RadarSuper
Actimel kids

Annonce

Rema 1000 · Drikkeyoghurt · Banan

Actimel kids

23,95 kr.59,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

NOVA4
Arbejdstid: 5,1 min

Annonce

Actimel kids koster 23,95 kr. (59,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

pasteuriseret skummetMÆLK/MELK, rekonstitueret skummetMÆLK/MELK (vand/vann, skummetMÆLK/MELKkoncentrat, skummetMÆLK/MELKspulver), sukker, FLØDE/FLØTE, jordbærpuré fra koncentrat 1,3%, bananpuré fra koncentrat 0,8%, dextrose, naturlige aromaer, modificeret stivelse, MÆLK/MELKmineraler, surhedsregulerende middel (citronsyre), yoghurtkultur, Lactobacillus casei (L-casei Danone-kultur), vitaminer (B6,D).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi292,9 kJ / 69,3 kcal
Fedt1,6 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat10,5 g
heraf sukkerarter10,1 g
Kostfibre0,2 g
Protein2,9 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Actimel Kids med jordbær og banan er en lille drikkeyoghurt i praktisk portionsflaske, beregnet til børn. Den indeholder pasteuriseret skummetmælk, fløde og frugtpuré af jordbær og banan, tilsat sukker, dextrose og naturlige aromaer. Derudover er der tilsat vitaminerne B6 og D samt mælkemineraler, og den indeholder yoghurtkultur og Lactobacillus casei, kendt som L-casei Danone-kulturen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 69 kcal, 2,9 g protein, 10,5 g kulhydrat, hvoraf 10,1 g er sukkerarter, og 1,6 g fedt, heraf 1,1 g mættet fedt. Saltindholdet er 0,097 g pr. 100 g. Den er altså en let og cremet drikkelse med et naturligt frugtindhold.

Brug den som en nem snack eller et supplement til madpakken, til morgenmaden eller efter skole. Den lille flaske kan drikkes direkte fra køleskabet og kræver ingen tilberedning. Opbevares køligt, typisk ved max 5 °C, og holdbarheden følger datoen på emballagen. Pakken indeholder 4 flasker à 100 g, i alt 400 g, hvilket passer til et par dages forbrug eller til at dele ud. Ryst eventuelt let før brug, da frugtpuréen kan bundfælde.

Samme pris og kilopris som voksenudgaven

Begge pakker koster 23,95 kr. for 400 gram, altså 59,88 kr. pr. kilo. Kids-udgaven er ikke billigere eller dyrere, kun anderledes sammensat i frugtpuré og sødme.

Hvad adskiller Kids-udgaven i sammensætningen

Jordbær- og bananpuré (1,3 % og 0,8 %) mod udelukkende jordbær (2,1 %) i voksenudgaven. Selve mælkebasis og den probiotiske kultur L-casei er identisk mellem de to.

Sukker og energiindhold sammenlignet

11 gram sukker og 70 kcal pr. 100 gram her, mod 12 gram sukker og 76 kcal i voksenudgaven — en lille, men målbar forskel, der følger den mildere smagsprofil.

Detaljer om varen

Mærke
Banan
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
7350000553222

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

23,95 kr.23,95 kr.23,96 kr.23,95 kr.17. aug.2. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1723,95 kr.
2026-09-0223,95 kr.
2026-09-1923,95 kr.
2026-10-0423,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange flasker indeholder pakken?

    Pakken indeholder 4 flasker à 100 g, i alt 400 g.

  • Hvilke ingredienser er der i Actimel Kids jordbær/banan?

    Pasteuriseret skummetmælk, rekonstitueret skummetmælk, sukker, fløde, jordbærpuré fra koncentrat 1,3%, bananpuré fra koncentrat 0,8%, dextrose, naturlige aromaer, modificeret stivelse, mælkemineraler, citronsyre, yoghurtkultur, Lactobacillus casei samt vitamin B6 og D.

  • Hvordan opbevares Actimel Kids bedst?

    Den bør opbevares køligt, typisk ved højst 5 °C, og holdbarheden fremgår af datoen på emballagen.

  • Hvad koster Actimel kids hos Rema 1000?

    Actimel kids koster 23,95 kr. (59,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Actimel kids på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Actimel kids ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Actimel kids?

    Actimel kids sælges i 400 g, svarende til 59,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Actimel kids?

    Actimel kids forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.330 ml

36,36 kr./l

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

23,95 kr.400 g

59,88 kr./kg

17,95 kr.500 ml

35,90 kr./l

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

12,95 kr.330 ml

39,24 kr./l