RadarSuper
Kiks

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Ritter Sport

Kiks

26,95 kr.269,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 5,8 min

Annonce

Kiks koster 26,95 kr. (269,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sukker, palmefedt, kakaosmør, kakaomasse (9%), HVEDEmel, MÆLKesukker, sødMÆLKspulver (6%), skummetMÆLKspulver, FLØDEepulver, SMØRfedt, SMØR (1%), emulgator: SOJAlecithin, HVEDEstivelse, glucose-fructosesirup, salt, VALLEpulver og bourbon vaniljeextrakt. Kan indeholde spor af jordnødder, nødder og æg

Allergener

gluten, leche, soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.224,8 kJ / 544 kcal
Fedt31 g
heraf mættede fedtsyrer16 g
Kulhydrat57 g
heraf sukkerarter46 g
Kostfibre0,1 g
Protein6,4 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kiks fra Ritter Sport er en chokoladeovertrukket kiks i 100 g-format, hvor en sprød hvidekiks møder et lag mælkechokolade. Ifølge ingredienslisten indeholder den sukker, palmefedt, kakaosmør og kakaomasse (9 %), mens hvedemel, mælkesukker, sødmælkspulver (6 %), skummetmælkspulver, flødepulver, smørfedt og smør (1 %) bidrager med den fyldige mælkesmag. Sojalecithin virker som emulgator, og bourbon vaniljeekstrakt runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 544 kcal og 31 g fedt, hvoraf 16 g er mættet fedt. Kulhydaterne udgør 57 g, heraf 46 g sukker, og proteinindholdet er 6,4 g. Saltindholdet er lavt med 0,0825 g pr. 100 g. Varen er mærket med Nutri-Score E og tilhører NOVA-gruppe 4.

Kiksen passer til kaffe- og tepausen, til at dele i mindre stykker over desserten eller som en lille, sød ledsager i madpakken. Den kan også knækkes over en skål is eller bruges som drys på en kage. Opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen og kiksens sprødhed bevares. Pakken på 100 g indeholder erklærede allergener for gluten, mælk og soja og kan indeholde spor af jordnødder, nødder og æg.

Kiloprisen på Ritter Sport-kiksene

269,50 kr. pr. kilo for 100 gram til 26,95 kr. Der findes ikke en anden kiks-chokolade i dette udtræk at sammenligne kiloprisen med, så tallet er her givet som et rent faktuelt udgangspunkt.

Ingredienslisten: kiks, mælkechokolade og sporallergener

Sukker og palmefedt topper listen, efterfulgt af kakaosmør og -masse, mælkepulver og hvedebaserede ingredienser i flere former. Emballagen advarer om mulige spor af jordnødder, nødder og æg fra produktionen, selvom disse ikke indgår som tilsigtede ingredienser.

Rainforest Alliance og næringsindholdet

Rainforest Alliance-mærket relaterer sig til bæredygtig dyrkning og handel af råvarer som kakao. Pr. 100 gram — svarende til hele pakken — indeholder produktet 555 kcal, 34 gram fedt og 48 gram sukker.

Detaljer om varen

Mærke
Ritter Sport
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
4000417214003

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

26,95 kr.26,95 kr.26,96 kr.26,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,95 kr.
2026-09-0126,95 kr.
2026-09-1726,95 kr.
2026-10-0126,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke allergener indeholder Ritter Sport Kiks?

    Der er erklæret allergener for gluten, mælk og soja. Varen kan desuden indeholde spor af jordnødder, nødder og æg.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst kiksen?

    Opbevar pakken tørt og ikke for varmt, så chokoladen og kiksens sprødhed bevares.

  • Hvad indeholder Ritter Sport Kiks af næringsstoffer pr. 100 g?

    Pr. 100 g: 544 kcal, 31 g fedt (heraf 16 g mættet), 57 g kulhydater (heraf 46 g sukker), 6,4 g protein og 0,0825 g salt.

  • Hvad koster Kiks hos Rema 1000?

    Kiks koster 26,95 kr. (269,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kiks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kiks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kiks?

    Kiks sælges i 100 g, svarende til 269,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kiks?

    Kiks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg