RadarSuper
Lakridskugler

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000, Stærk

Lakridskugler

22,95 kr.183,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

Arbejdstid: 4,8 min

Annonce

Lakridskugler koster 22,95 kr. (183,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

68,9 % mælkechokolade (sukker, kakaosmør, kakaomasse, SØDMÆLKSPULVER, emulgator (E 322 af SOJA), naturlig vaniljearoma), 30 % lakrids (melasse, HVEDEMEL, sukker, salmiaksalt, lakridsrodsekstrakt, kokosfedt, kokosolie, emulgator (E 471 vegetabilsk)), 1 % lakridspulver (salmiaksalt, lakridsrodsekstrakt, solsikkeolie), overfladebehandlingsmiddel (E 414).Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og queenslandnødder (macadamianødder).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.883 kJ / 449 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer12 g
Kulhydrat60 g
heraf sukkerarter52 g
Kostfibre2,2 g
Protein6,2 g
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lakridskugler med et kraftigt lag mælkechokolade udenom og en blød, stærk lakridskerne indeni. Chokoladen udgør størstedelen, mens lakridsen står for den markante smag af salmiak og lakridsrod, der giver den karakteristiske stærke oplevelse.

Lakridskuglerne er velegnede til at nyde som de er, måske sammen med en kop kaffe eller te, hvor den søde chokolade og den salte, stærke lakrids balancerer hinanden. De kan også bruges som et lille indslag i en blandet slikskål eller som en overraskelse i en gavepose.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 449 kcal, 20 g fedt (heraf 12 g mættet), 60 g kulhydrater (heraf 52 g sukker), 2,2 g fibre, 6,2 g protein og 0,31 g salt.

Posens størrelse på 125 g gør den nem at have med eller opbevare i skabet. Opbevares tørt og ikke for varmt for at bevare chokoladens glans og konsistens. Kan indeholde spor af nødder.

Stærk eller mild — hvad er forskellen reelt?

De to udgaver har næsten identisk næringsindhold (449 mod 453 kcal pr. 100 gram) og samme pris på 22,95 kr. for 125 gram. Forskellen er mængden af salmiaksalt i lakridsfyldet, som styrer intensiteten af den salte, skarpe eftersmag — et rent smagsvalg uden økonomisk konsekvens, da kiloprisen på 183,60 kr. er ens for begge.

Ens pris med Rema 1000's øvrige slikprodukter

Både den milde og den stærke udgave af lakridskuglerne koster 22,95 kr. for 125 gram (183,60 kr. pr. kilo), mens Rema 1000's Choko Mandler i samme dataudtræk koster samme stykpris, men i en mindre pakke på 115 gram — hvilket giver en højere kilopris på 199,57 kr. Stykprisen er altså ikke altid en pålidelig guide til, hvad man reelt betaler pr. gram slik.

Hvad er salmiaksalt?

Salmiaksalt, kemisk kaldet ammoniumchlorid, er det stof, der giver skandinavisk saltlakrids dens karakteristiske skarpe, næsten metalliske eftersmag. Det bruges traditionelt i høje koncentrationer i nordisk slik, men er mindre udbredt uden for Norden, hvor mange finder smagen overraskende kraftig ved første møde.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Stærk
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5705830010070

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,98 kr.21,97 kr.22,95 kr.17. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1722,95 kr.
2026-08-3122,95 kr.
2026-09-1522,95 kr.
2026-10-0122,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad betyder det, at lakridskuglerne er stærke?

    Det henviser til den kraftige lakridssmag, der kommer fra salmiaksalt og lakridsrodsekstrakt i kernen. Smagen er markant og kan minde om traditionel dansk salmiaklakrids.

  • Kan man smage chokoladen tydeligt?

    Ja, mælkechokoladen udgør 68,9 % af indholdet og giver en sød og cremet modvægt til den stærke lakrids indeni.

  • Hvordan opbevares lakridskuglerne bedst?

    Opbevar posen tørt og ved stuetemperatur, så chokoladen ikke smelter eller bliver mat. Luk posen tæt efter åbning for at bevare friskheden.

  • Hvad koster Lakridskugler hos Rema 1000?

    Lakridskugler koster 22,95 kr. (183,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lakridskugler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lakridskugler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lakridskugler?

    Lakridskugler sælges i 125 g, svarende til 183,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lakridskugler?

    Lakridskugler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg