Annonce
Størrelse: 100 g
Annonce
Miniplade koster 23,95 kr. (239,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sukker, kakaomasse, kakaosmør, SØDMÆLKSPULVER, emulgator (lecithiner). Kan indeholde spor af jordnødder.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 2.152 kJ / 516 kcal |
| Fedt | 29 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 17 g |
| Kulhydrat | 54 g |
| heraf sukkerarter | 52 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 5,4 g |
| Salt | 0,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En mørk chokolade i en lille, tynd plade på 100 g. Den er lavet af sukker, kakaomasse, kakaosmør og sødmælkspulver, tilsat lecithiner som emulgator. Der kan forekomme spor af jordnødder.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 516 kcal, 29 g fedt — heraf 17 g mættet — 54 g kulhydrater, hvoraf 52 g er sukker, 5,4 g protein og 0,05 g salt. Nutri-Score er E.
Den tynde plade er nem at brække i stykker og passer til at spise som den er, til at lægge på kagen, røre i grøden eller hakke og bruge i bagværk og desserter, hvor man ønsker chokoladesmag. Den kan også smeltes over vandbad til glasur og fyld.
Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den sig bedst og undgår at blive grå i overfladen. Pladen er pakket i 100 g, hvilket rækker til en mindre portion bagværk eller til at have liggende i skabet.
Kiloprisen sammenlignet med kædens skumslik
100 gram til 23,95 kr. giver 239,50 kr. pr. kilo for den mørke chokolade. Carlettis skumslik i 60-grams poser, som også indgår i dette udtræk, koster 14,95 kr. pr. pose, svarende til 249,17 kr. pr. kilo — chokoladen ligger altså en anelse lavere i kilopris end skumsliksene fra samme producent, selvom det er to helt forskellige slikkategorier.
Det er den type sammenligning, der faktisk siger noget: to produkter fra samme leverandør, begge tal fra samme prisregistrering, ikke en påstand om, hvor chokoladen ligger i forhold til hele slikhylden.
Hvad står der på ingredienslisten
Sukker, kakaomasse, kakaosmør, sødmælkspulver og lecithiner som emulgator — det er hele listen. At sødmælkspulver indgår, betyder, at chokoladen ikke er egnet for veganere, selvom betegnelsen »mørk« ellers signalerer en højere kakaoandel end lys chokolade.
Mærkningen oplyser, at produktet kan indeholde spor af jordnødder, selvom jordnødder ikke er en ingrediens — det er en krydskontamineringsadvarsel, som er relevant at kende for allergikere.
Opbevaring — sådan undgår man fedtudslag
Chokolade holder sig bedst køligt og tørt, ideelt omkring 15-18 grader, og skal væk fra direkte sollys. Store temperatursvingninger kan give en hvidlig belægning på overfladen, kaldet fedtudslag — det påvirker udseendet og til dels konsistensen, men gør ikke chokoladen sundhedsskadelig.
Da kakaosmør let optager fremmede lugte, bør pladen ikke opbevares tæt på stærktlugtende madvarer som løg eller ost i køleskabet.
Detaljer om varen
- Mærke
- Carletti, Mørk
- Størrelse
- 100 g
- Stregkode (EAN)
- 5701049153256
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 23,95 kr. |
| 2026-09-03 | 23,95 kr. |
| 2026-09-19 | 23,95 kr. |
| 2026-10-04 | 23,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder Carletti Mørk 100 g?
Sukker, kakaomasse, kakaosmør, sødmælkspulver og emulgator (lecithiner). Der kan forekomme spor af jordnødder.
Hvordan opbevarer jeg pladen bedst?
Tørt og ikke for varmt, så undgår chokoladen at blive grå i overfladen.
Hvad kan jeg bruge pladen til?
Den kan spises som den er, brækkes i stykker eller hakkes og bruges i bagværk, desserter, glasur og fyld.
Hvad koster Miniplade hos Rema 1000?
Miniplade koster 23,95 kr. (239,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Miniplade på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Miniplade ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Miniplade?
Miniplade sælges i 100 g, svarende til 239,50 kr./kg.
Hvor kan man købe Miniplade?
Miniplade forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce