RadarSuper
Hindbær drikkeyoghurtTilbud

Annonce

Rema 1000 · Drikkeyoghurt · Gram Slot, Økologisk

Hindbær drikkeyoghurt

12,00 kr.36,36 kr./l

Størrelse: 330 ml

Udvikling: −20,7 %Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Hindbær drikkeyoghurt koster 12,00 kr. (36,36 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

86 % økologisk letmælk,6 % økologisk hindbærpuré, 6 % økologiskrørsukker, vand, økologisk majsstivelse,økologisk hindbærjuice fra koncentrat,yoghurtkultur (indeholder mælk).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi265 kJ / 63 kcal
Fedt1,3 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat9,6 g
heraf sukkerarter9,3 g
Kostfibre—
Protein3,1 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En økologisk drikkeyoghurt med hindbær fra Gram Slot, tappet i en praktisk flaske på 330 ml. Den er lavet på letmælk, som udgør størstedelen af indholdet, og er tilsat hindbærpuré og hindbærjuice fra koncentrat samt rørsukker og majsstivelse. Yoghurtkulturen giver den syrlige, cremede smag, som kendetegner en drikkeyoghurt.

Næringsindholdet pr. 100 ml viser 63 kcal, 3,1 g protein, 1,3 g fedt — heraf 0,8 g mættet fedt — og 9,6 g kulhydrat, hvoraf 9,3 g er sukkerarter. Saltindholdet er 0,1 g. Det gør den til et let og flydende mellemmåltid, der kan drikkes direkte fra flasken.

Drikkeyoghurt hører hjemme i den danske hverdag som et hurtigt mellemmåltid, i madpakken eller som en del af morgenmaden sammen med havregryn eller müsli. Den kan også bruges i en smoothie eller hældes over frugt og bær.

Flasken på 330 ml svarer til en portion. Opbevares køligt, og efter åbning bør den stå på køl og nydes inden for et par dage.

Literpris sammenlignet med kakaovarianten

330 ml til 15,14 kr. giver 45,88 kr. pr. liter — det højeste af de to Gram Slot-drikke i denne størrelse. Kakaomælken fra samme serie, samme flaske på 330 ml, koster 36,79 kr. pr. liter. Forskellen på 9,09 kr. pr. liter er reel og kommer fra indholdet: hindbærvarianten har både hindbærpuré og hindbærjuice fra koncentrat i deklarationen, mens kakaovarianten nøjes med kakaopulver som smagsgiver oven på den samme økologiske mælkebase.

Der er intet af de to, der er 'det billige valg' i kategorien — de er begge fra samme gård, samme flaskestørrelse og samme sortiment. Literprisen er blot det tal, der viser, hvad frugtindhold reelt koster i forhold til kakao.

Mælken fra Gram Slot

Gram Slot er ikke bare et navn på etiketten: det er en navngiven, økologisk gård, som Rema 1000 er medejer af. Gården leverer flere råvarer til kædens egne mærker — mælk, kartofler, mel og havregryn — og lægger vægt på, at køerne går på græs om sommeren i marker tilsået med urter.

Det betyder, at sporbarheden her er bedre end på almindelig øko-mælk uden gårdnavn: du kan slå Gram Slot op og se, hvor mælken kommer fra. Denne drikkeyoghurt er lavet på 86 % økologisk letmælk fra netop den gård, tilsat 6 % økologisk hindbærpuré og 6 % rørsukker.

Sukkerindhold og opbevaring

9,3 gram sukkerarter pr. 100 gram er ikke lidt — det svarer til knap to teskefulde sukker pr. 100 ml, og det er grunden til, at varen ikke bærer Nøglehulsmærket. Det gør den ikke til en sundhedsfarlig vare, men det er værd at have med, hvis man sammenligner med usødet mælk eller naturel yoghurt.

Opbevar flasken på køl, og ryst den godt før brug, da frugtpuréen kan bundfælde sig. En åbnet flaske bør drikkes inden for få dage og holdes kold hele vejen.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Økologisk
Størrelse
330 ml
Stregkode (EAN)
5705830606815

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,05 kr.14,09 kr.15,14 kr.13. aug.1. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,14 kr.
2026-09-0115,14 kr.
2026-09-1815,14 kr.
2026-10-0412,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gram Slots økologiske hindbær drikkeyoghurt?

    Den indeholder 86 % økologisk letmælk, 6 % økologisk hindbærpuré, 6 % økologisk rørsukker, vand, økologisk majsstivelse, økologisk hindbærjuice fra koncentrat og yoghurtkultur.

  • Hvor mange kalorier er der i drikkeyoghurten?

    Der er 63 kcal pr. 100 ml, hvilket svarer til 265 kJ. En flaske på 330 ml indeholder dermed omkring 208 kcal.

  • Hvordan opbevarer jeg drikkeyoghurten?

    Den skal opbevares køligt. Efter åbning bør flasken stå på køl og nydes inden for et par dage.

  • Hvad koster Hindbær drikkeyoghurt hos Rema 1000?

    Hindbær drikkeyoghurt koster 12,00 kr. (36,36 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hindbær drikkeyoghurt på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Hindbær drikkeyoghurt markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Hindbær drikkeyoghurt?

    Hindbær drikkeyoghurt sælges i 330 ml, svarende til 36,36 kr./l.

  • Hvor kan man købe Hindbær drikkeyoghurt?

    Hindbær drikkeyoghurt forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

23,95 kr.400 g

59,88 kr./kg

23,95 kr.400 g

59,88 kr./kg

17,95 kr.500 ml

35,90 kr./l

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

12,95 kr.330 ml

39,24 kr./l