Annonce
Øko. gurkemejerod
Størrelse: 50 g
Annonce
Øko. gurkemejerod koster 13,00 kr. (260,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Om denne vare
Opbevar gurkemejeroden tørt og mørkt, så holder den sig bedst. Den økologiske gurkemejerod på 50 g bruges typisk revet eller snittet i supper, karryretter, ris og grøntsager, og den kan også komme i varme drikke. Størrelsen på 50 g ligger blandt de mindre i krydderikategorien, hvor 40 g er det mest almindelige, efterfulgt af 70 g og 50 g. Vi følger 60 varer i kategorien Krydderier.
Kiloprisen på 50-grams posen
13,00 kr. for 50 gram giver 260,00 kr. pr. kilo. Det er et højt tal sammenlignet med den økologiske ingefær i samme sortiment (70,00 kr. pr. kilo), men forskellen afspejler primært pakkestørrelsen — 50 gram mod 200 gram — ikke nødvendigvis prisen på selve råvaren i større mængder.
Hvad er økologimærket her et bevis på
Økologi-mærket betyder, at gurkemejeroden er dyrket efter EU's certificerede regler for økologisk landbrug, uden syntetiske pesticider eller kunstgødning. Oprindelseslandet varierer og kan være Costa Rica, Peru eller Indien afhængigt af sæson — det aktuelle land for din pose står på selve emballagen.
Sådan bruges frisk gurkemejerod
Frisk gurkemejerod er skarpere og mere jordagtig i smagen end det tørrede pulver de fleste kender. Riv eller hak roden fint til karry, supper og asiatisk madlavning. Den farver kraftigt — brug gerne handsker og et skærebræt, du ikke er bekymret for at plette. Opbevar køligt og brug hurtigt, eller frys mindre portioner ned.
Detaljer om varen
- Størrelse
- 50 g
- Stregkode (EAN)
- 5706779056457
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 13,00 kr. |
| 2026-09-01 | 13,00 kr. |
| 2026-09-17 | 13,00 kr. |
| 2026-10-01 | 13,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad koster gurkemejerod pr. kilo hos Rema 1000?
260,00 kr. pr. kilo — posen på 50 gram koster 13,00 kr. Det er den højeste kilopris blandt Remas friske krydderurter og -rødder i denne registrering, hvilket hænger sammen med den lille pakkestørrelse.
Er gurkemejeroden økologisk?
Ja, varen bærer Økologi-mærket, som betyder certificeret dyrkning efter EU's regler uden syntetiske pesticider eller kunstgødning.
Hvor kommer gurkemejeroden fra?
Oprindelsen varierer fra dag til dag mellem Costa Rica, Peru og Indien. Det præcise oprindelsesland for den enkelte pose fremgår af mærkningen på selve emballagen.
Hvad koster Øko. gurkemejerod hos Rema 1000?
Øko. gurkemejerod koster 13,00 kr. (260,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Øko. gurkemejerod på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Øko. gurkemejerod ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Øko. gurkemejerod?
Øko. gurkemejerod sælges i 50 g, svarende til 260,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Øko. gurkemejerod?
Øko. gurkemejerod forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce