
Økologisk kiwi i en 500 g pose. Kiwifrugten er velegnet til at spise som den er, skære i skiver til morgenmaden eller bruge i desserter og salater. Opbevar posen køligt og tørt, og lad eventuelt frugterne eftermodne ved stuetemperatur, indtil de giver efter let for tryk.
Størrelsen på 500 g er den mest udbredte i kategorien Frugt, hvor vi følger 46 varer. Blandt de hyppigste formater findes også 125 g og 250 g, men 500 g går igen i flest referencer. Denne pose er dermed i samme vægtklasse som de mest almindelige økologiske frugtposer.
Kiloprisen for den økologiske kiwi
500 gram til 20,00 kr. giver 40,00 kr. pr. kilo. Det er kiloprisen, uanset om den konkrete pose kommer fra Italien eller Chile — de to lande skifter alt efter sæson, men Rema oplyser samme pris pr. kilo for varen som helhed.
Hvorfor oprindelseslandet varierer
Rema oplyser direkte, at kiwierne kommer fra enten Italien eller Chile, afhængigt af hvilken leverance der aktuelt er i butikken. De to lande har modsatrettede høstsæsoner på den nordlige og sydlige halvkugle, hvilket gør det muligt at forsyne det danske marked året rundt uden et langt hul mellem sæsonerne.
Den præcise oprindelse for den enkelte pose fremgår af mærkningen på selve emballagen — det er den oplysning, der gælder for netop den kiwi, kunden tager med hjem, ikke en fast angivelse på produktsiden.
Sådan modner og opbevarer du kiwi
Hård kiwi eftermodner ved stuetemperatur over nogle dage. Processen kan fremskyndes ved at lægge frugterne i en lukket pose sammen med et æble eller en banan, som afgiver ethylengas og dermed speeder modningen op — et generelt princip for frugtmodning, der gælder uanset kiwiens oprindelsesland.
Når kiwien er moden, kan den opbevares på køl i op til en uge for at bremse yderligere modning.
Detaljer om varen
- Størrelse
- 500 g
- Stregkode (EAN)
- 5706779028959
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 20,00 kr. |
| 2026-09-01 | 20,00 kr. |
| 2026-09-17 | 20,00 kr. |
| 2026-10-01 | 20,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad koster den økologiske kiwi pr. kilo?
40,00 kr. pr. kilo. Nettet på 500 gram koster 20,00 kr. hos Rema 1000.
Hvor kommer kiwierne fra?
Fra enten Italien eller Chile, afhængigt af leverance og sæson. Den præcise oprindelse for den konkrete pose fremgår af mærkningen på emballagen.
Hvordan får jeg kiwien til at modne hurtigere?
Læg den i en lukket pose sammen med et æble eller en banan. De to frugter afgiver ethylengas, som fremskynder modningsprocessen betydeligt sammenlignet med at lade kiwien ligge frit.
Hvad koster Øko. kiwi hos Rema 1000?
Øko. kiwi koster 20,00 kr. (40,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Øko. kiwi på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Øko. kiwi ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Øko. kiwi?
Øko. kiwi sælges i 500 g, svarende til 40,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Øko. kiwi?
Øko. kiwi forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce