RadarSuper
Multik. sandwich

Annonce

Rema 1000 · Brød & boller · Schulstad, Lb

Multik. sandwich

25,95 kr.32,44 kr./kg

Størrelse: 800 g

NOVA4
Udvikling: +116,2 %Arbejdstid: 5,2 min

Annonce

Multik. sandwich koster 25,95 kr. (32,44 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, HVEDEMEL, FULDKORNSHVEDEMEL 18%, RUGKERNER 13%, HVEDEGLUTEN, gær, skårne HAVREKERNER 3%, HVEDEFLAGER 3%, HVEDEKLID, sukker, eddike, salt tilsat jod, sigtet RUGMEL, cikoriefibre, BYGFLAGER 1%, emulgator (vegetabilsk E472e, vegetabilsk E471), HVEDEMALTMEL, enzymer (HVEDE), melbehandlingsmiddel (E300). Kan indeholde spor af mælk

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi976 kJ / 233 kcal
Fedt1,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,7 g
Kulhydrat39 g
heraf sukkerarter5 g
Kostfibre8,4 g
Protein9,8 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Multikerne sandwichbrød fra Schulstad er et blødt skærebrød med en tydelig kerne af hele korn. Ifølge ingredienslisten er omkring 18 % fuldkornshvedemel og 13 % rugkerner blandet med skårne havrekerner, hvedeflager og bygflager, så krummen får både bid og en grovere struktur end et almindeligt hvidt sandwichbrød.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 233 kcal, 8,4 g fibre og 9,8 g protein, mens fedtindholdet ligger på 1,9 g og salt på 0,96 g. Brødet er tilsat gær, eddike og en smule sukker samt emulgatorer og enzymer, hvilket er med til at holde det blødt og holdbart.

Det er skåret i skiver og klar til at lægge pålæg imellem — ost, skinke, kylling, hummus eller grøntsager. Det egner sig også til at riste let og bruge som base for en hurtig sandwich eller til at pakke med i madpakken.

Pakken indeholder 800 g. Opbevares tørt og ikke for varmt, gerne i den lukkede pose eller en brødkasse, så skiverne ikke tørrer ud. Kan indeholde spor af mælk.

Tilbudsprisen: 12,00 kr. for 800 gram, og hvad det gør ved kiloprisen

Normalprisen på 25,95 kr. for 800 gram svarer til omkring 32,44 kr. pr. kilo. Til tilbudsprisen på 12,00 kr. falder kiloprisen til 15,00 kr. — et fald på lige over halvdelen, så længe kampagnen på maks. 6 stk. pr. kunde kører.

Fuldkorn, rugkerner og Nøglehul — hvad brødet indeholder

18 % fuldkornshvedemel og 13 % rugkerner udgør en stor del af opskriften, sammen med hvedegluten, havrekerner og hvedeflager. Fiberindholdet på 8,4 gram pr. 100 gram understøtter Nøglehulsmærket og Fuldkorn-labelen.

Samme tilbudspris som bollerne fra samme leverandør — men lavere kilopris

Multikerneboller fra samme mærke koster samme tilbudspris, 12,00 kr., men i et mindre 550-grams format til 21,82 kr. pr. kilo. Brødets 800 gram giver en lavere kilopris, 15,00 kr., et eksempel på, at formatet — ikke kun stykprisen — afgør, hvad man reelt betaler pr. kilo.

Detaljer om varen

Mærke
Schulstad, Lb
Størrelse
800 g
Stregkode (EAN)
5701205005542

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.16,65 kr.21,30 kr.25,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-08-3125,95 kr.
2026-09-1615,00 kr.
2026-10-0125,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fuldkorn og kerner er der i brødet?

    Ifølge ingredienslisten indeholder brødet 18 % fuldkornshvedemel, 13 % rugkerner, 3 % skårne havrekerner, 3 % hvedeflager og 1 % bygflager.

  • Hvor meget fibre og protein er der pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder brødet 8,4 g fibre og 9,8 g protein, samt 233 kcal og 0,96 g salt.

  • Hvordan opbevarer jeg brødet bedst?

    Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, gerne i den lukkede pose eller i en brødkasse, så skiverne holder sig bløde og ikke tørrer ud.

  • Hvad koster Multik. sandwich hos Rema 1000?

    Multik. sandwich koster 25,95 kr. (32,44 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Multik. sandwich på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Multik. sandwich ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Multik. sandwich?

    Multik. sandwich sælges i 800 g, svarende til 32,44 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Multik. sandwich?

    Multik. sandwich forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

25,00 kr.515 g

48,54 kr./kg

21,95 kr.500 g

43,90 kr./kg

26,95 kr.900 g

29,94 kr./kg

12,00 kr.520 g

23,08 kr./kg

15,00 kr.500 g

30,00 kr./kg