RadarSuper
Fresh ipa 5,5%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Willemoes

Fresh ipa 5,5%

8,00 kr.24,24 kr./l

Størrelse: 33 cl

Laveste registrerede: 6,00 kr.Højeste registrerede: 8,00 kr.Udvikling: +33,3 %Arbejdstid: 1,7 min

Annonce

Fresh ipa 5,5% koster 8,00 kr. (24,24 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 27. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kulsyreholdig vand, BYGMALT, humle og humleekstrakt

Om denne vare

Fresh IPA fra Willemoes er en kulsyreholdig øl på 5,5 % med en klar humlekarakter. Den er brygget på vand, bygmalt, humle og humleekstrakt, og det er netop humlen, der sætter sit præg på smagen.

Indholdet af humle og humleekstrakt giver en markant bitterhed og en frisk aroma, som er kendetegnende for en IPA. Med 5,5 % alkohol ligger den i den lettere ende af spektret for denne øltype, hvilket gør den velegnet til at nyde for sig selv eller sammen med mad.

I det danske køkken fungerer en IPA som denne godt til kraftigere retter, hvor bitterheden kan balancere fedme og sødme. Prøv den til stegt kød, til ost eller til en krydret ret. Den kan også bruges i marinader eller som smagsgiver i en sauce, hvor humletonerne spiller med.

Flasken indeholder 33 cl, hvilket svarer til en almindelig serveringsstørrelse. Opbevar øllen køligt og mørkt, gerne i køleskabet, og undgå store temperatursvingninger. Server den ved omkring 6-8 grader for at bevare friskheden i aromaen. Nyd den inden for en rimelig tid efter køb, så humlen ikke mister sin karakter.

Literprisen mod Willemoes' pilsner

Både Fresh IPA og pilsneren fra Willemoes koster 18,18 kr. pr. liter (6,00 kr. for 33 cl) — identisk pris, selvom IPA'en har en højere alkoholprocent (5,5 % mod 4,7 %).

Det betyder, at prisen ikke er afgørende for valget mellem de to øl fra samme bryggeri — det er smagsstilen, der adskiller dem.

Hvad kendetegner en IPA-stil

IPA står for India Pale Ale og kendetegnes historisk ved en højere humlemængde og en mere markant humlebitterhed end en almindelig pilsner, ofte med citrus- eller harpiksagtige aromaer fra humlesorten.

Betegnelsen Fresh i navnet antyder typisk en lettere, mere letdrikkelig udgave af stilen end en fuldvægtig, kraftig IPA.

Pant og aldersgrænse gælder ens for begge Willemoes-øl

Ligesom pilsneren har Fresh IPA-dåsen 1,00 kr. i pant som en del af det danske retursystem, og en aldersgrænse på 16 år, fordi alkoholprocenten på 5,5 % fortsat er under den danske grænse på 16,5 % for, hvornår en drikkevare kræver en køberalder på 18 år.

Begge regler er uafhængige af selve ølstilen og gælder for alle øl i samme alkoholspænd.

Detaljer om varen

Mærke
Willemoes
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5714370009512

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,67 kr.7,33 kr.8,00 kr.13. aug.22. sep.25. sep.27. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-228,00 kr.
2026-09-258,00 kr.
2026-09-278,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er alkoholprocenten i Willemoes Fresh IPA?

    Den indeholder 5,5 % alkohol.

  • Hvilke ingredienser er der i øllen?

    Kulsyreholdig vand, bygmalt, humle og humleekstrakt.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst øllen?

    Opbevar den køligt og mørkt, gerne i køleskabet, og server ved 6-8 grader.

  • Hvad koster Fresh ipa 5,5% hos Rema 1000?

    Fresh ipa 5,5% koster 8,00 kr. (24,24 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 27. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fresh ipa 5,5% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fresh ipa 5,5% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fresh ipa 5,5%?

    Fresh ipa 5,5% sælges i 33 cl, svarende til 24,24 kr./l.

  • Hvor kan man købe Fresh ipa 5,5%?

    Fresh ipa 5,5% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l