RadarSuper
Chokolade

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · M&M's

Chokolade

46,95 kr.187,80 kr./kg

Størrelse: 250 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 10 min

Annonce

Chokolade koster 46,95 kr. (187,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sukker, kakaomasse, SØDMÆLKSPULVER, kakaosmør, laktose (MÆLK), stivelse, palmefedt, glukosesirup, sheafedt, stabilisator (arabisk gummi), emulgator (SOJALECITIN), farvestoffer (E100, E133, E160a, E160e, E162, E170, E172), salt, dextrin, overfladebehandlingsmiddel (carnaubavoks), palmekerneolie, aromastof. (Kan indeholde: mandler, hasselnødder, jordnødder). Mindst 25% kakaotørstof. Mælkechokolade indeholder også andre vegetabilske fedtstoffer end kakaosmør.

Allergener

leche, soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.995 kJ / 481 kcal
Fedt19 g
heraf mættede fedtsyrer12 g
Kulhydrat71 g
heraf sukkerarter67 g
Kostfibre—
Protein5 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

M&M's Chokolade er små, farverige chokoladeknapper med et sprødt sukkerskall. Indeni gemmer sig mælkechokolade, og sammensætningen bygger på sukker, kakaomasse, sødmælkspulver og kakaosmør, tilsat stivelse, palmefedt og glukosesirup. Skallen har fået sin glans og farve fra stabilisator (arabisk gummi), emulgator (sojalecitin) og farvestoffer som E100, E133, E160a, E160e, E162, E170 og E172, og er afsluttet med carnaubavoks. Mælkechokoladen indeholder mindst 25 % kakaotørstof og også andre vegetabilske fedtstoffer end kakaosmør.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 481 kcal, 19 g fedt (heraf 12 g mættet), 71 g kulhydrater, hvoraf 67 g er sukkerarter, 5 g protein og 0,13 g salt.

Knapperne spises som de er, direkte fra posen, og bruges også som farverigt drys og pynt på kager, cupcakes, is og desserter, eller rørt ned i småkager og brownies, hvor de giver både knas og farvespil. Den 250 g store pose er god til at have stående til deling, til børnefødselsdage og til bagning.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så skallen ikke klistrer eller smelter. Indeholder mælk og soja og kan indeholde mandler, hasselnødder og jordnødder.

Samme kilopris som Peanut-udgaven — forskellen ligger i indholdet

187,80 kr. pr. kilo går igen for begge M&M's-varianter i dette udtræk. Begge poser på 250 gram koster 46,95 kr. — prisen er identisk, kun indholdet under skallen (chokolade alene mod chokolade og jordnød) adskiller de to.

Hvad der adskiller den rene chokoladeversion ernæringsmæssigt

70 gram kulhydrat og 66 gram sukkerarter pr. 100 gram mod 59 gram kulhydrat og 53 gram sukkerarter i Peanut-udgaven. Til gengæld har chokoladeudgaven mindre protein (5,2 mod 9,8 gram), fordi jordnødden i Peanut-versionen bidrager med protein.

Farvestofferne bag det kendte skal

Skallen får sin farve fra en række navngivne farvestoffer (E100, E133, E160a, E160e, E162, E170, E172). Chokoladen indeholder mindst 25 % kakaotørstof, og som mælkechokolade kan den ifølge reglerne indeholde andre vegetabilske fedtstoffer end kakaosmør — her palmefedt og sheafedt.

Detaljer om varen

Mærke
M&M's
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5000159023283

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

46,95 kr.46,95 kr.46,96 kr.46,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1946,95 kr.
2026-09-0346,95 kr.
2026-09-1946,95 kr.
2026-10-0346,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er M&M's Chokolade lavet af?

    Knapperne består af mælkechokolade med et sprødt sukkerskal. Ingredienserne omfatter sukker, kakaomasse, sødmælkspulver, kakaosmør, laktose, stivelse, palmefedt, glukosesirup, sheafedt, arabisk gummi, sojalecitin, farvestoffer, salt, dextrin, carnaubavoks, palmekerneolie og aromastof. Mælkechokoladen indeholder mindst 25 % kakaotørstof.

  • Hvordan bruges M&M's Chokolade?

    De kan spises direkte fra posen og bruges som farverigt drys og pynt på kager, cupcakes, is og desserter, eller røres ned i småkager og brownies for at give knas og farve.

  • Hvordan opbevares M&M's Chokolade bedst?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så sukkerskallen ikke klistrer eller smelter. Vær opmærksom på, at varen indeholder mælk og soja og kan indeholde mandler, hasselnødder og jordnødder.

  • Hvad koster Chokolade hos Rema 1000?

    Chokolade koster 46,95 kr. (187,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Chokolade på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Chokolade ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Chokolade?

    Chokolade sælges i 250 g, svarende til 187,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Chokolade?

    Chokolade forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg