RadarSuper
Nougat

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Ritter Sport

Nougat

26,95 kr.269,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 5,8 min

Annonce

Nougat koster 26,95 kr. (269,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sukker, HASSELNØDDEmasse (18%), kakaosmør, kakaomasse, sødMÆLKspulver, MÆLKesukker, skummetMÆLKspulver, SMØRfedt, emulgator: SOJAlecithiner, Bourbon Vaniljeextrakt. Kan indeholde spor af jordnødder, andre nødder, gluten og æg

Allergener

leche, frutos de cáscara, soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.263 kJ / 552 kcal
Fedt32,3 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat54,8 g
heraf sukkerarter51 g
Kostfibre2,1 g
Protein7,4 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En mælkechokoladebar med nougatfyld, hvor hasselnøddemassen udgør 18 procent. Ifølge ingredienslisten er fyldet bygget op omkring hasselnødder, sukker og mælk, mens chokoladen omkring det indeholder kakaosmør, kakaomasse og sødmælkspulver. Bourbon-vaniljeekstrakt og sojalecithin som emulgator er også med på listen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 552 kcal, 32,3 g fedt — heraf 13 g mættet fedt — og 54,8 g kulhydrat, hvoraf 51 g er sukker. Proteiner udgør 7,4 g, fibre 2,1 g og salt 0,1 g. Nutri-Score er E.

Den passer til at blive brudt i stykker og delt, til kaffen eller teen, og til at lægge på fad sammen med andet slik. Den kan også hakkes og bruges som drys over is, i kager eller i en dessert, hvor man gerne vil have nøddesmag og et fast, chokoladeovertrukket bid.

Barren vejer 100 g og er pakket ind, så den kan opbevares tørt og ikke for varmt — chokolade tager let smag og bliver mat i overfladen, hvis den ligger for varmt. Den indeholder mælk, nødder og soja og kan indeholde spor af jordnødder, andre nødder, gluten og æg, hvilket er værd at kende, hvis den skal deles med nogen.

Kiloprisen mod marcipanudgaven

Begge Ritter Sport-plader koster 269,50 kr. pr. kilo (26,95 kr. for 100 gram) — nougat- og marcipanudgaven er prissat helt ens. Forskellen ligger i opskriften: nougatudgaven bruger mælkechokolade (min. 30 % kakaotørstof) med 42 % nougatfyld, mens marcipanudgaven bruger mørk chokolade (min. 50 % kakaotørstof) med 44 % marcipanfyld.

Valget mellem de to er derfor rent smagsmæssigt, ikke et prisspørgsmål.

Tre allergener direkte i ingredienslisten

Nougatpladen indeholder hasselnødder (18 %), flere mælkeprodukter (sødmælkspulver, mælkesukker, skummetmælkspulver, smørfedt) og sojalecithin som direkte ingredienser — ikke kun som mulige spor.

Derudover advarer producenten om mulige spor af jordnødder, andre nødder, gluten og æg fra produktionslinjen. Det gør denne plade til et af de mest allergenrige produkter i sortimentet og relevant at holde øje med ved flere typer allergi samtidig.

Hvorfor er nougatudgaven federe end marcipanudgaven

Med 35 gram fedt mod 27 gram pr. 100 gram er nougatpladen mere fedtholdig end marcipanudgaven. Forklaringen ligger i opskriften: nougatfyldet kombinerer hasselnøddeolie med flere mælkefedtkilder — sødmælkspulver, skummetmælkspulver og smørfedt — mens marcipanfyldets fedt primært kommer fra mandlerne alene.

Det giver nougatudgaven både en federe konsistens og et højere kalorietal: 560 mod 493 kcal pr. 100 gram.

Detaljer om varen

Mærke
Ritter Sport
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
4000417026002

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

26,95 kr.26,95 kr.26,96 kr.26,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,95 kr.
2026-09-0126,95 kr.
2026-09-1726,95 kr.
2026-10-0126,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er der i Ritter Sport Nougat?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den sukker, hasselnøddemasse (18%), kakaosmør, kakaomasse, sødmælkspulver, mælkesukker, skummetmælkspulver, smørfedt, sojalecithin og Bourbon-vaniljeekstrakt. Den kan indeholde spor af jordnødder, andre nødder, gluten og æg.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 g?

    Der er 552 kcal og 2263 kJ pr. 100 g. Fedtindholdet er 32,3 g, hvoraf 13 g er mættet fedt, og kulhydratindholdet er 54,8 g, hvoraf 51 g er sukker.

  • Hvordan opbevares chokoladen bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, så chokoladen ikke bliver mat i overfladen eller tager smag fra omgivelserne.

  • Hvad koster Nougat hos Rema 1000?

    Nougat koster 26,95 kr. (269,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Nougat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Nougat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Nougat?

    Nougat sælges i 100 g, svarende til 269,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Nougat?

    Nougat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg