RadarSuper
Multikerneboller

Annonce

Rema 1000 · Brød & boller · Schulstad, Lb

Multikerneboller

25,95 kr.47,18 kr./kg

Størrelse: 550 g

Udvikling: +116,2 %Arbejdstid: 5,2 min

Annonce

Multikerneboller koster 25,95 kr. (47,18 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, FULDKORNSHVEDEMEL 19%, HVEDEMEL, RUGKERNER 13%, HVEDEGLUTEN, gær, skårne HAVREKERNER 3%, HVEDEFLAGER 3%, HVEDEKLID, sukker, eddike, salt tilsat jod, sigtet RUGMEL, emulgator (vegetabilsk E472e, vegetabilsk E471), cikoriefibre, HVEDEMALTMEL, enzymer (HVEDE), melbehandlingsmiddel (E300). Kan indeholde spor af mælk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi967 kJ / 231 kcal
Fedt1,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,7 g
Kulhydrat39 g
heraf sukkerarter5 g
Kostfibre8,2 g
Protein9,8 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Multikerneboller fra Schulstad er runde boller bagt med en blanding af fuldkornshvedemel, hvedemel og rugkerner som de dominerende kornarter. Derudover indgår skårne havrekerner, hvedeflager og hvedeklid, hvilket giver en grov og sammensat krumme med flere slags kerner i hver bid. Dejen er sat med gær og tilsat eddike, sukker og salt samt emulgatorer og enzymer, og den indeholder cikoriefibre og hvedemaltmel.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 231 kcal, 8,2 g fibre og 9,8 g protein, mens fedtindholdet ligger på 1,9 g og sukkerarter på 5,0 g. Saltindholdet er 0,96 g pr. 100 g.

Bollerne passer til det danske morgen- og frokostbord, hvor de typisk bruges som rugbrødsalternativ eller som base for en madpakke med pålæg. De kan spises som de er, eller varmes kort i ovn eller brødrister, så skorpen bliver sprød igen. Opbevares tørt og ikke for varmt; fryser godt, hvis hele posen ikke spises med det samme. Pakken indeholder 550 g. Kan indeholde spor af mælk.

Tilbudsprisen: fra 25,95 til 12,00 kr., og hvad det gør ved kiloprisen

Normalprisen på 25,95 kr. for 550 gram svarer til omkring 47,18 kr. pr. kilo. Til tilbudsprisen på 12,00 kr. falder kiloprisen til 21,82 kr. — næsten en halvering. Tilbuddet er begrænset til maks. 6 stk. pr. kunde, hvilket typisk er et tegn på en tidsbegrænset kampagne frem for en permanent prisændring.

Fuldkorn og Nøglehul — hvad mærkerne betyder her

Nøglehulsmærket er Fødevarestyrelsens mærke for produkter, der ernæringsmæssigt er et bedre valg inden for deres varegruppe — her understøttet af, at bollerne indeholder 19 % fuldkornshvedemel og 13 % rugkerner, og er mærket Fuldkorn i tillæg.

Samme tilbudspris som et brød fra samme leverandør — men lavere kilopris

I dette udtræk findes et 800-grams multikerne-sandwichbrød fra samme Schulstad-serie til samme tilbudspris, 12,00 kr. Der giver formatet en kilopris på 15,00 kr., mod bollernes 21,82 kr. — et eksempel på, at større format kan give lavere kilopris, selv til identisk stykpris.

Detaljer om varen

Mærke
Schulstad, Lb
Størrelse
550 g
Stregkode (EAN)
5701205005108

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.16,65 kr.21,30 kr.25,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-08-3125,95 kr.
2026-09-1615,00 kr.
2026-10-0125,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fiber er der i Schulstad Multikerneboller?

    Der er 8,2 g fibre pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvilke kerner indeholder multikernebollerne?

    De indeholder fuldkornshvedemel, rugkerner, skårne havrekerner, hvedeflager og hvedeklid.

  • Kan multikerneboller fryses?

    Ja, de fryser godt. Opbevar dem tørt og ikke for varmt, og varm dem kort i ovn eller brødrister, så skorpen bliver sprød igen.

  • Hvad koster Multikerneboller hos Rema 1000?

    Multikerneboller koster 25,95 kr. (47,18 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Multikerneboller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Multikerneboller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Multikerneboller?

    Multikerneboller sælges i 550 g, svarende til 47,18 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Multikerneboller?

    Multikerneboller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

25,00 kr.515 g

48,54 kr./kg

21,95 kr.500 g

43,90 kr./kg

26,95 kr.900 g

29,94 kr./kg

12,00 kr.520 g

23,08 kr./kg

15,00 kr.500 g

30,00 kr./kg