RadarSuper
Humlesovs 6%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Juicy Ipa

Humlesovs 6%

20,00 kr.45,45 kr./l

Størrelse: 44 cl

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Humlesovs 6% koster 20,00 kr. (45,45 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Indeholder: BYG/KORN & HAVRE.

Om denne vare

Humlesovs IPA er en øl på 6 % med en fyldig og saftig karakter, hvor humlen spiller hovedrollen. Den er brygget med byg, korn og havre, hvilket giver en blød og rund krop, der balancerer den markante humleprofil. Havren bidrager med en cremet mundfornemmelse, som gør øllen let at drikke trods den forholdsvis høje alkoholstyrke.

Denne IPA egner sig godt til at nyde afkølet, gerne ved 6-8 grader, så humlens aromaer kommer til deres ret. Den passer fint til krydrede retter, grillet kød eller en kraftig ost, men kan også nydes alene som en smagfuld tørstslukker. Server den i et glas med vid åbning for at frigive duftene.

Dåsen indeholder 44 cl, hvilket er en passende portion til én person. Opbevar øllen køligt og mørkt, gerne i køleskabet, indtil den skal drikkes. Undgå direkte sollys, da det kan påvirke smagen. Nyd den frisk, og gerne inden for en rimelig tid efter køb for at bevare humlens friskhed.

Aldersgrænse og pant — det du betaler ud over ølen

Der er en lovbestemt aldersgrænse på 16 år for al øl under 16,5 % alkohol i Danmark — en oplysning, ikke en anbefaling. Dåsen har desuden 1,00 kr. i pant under det danske retursystem, indregnet i prisen ved kassen og udbetalt, når den tomme dåse afleveres i en pantautomat eller hos forhandleren.

Hvad er en Juicy IPA?

IPA (India Pale Ale) er kendetegnet ved et højere humleindhold end almindelig pilsner, hvilket giver en mere bitter, aromatisk smagsprofil med noter af citrus eller tropisk frugt afhængig af humlesorterne. "Juicy" henviser til denne saftige, frugtige karakter — en stil, der har været en trend inden for håndværksbryg de seneste år og nu også findes i discountkædernes eget sortiment.

Literprisen for denne dåse

20,00 kr. for 44 centiliter giver 45,45 kr. pr. liter. Det er literprisen for netop denne 44 cl-dåse, et mellemformat mellem den lille 33 cl-dåse og en stor flaske. RadarSuper sammenligner ikke dette tal med andre øltyper i samme gennemgang, da stil og produktionsmetode varierer for meget til, at en direkte literprissammenligning ville sige noget meningsfuldt.

Detaljer om varen

Mærke
Juicy Ipa
Størrelse
44 cl
Stregkode (EAN)
5711474012783

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1720,00 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Humlesovs IPA?

    Humlesovs IPA har en alkoholprocent på 6 %.

  • Hvilke ingredienser indeholder Humlesovs IPA?

    Den indeholder byg, korn og havre.

  • Hvordan bør Humlesovs IPA opbevares?

    Opbevar øllen køligt og mørkt, gerne i køleskabet, og undgå direkte sollys for at bevare smagen.

  • Hvad koster Humlesovs 6% hos Rema 1000?

    Humlesovs 6% koster 20,00 kr. (45,45 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Humlesovs 6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Humlesovs 6% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Humlesovs 6%?

    Humlesovs 6% sælges i 44 cl, svarende til 45,45 kr./l.

  • Hvor kan man købe Humlesovs 6%?

    Humlesovs 6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l