RadarSuper
Højrebsbøffer

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Dansk Ungkvæg

Højrebsbøffer

79,95 kr.222,08 kr./kg

Størrelse: 360 g

Arbejdstid: 17 min

Annonce

Højrebsbøffer koster 79,95 kr. (222,08 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Højrebsbøffer er en udskæring fra oksekødets højreb, som sidder ved ryggen. Det er en mør og saftig udskæring, der egner sig godt til at stege som bøffer på panden eller grillen. Denne variant kommer fra Dansk Ungkvæg og leveres i en pakke på 360 g.

I kategorien Oksekød følger vi 22 varer, og de mest almindelige størrelser er 180 g, 350 g og 400 g. Med 360 g ligger denne pakke tæt på de hyppigst forekommende størrelser.

Kiloprisen mod tykstegsbøfferne

Højrebsbøfferne koster 222,08 kr. pr. kilo (79,95 kr. for 360 gram), mens tykstegsbøfferne fra samme Dansk Ungkvæg-program koster 199,83 kr. pr. kilo (59,95 kr. for 300 gram). Forskellen på cirka 22 kr. pr. kilo følger både udskæringen — højreb frem for tykstegsfilet — og at højrebsbøfferne sælges med fedtkant, mens tykstegsbøfferne er uden.

Begge stammer fra samme kvalitetsprogram med danske dyr på højst 24 måneder.

Fedtkant — hvorfor den er der, og hvordan man håndterer den

Fedtkanten på højrebsbøffer er et valgfrit element ifølge varebeskrivelsen: den kan skæres fra, hvis man ønsker en klassisk, mager engelsk bøf, eller steges med, hvor den bidrager med smag og saftighed til kødet under tilberedningen.

En almindelig teknik er at riste fedtkanten sprød ved at holde bøffen på højkant i starten af stegningen, inden selve kødsiderne steges færdige.

Hvorfor bærer denne bøf ikke Nøglehulsmærket

I modsætning til de fedtfattige tykstegsbøffer fra samme program bærer højrebsbøfferne ikke Nøglehulsmærket. Der er ikke oplyst nogen næringsværditabel for denne vare, men det sandsynlige forklaring er, at fedtkanten løfter det samlede fedtindhold over mærkets grænseværdi for kødvarer.

Det er ikke en kvalitetsvurdering af kødet, men en konsekvens af, at netop denne udskæring sælges med fedt, som mærkets kriterier ikke tillader i samme omfang.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Ungkvæg
Størrelse
360 g
Stregkode (EAN)
5701050232476

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

69,00 kr.72,65 kr.76,30 kr.79,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1379,95 kr.
2026-08-3179,95 kr.
2026-09-1779,95 kr.
2026-10-0179,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster højrebsbøffer af Dansk Ungkvæg pr. kilo?

    222,08 kr. pr. kilo: pakken på 360 gram koster 79,95 kr. Det er dyrere pr. kilo end kædens tykstegsbøffer fra samme program, der koster 199,83 kr. pr. kilo.

  • Kan man fjerne fedtkanten på højrebsbøffer?

    Ja, det er valgfrit ifølge varebeskrivelsen. Fjerner man fedtkanten, får man en klassisk, mager engelsk bøf; steges den med, bidrager fedtet til smag og saftighed.

  • Hvorfor bærer bøffen ikke Nøglehulsmærket, når tykstegsbøfferne gør?

    Sandsynligvis fordi fedtkanten hæver det samlede fedtindhold over mærkets grænse for kødvarer. Der er ikke oplyst en næringsværditabel for denne vare, men forskellen fra tykstegsbøfferne er netop fedtkanten.

  • Hvad koster Højrebsbøffer hos Rema 1000?

    Højrebsbøffer koster 79,95 kr. (222,08 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Højrebsbøffer på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Højrebsbøffer ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Højrebsbøffer?

    Højrebsbøffer sælges i 360 g, svarende til 222,08 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Højrebsbøffer?

    Højrebsbøffer forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

404,87 kr.1,35 kg

299,90 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

69,95 kr.180 g

388,61 kr./kg

79,95 kr.180 g

444,17 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg