Annonce
Størrelse: 50 g
Annonce
Karamelbar koster 7,95 kr. (159,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sukker, glukose-fruktosesirup, skummetmælkspulver, kakaosmør*, palmefedt, kakaomasse*, smørolie, vallepulver (af mælk), fedtfattigt kakaopulver*, bygmaltekstrakt, salt, emulgator (E 322 vegetabilsk), hydrolyseret mælkeprotein, vaniljearoma.*Rainforest Alliance Certified. Yderligere information på ra.org.Kan indeholde spor af hvede, havre, æg, jordnødder, soja, mandler og hasselnødder.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.929 kJ / 459 kcal |
| Fedt | 18 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 9,6 g |
| Kulhydrat | 70 g |
| heraf sukkerarter | 60 g |
| Kostfibre | 1,5 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,4 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En karamelbar på 50 g med et mælkeagtigt og karamelpræget indhold af sukker, glukose-fruktosesirup, skummetmælkspulver, kakaosmør, palmefedt og kakaomasse. Smørret og vallepulveret giver en blød, cremet smag, mens bygmaltekstrakt og salt runder karamellen af. Kakaoen er Rainforest Alliance-certificeret.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 459 kcal, 18 g fedt heraf 9,6 g mættet, 70 g kulhydrat hvoraf 60 g sukker, 1,5 g fiber, 3,6 g protein og 0,41 g salt. Det gør baren til et koncentreret mellemmåltid eller et lille stykke slik, der mætter kortvarigt.
Baren passer i madpakken, på farten eller som en lille sød bid om eftermiddagen. Den kan også deles og bruges som drys over is eller i en kage. Opbevares tørt og ikke for varmt, så den ikke smelter eller klistrer. Den indeholder mælk og kan indeholde spor af hvede, havre, æg, jordnødder, soja, mandler og hasselnødder.
Kiloprisen — og søsterproduktet til samme pris
7,95 kr. for 50 gram giver 159,00 kr. pr. kilo. I samme udtræk af Rema 1000's sortiment koster Peanutbar, en anden 50-grams snackbar fra samme serie, præcis det samme: 7,95 kr., altså også 159,00 kr. pr. kilo. De to barer er prissat identisk — forskellen mellem dem er alene smag og ingredienser, ikke pris.
Det er nyttigt at vide, hvis man vælger på hylden ud fra pris alene: her gør det ingen forskel, og valget kan trygt handle om, hvad man har lyst til, nougat-karamel eller jordnødder.
Hvad der er i baren
Baren består af 40 % mælkechokolade, 33 % nougat og 27 % karamel, bygget op om sukker, glukosesirup, mælkepulver, kakaosmør og -masse (Rainforest Alliance-certificeret), palmefedt og smørolie. Emulgatoren E 322 er vegetabilsk lecithin, en almindelig og godkendt tilsætning, der binder fedt og vand sammen i chokolade.
Med 60 gram sukker og 18 gram fedt pr. 100 gram hører den til i den tunge ende af slikkategorien — en enkeltportion på 50 gram giver omkring 230 kcal.
Allergener og sporadvarsel
Mælk indgår direkte via skummetmælkspulver, vallepulver og hydrolyseret mælkeprotein. Varen advarer desuden om, at den kan indeholde spor af hvede, havre, jordnødder, æg, soja, mandler og hasselnødder — en standardadvarsel for produkter, der laves på linjer, hvor også nøddeholdigt slik produceres.
Har man en alvorlig allergi over for nødder, bør sporadvarslen tages alvorligt, selvom nødder ikke er en aktiv ingrediens i selve opskriften.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 50 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830002365
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 7,95 kr. |
| 2026-09-01 | 7,95 kr. |
| 2026-09-17 | 7,95 kr. |
| 2026-10-01 | 7,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange kalorier er der i en karamelbar på 50 g?
Der er 459 kcal pr. 100 g. En bar på 50 g indeholder derfor cirka 230 kcal.
Indeholder karamelbaren nødder?
Baren kan indeholde spor af jordnødder, mandler og hasselnødder, men der er ikke tilsat nødder som ingrediens.
Hvordan opbevarer jeg karamelbaren bedst?
Opbevar den tørt og ikke for varmt, så den bevarer sin konsistens og ikke smelter.
Hvad koster Karamelbar hos Rema 1000?
Karamelbar koster 7,95 kr. (159,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Karamelbar på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Karamelbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Karamelbar?
Karamelbar sælges i 50 g, svarende til 159,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Karamelbar?
Karamelbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce