RadarSuper
Øko. ingefær

Annonce

Rema 1000 · Krydderier

Øko. ingefær

14,00 kr.70,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Øko. ingefær koster 14,00 kr. (70,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologisk ingefær i en 200 g pose er et krydderi, der bruges til at give smag i både mad og drikke. Ingefær er kendt fra mange køkkener og kan bruges i alt fra supper og wokretter til bagværk og te.

Størrelsen på 200 g er den eneste, vi fører i denne familie af ingefærprodukter, hvor de øvrige varianter typisk ligger på 15-50 g. Den større pose passer derfor til dig, der bruger ingefær jævnligt og gerne vil have en god portion ad gangen.

Kiloprisen sammenlignet med gurkemejerod

200 gram til 14,00 kr. giver 70,00 kr. pr. kilo — langt under den økologiske gurkemejerods 260,00 kr. pr. kilo i samme registrering. Forskellen skyldes primært, at ingefæren sælges i en fire gange større pose; det er et regnestykke på disse to konkrete varers priser og vægte, ikke en generel sammenligning af råvarernes værdi.

Hvad Økologi-mærket betyder her

Økologi-mærket betyder certificeret dyrkning efter EU's regler uden syntetiske pesticider eller kunstgødning. Oprindelsen varierer mellem Peru, Costa Rica, Thailand og Brasilien afhængigt af sæson — det aktuelle land for din pose fremgår af mærkningen på emballagen.

Opbevaring og frysning af frisk ingefær

Ingefær holder sig typisk friskt i flere uger i køleskabets grøntsagsskuffe — længere end de fleste andre friske krydderurter. Er posen mere, end du når at bruge, kan roden fryses ned hel eller finthakket; frysning ændrer kun let på teksturen, sjældent et problem, når roden rives eller koges med i retten.

Detaljer om varen

Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5745000163182

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,00 kr.14,00 kr.14,01 kr.14,00 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,00 kr.
2026-09-0114,00 kr.
2026-09-1714,00 kr.
2026-10-0114,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster den økologiske ingefær pr. kilo?

    70,00 kr. pr. kilo — posen på 200 gram koster 14,00 kr. Det er markant lavere end den økologiske gurkemejerod i samme sortiment (260,00 kr. pr. kilo), primært fordi ingefærposen er større.

  • Hvor kommer den økologiske ingefær fra?

    Oprindelsen varierer og kan være Peru, Costa Rica, Thailand eller Brasilien. Det aktuelle oprindelsesland for din pose fremgår af mærkningen på selve emballagen.

  • Kan man fryse frisk ingefær?

    Ja, ingefær tåler frysning godt, enten i hele stykker eller finthakket i portioner. Teksturen bliver en anelse blødere efter optøning, men det mærkes sjældent, når roden rives eller koges med i en ret.

  • Hvad koster Øko. ingefær hos Rema 1000?

    Øko. ingefær koster 14,00 kr. (70,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. ingefær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. ingefær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. ingefær?

    Øko. ingefær sælges i 200 g, svarende til 70,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. ingefær?

    Øko. ingefær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,00 kr.70 g

185,71 kr./kg

6,00 kr.32 g

187,50 kr./kg

10,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.