RadarSuper
Lakridskugler

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000, Mild

Lakridskugler

22,95 kr.183,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

Arbejdstid: 4,8 min

Annonce

Lakridskugler koster 22,95 kr. (183,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

68,9 % mælkechokolade (sukker, kakaosmør, SØDMÆLKSPULVER, kakaomasse, emulgator (E 322 af SOJA), naturlig vaniljearoma), 30 % lakrids (melasse, HVEDEMEL, sukker, salmiaksalt, lakridsrodsekstrakt, kokosfedt, kokosolie, emulgator (E 471 vegetabilsk)), 1 % lakridspulver (sukker, lakridsrodsekstrakt, salmiaksalt, kartoffelstivelse, solsikkeolie), overfladebehandlingsmiddel (E 414).Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og queenslandnødder (macadamianødder).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.900 kJ / 453 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer12 g
Kulhydrat61 g
heraf sukkerarter53 g
Kostfibre2,2 g
Protein6,2 g
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lakridskugler Mild er en blanding af mælkechokolade og lakrids i en rund, mundret størrelse. Den består af 68,9 % mælkechokolade — sukker, kakaosmør, sødmælkspulver, kakaomasse og emulgator (E 322 af soja) samt naturlig vaniljearoma — og 30 % lakrids, hvor melasse, hvedemel, sukker, salmiaksalt, lakridsrodsekstrakt, kokosfedt og kokosolie indgår. Ovenpå er et tyndt lag lakridspulver og overfladebehandlingsmiddel (E 414).

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 453 kcal, 20 g fedt (heraf 12 g mættet), 61 g kulhydrat (heraf 53 g sukker), 2,2 g fiber, 6,2 g protein og 0,31 g salt. Det er altså en sød sag med et markant sukkerindhold, og den er ikke beregnet som en del af et dagligt måltid, men som en lille smagsoplevelse.

Brug den som slik til at tage en enkelt eller to ad gangen — måske til kaffen, i biografen eller som en lille ting i skålen. Den milde lakridssmag gør den lettere at dele med dem, der ikke er til den stærke salmiak.

Pakken indeholder 125 g. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så chokoladen ikke bliver fedtet eller smelter. Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og macadamianødder.

Mild eller stærk — samme pris, forskellig salmiakstyrke

Rema 1000 sælger lakridskuglerne i to udgaver, mild og stærk, og begge koster 22,95 kr. for 125 gram — altså samme kilopris på 183,60 kr. Forskellen ligger i mængden af salmiaksalt i lakridsfyldet, som styrer, hvor kraftig den salte, skarpe eftersmag bliver. Prisen giver med andre ord ingen hjælp til at vælge mellem dem — det er rent en smagssag.

Tre Rema-slikvarer til samme stykpris, forskellig kilopris

Lakridskuglerne (mild og stærk) koster 22,95 kr. for 125 gram (183,60 kr./kg), mens Choko Mandler fra samme mærke også koster 22,95 kr., men kun indeholder 115 gram — hvilket giver en kilopris på 199,57 kr. Tre slikprodukter til nøjagtig samme stykpris i disken kan altså dække over forskellige mængder og dermed forskellige kilopriser; det er værd at kigge på vægtangivelsen, ikke kun prisskiltet, når man sammenligner.

Nøddespor og allergi

Selvom nødder ikke indgår som ingrediens i lakridskuglerne, advarer emballagen om spor af ni forskellige nøddetyper — fra jordnødder til de mindre kendte queenslandnødder (macadamia). Det skyldes typisk delt produktionsudstyr med andre slikvarer på samme fabrik og bør tages alvorligt af alle med nøddeallergi, uanset at nødder ikke fremgår af selve ingredienslisten.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Mild
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5705830010063

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,98 kr.21,97 kr.22,95 kr.17. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1722,95 kr.
2026-08-3122,95 kr.
2026-09-1522,95 kr.
2026-10-0122,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget lakrids er der i Lakridskugler Mild?

    De indeholder 30 % lakrids og 68,9 % mælkechokolade, plus 1 % lakridspulver på overfladen.

  • Hvor mange kalorier er der i Lakridskugler Mild?

    Der er 453 kcal pr. 100 g, svarende til 1900 kJ.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst Lakridskugler Mild?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så chokoladen holder sig fin og ikke smelter.

  • Hvad koster Lakridskugler hos Rema 1000?

    Lakridskugler koster 22,95 kr. (183,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lakridskugler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lakridskugler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lakridskugler?

    Lakridskugler sælges i 125 g, svarende til 183,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lakridskugler?

    Lakridskugler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg