RadarSuper
Lakridskugler

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000 Havsalt&Karamel

Lakridskugler

22,95 kr.191,25 kr./kg

Størrelse: 120 g

Arbejdstid: 4,8 min

Annonce

Lakridskugler koster 22,95 kr. (191,25 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

34 % hvid chokolade (sukker, kakaosmør, sødmælkspulver, laktose (af mælk), skummetmælkspulver, emulgator (E 322 af soja), naturlig vaniljearoma), 30 % lakrids (melasse, hvedemel, sukker, vand, salmiaksalt, lakridsrodsekstrakt, emulgator (E 471 vegetabilsk), kokosolie, kokosfedt), 18 % sukker, 9 % kakaosmør, 8 % sødmælkspulver, kakaopulver, kakaomasse, 0,12 % havsalt, emulgator (E 322 af soja), naturlig vaniljearoma, karamelaroma, paprika, dextrose, antiklumpningsmiddel (E 551), glukosesirup.Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, cashewnødder, pekannødder og paranødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.918 kJ / 458 kcal
Fedt22 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat59 g
heraf sukkerarter52 g
Kostfibre—
Protein5,8 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lakridskugler med havsalt og karamel er et stykke blandet slik, hvor tre lag mødes: en kerne af lakrids, et lag hvid chokolade omkring den og et drys af havsalt og karamelaroma udenpå. Fordelingen i opskriften er 34 % hvid chokolade, 30 % lakrids og 18 % sukker, og derudover indgår kakaosmør, sødmælkspulver, kakaomasse og kakaopulver.

Lakridsen er bygget op om melasse, hvedemel, sukker, vand, salmiaksalt og lakridsrodsekstrakt, tilsat kokosolie og kokosfedt. Havsalt udgør 0,12 %, og karamelaromaen giver den sødmefyldte note, der balancerer saltet. Der kan forekomme spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, cashewnødder, pekannødder og paranødder.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 458 kcal, 22 g fedt (heraf 13 g mættet), 59 g kulhydrater (heraf 52 g sukker), 5,8 g protein og 0,51 g salt. Det er altså en koncentreret slikvare, hvor sukkerarterne vejer tungt.

Kuglerne spises som de er, typisk som slik i hånden, i en skål på bordet eller som topping på is, desserter og kager, hvor saltet og lakridsen bryder sødmen. Posens 120 g rækker til et par portioner, og den bør opbevares tørt og ikke for varmt, så den hvide chokolade ikke bliver mat eller blød.

Hvad kiloprisen fortæller

22,95 kr. for 120 gram giver 191,25 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Møn Bolchers Møn blanding, 150 gram til 20,00 kr., 133,33 kr. pr. kilo i samme netbutik — knap 58 kr. mindre pr. kilo.

De to slikvarer er ikke direkte sammenlignelige i indhold: lakridskuglerne indeholder chokolade og kakaosmør, som typisk trækker kiloprisen op, mens klassiske bolcher primært er sukker og glukosesirup. Kiloprisen viser altså mest, hvad du betaler for råvaresammensætningen, ikke hvilket produkt der er "bedst".

Sød og salt på samme tid

Kuglens to hovedbestanddele er 34 % hvid chokolade og 30 % lakrids, tilsat 18 % sukker, 9 % kakaosmør og 8 % sødmælkspulver. Havsaltet (0,12 %) og karamelaromaen giver navnet mening: en sød hvid chokolade-lakridskugle med et salt strejf.

Lakridsdelen indeholder melasse, hvedemel, salmiaksalt og lakridsrodsekstrakt — de ingredienser, der giver klassisk dansk lakrids dens karakteristiske skarpe smag, i modsætning til den mildere, sødere lakridstype man finder i andre lande.

Allergener og tilsætningsstoffer

Emulgatoren E 322 er udvundet af soja, og posen advarer om mulige spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, cashewnødder, pekannødder og paranødder — selvom ingen af disse indgår som direkte ingrediens.

Antiklumpningsmidlet E 551 forhindrer kuglerne i at klumpe sammen i posen, og er et almindeligt, tilladt tilsætningsstof i slik og bagepulver.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Havsalt&Karamel
Størrelse
120 g
Stregkode (EAN)
5705830018083

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,98 kr.21,97 kr.22,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1922,95 kr.
2026-09-0222,95 kr.
2026-09-1722,95 kr.
2026-10-0222,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er der inde i lakridskuglerne?

    Kuglerne består af 34 % hvid chokolade og 30 % lakrids, som er lavet af melasse, hvedemel, sukker, vand, salmiaksalt og lakridsrodsekstrakt. Derudover indgår 18 % sukker, 9 % kakaosmør, 8 % sødmælkspulver, kakaopulver og kakaomasse samt 0,12 % havsalt og karamelaroma.

  • Hvor meget sukker og salt er der i?

    Pr. 100 g indeholder de 59 g kulhydrater, hvoraf 52 g er sukkerarter, og 0,51 g salt. Energiindholdet er 458 kcal pr. 100 g.

  • Kan de indeholde nødder?

    Der kan forekomme spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, cashewnødder, pekannødder og paranødder.

  • Hvad koster Lakridskugler hos Rema 1000?

    Lakridskugler koster 22,95 kr. (191,25 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lakridskugler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lakridskugler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lakridskugler?

    Lakridskugler sælges i 120 g, svarende til 191,25 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lakridskugler?

    Lakridskugler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg