RadarSuper
Kiks & karamelbar

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000

Kiks & karamelbar

5,99 kr.103,28 kr./kg

Størrelse: 58 g

Laveste registrerede: 5,99 kr.Højeste registrerede: 7,95 kr.Udvikling: −24,7 %Arbejdstid: 1,6 min

Annonce

Kiks & karamelbar koster 5,99 kr. (103,28 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, glukose-fruktosesirup, hvedemel, palmefedt, skummetmælkspulver, kakaosmør*, kakaomas-se*, smørolie, vallepulver (af mælk), salt, emulgator (E 322 vegetabilsk), fedtfattigt kakaopulver*, hævemiddel (E 500), vaniljearoma.*Rainforest Alliance Certified. Yderligere information på ra.org.Kan indeholde spor af byg, havre, æg, jordnødder, soja, mandler og hasselnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.118 kJ / 506 kcal
Fedt25 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat64 g
heraf sukkerarter45 g
Kostfibre1,9 g
Protein5,3 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En kiks- og karamelbar på 58 g, hvor en sprød kiks møder et lag karamel og et overtrukket lag af chokolade. Sammensætningen bygger på sukker og glukose-fruktosesirup, hvedemel og palmefedt, mens skummetmælkspulver, kakaosmør, kakaomasse, smørolie og vallepulver giver den mælkede, chokoladeagtige smag. Salt, vaniljearoma og emulgatoren E 322 runder det af, og hævemidlet E 500 sørger for kiksens luftige bid. Kakaomassen og kakaosmøret er Rainforest Alliance-certificeret.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 506 kcal og 25 g fedt, hvoraf 13 g er mættet fedt. Kulhydraterne udgør 64 g, og heraf er 45 g sukker. Der er 5,3 g protein, 1,9 g fiber og 0,46 g salt.

Baren passer til at tage med på farten, i madpakken eller som et lille sødt indslag i løbet af dagen, hvor man har brug for noget, der mætter lidt og samtidig smager af karamel og chokolade. Den kan også deles i mindre stykker og lægges frem sammen med kaffe eller te.

Den enkelte bar vejer 58 g. Opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen og karamellen holder formen. Kan indeholde spor af byg, havre, æg, jordnødder, soja, mandler og hasselnødder.

Kiloprisen sammenlignet med kokosbaren

7,95 kr. for 58 gram giver 137,07 kr. pr. kilo. Kædens kokosbar fra samme serie koster også 7,95 kr. pr. stykke, men vejer 56 gram og lander dermed på 141,96 kr. pr. kilo. De to barer koster altså det samme i hånden, men den her giver marginalt mere vare for pengene målt pr. kilo — en forskel på under 5 kr. pr. kilo, som stammer alene fra de 2 grams forskel i vægt.

Det er præcis den slags detalje, kiloprisen er god til at afsløre: stykpris alene fortæller ikke hele historien, når to varer i samme serie vejer forskelligt.

Hvad kiks & karamelbaren indeholder

Fyldet er 33 % karamel og 32 % kiks under et overtræk af 35 % mælkechokolade. Sukker og glukose-fruktosesirup topper ingredienslisten, og kakaosmør samt kakaomasse er begge Rainforest Alliance-certificerede — en mærkning for bæredygtigt dyrket kakao, ikke for barens næringsværdi. Baren indeholder desuden hvedemel og vallepulver af mælk, så gluten og mælk er en del af selve varen, ikke kun en sporadvarsel.

Sukker og energi pr. bar

Pr. 100 gram indeholder baren 506 kcal og 45 gram sukker. Omregnet til de faktiske 58 gram, baren vejer, svarer det til omkring 294 kcal og 26 gram sukker i én bar — mere end en tredjedel af vægten. Proteinindholdet er til gengæld beskedent, 5,3 gram pr. 100 gram, så baren fungerer bedst som en sød godbid frem for et mættende mellemmåltid.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
58 g
Stregkode (EAN)
5705830002372

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,99 kr.6,64 kr.7,30 kr.7,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-137,95 kr.
2026-08-317,95 kr.
2026-09-175,99 kr.
2026-10-015,99 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en kiks- og karamelbar fra Rema 1000?

    Den indeholder sukker, glukose-fruktosesirup, hvedemel, palmefedt, skummetmælkspulver, kakaosmør, kakaomasse, smørolie, vallepulver, salt, emulgator E 322, fedtfattigt kakaopulver, hævemiddel E 500 og vaniljearoma. Kakaomassen og kakaosmøret er Rainforest Alliance-certificeret.

  • Hvor mange kalorier er der i baren?

    Der er 506 kcal og 2118 kJ pr. 100 g. Den enkelte bar vejer 58 g, så indholdet svarer til godt halvanden hundrede gram.

  • Kan den indeholde spor af nødder eller gluten?

    Ja, den kan indeholde spor af byg, havre, æg, jordnødder, soja, mandler og hasselnødder.

  • Hvad koster Kiks & karamelbar hos Rema 1000?

    Kiks & karamelbar koster 5,99 kr. (103,28 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kiks & karamelbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kiks & karamelbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kiks & karamelbar?

    Kiks & karamelbar sælges i 58 g, svarende til 103,28 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kiks & karamelbar?

    Kiks & karamelbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg