RadarSuper
Actimel

Annonce

23,95 kr.59,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

Nutri-ScoreE
Arbejdstid: 5,1 min

Annonce

Actimel koster 23,95 kr. (59,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret skumMÆLK, rekonstituerad skumMÆLK (vand, skumMÆLKkoncentrat, skumMÆLKspulver), sukker, FLØDE, jordbærpuré fra koncentrat 2,1%, dextros, MÆLK mineraler, modifierad stivelse, naturlige aromer, surhetsreglerande middel (citronsyra, natriumcitrater), yoghurtkultur, Lactobacillus casei (L-casei Danone kultur), vitaminer (B6, D).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi318 kJ / 76 kcal
Fedt1,5 g
heraf mættede fedtsyrer1 g
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre—
Protein2,8 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Actimel Jordbær er en syrnet mælkedrik tilsat jordbærpuré og Lactobacillus casei-kulturen. Den laves på pasteuriseret skummetmælk, rekonstitueret skummetmælk, fløde og sukker, og er desuden beriget med vitaminerne B6 og D samt mælkemineraler. Jordbærsmagen kommer fra jordbærpuré fra koncentrat, der udgør 2,1 %.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 76 kcal, 1,5 g fedt, 12 g kulhydrater — heraf 12 g sukker — og 2,8 g protein. Saltindholdet er 0,1 g. Drikken er tyktflydende og let syrlig med sødme fra både sukker og dextros.

Den bruges typisk som en lille, kølig drik til morgenmaden, som mellemmåltid eller som følge til madpakken, og kan også hældes over morgenmadsprodukter. De fire små flasker i pakken på 400 g er portionsanrettede og nemme at tage med.

Opbevares køligt, og holdbarheden er bedst, hvis flaskerne står i køleskabet — også før de er åbnet. Tjek altid datoen på pakken, og drik indholdet, når flasken er åbnet.

Samme kilopris som Actimel Kids

Begge pakker koster 23,95 kr. for 400 gram, altså 59,88 kr. pr. kilo. Forskellen ligger i frugtpuréen og en let justeret sødme, ikke i pris eller mængde.

Hvad er L-casei, og hvorfor er det tilsat

Lactobacillus casei (L-casei Danone-kulturen) er den probiotiske bakteriekultur, der adskiller Actimel fra almindelig drikkeyoghurt. Den tilsættes ved siden af de almindelige yoghurtkulturer i den pasteuriserede mælkebasis.

Sukkerindhold og næringsværdi pr. flaske

12 gram sukker pr. 100 gram, svarende til omkring 2-3 sukkerknalder pr. flaske på 100 gram. Produktet er desuden tilsat vitamin B6, D og calcium.

Detaljer om varen

Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5410146407963

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

23,95 kr.23,95 kr.23,96 kr.23,95 kr.17. aug.2. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1723,95 kr.
2026-09-0223,95 kr.
2026-09-1923,95 kr.
2026-10-0423,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Actimel Jordbær lavet af?

    Pasteuriseret skummetmælk, rekonstitueret skummetmælk, sukker, fløde, jordbærpuré fra koncentrat (2,1 %), dextros, mælkemineraler, modificeret stivelse, naturlige aromer, citronsyre og natriumcitrater, yoghurtkultur, Lactobacillus casei samt vitaminerne B6 og D.

  • Hvor meget sukker og protein er der i Actimel Jordbær?

    Pr. 100 g indeholder den 12 g kulhydrater, som alle er sukkerarter, og 2,8 g protein. Energiindholdet er 76 kcal pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares Actimel Jordbær bedst?

    Den opbevares køligt, gerne i køleskabet, både før og efter åbning. Se holdbarhedsdatoen på pakken, og drik indholdet, når flasken er åbnet.

  • Hvad koster Actimel hos Rema 1000?

    Actimel koster 23,95 kr. (59,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Actimel på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Actimel ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Actimel?

    Actimel sælges i 400 g, svarende til 59,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Actimel?

    Actimel forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.330 ml

36,36 kr./l

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

23,95 kr.400 g

59,88 kr./kg

17,95 kr.500 ml

35,90 kr./l

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

12,95 kr.330 ml

39,24 kr./l