RadarSuper
Export 5,7%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Willemoes

Export 5,7%

6,00 kr.18,18 kr./l

Størrelse: 33 cl

Laveste registrerede: 6,00 kr.Højeste registrerede: 8,00 kr.Arbejdstid: 1,6 min

Annonce

Export 5,7% koster 6,00 kr. (18,18 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 27. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kulsyreholdigt vand, BYGMALT og humle

Om denne vare

Willemoes er en dansk øl på 5,7 % i en 33 cl flaske. Indholdet er enkelt og klassisk: kulsyreholdigt vand, bygmalt og humle. Det er de tre grundsten i en traditionel brygget øl, og her er der ingen tilsat frugt, krydderi eller andet, der forstyrrer smagen af malt og humle.

Med 5,7 % alkohol ligger den i den stærkere ende af det almindelige ølmarked. Det giver en fyldigere krop og mere smag end de lette pilsnere, og den kan sagtens drikkes alene, men står også godt til mad. Prøv den til en tallerken med stegt kød, til en kraftig gryderet eller til ost og pålæg. Den er også et naturligt valg, når der skal skænkes en øl til en hyggelig aften, hvor der ikke skal gå for meget pilsner i den.

Opbevar flasken køligt og mørkt, gerne stående, så bundfaldet ikke hvirvles op. En 33 cl flaske er en enkelt portion, og den er nem at have liggende i køleskabet til gæster eller til en god middag. Drik den gerne ved 8-10 grader, så malten og humlen kommer til deres ret.

Literprisen på enkeltflasken

6,00 kr. for 33 cl giver 18,18 kr. pr. liter for denne enkeltflaske Willemoes Export. Det er højere end literprisen på Royal Export-tilbuddet i 6-pack (13,64 kr. pr. liter) i samme udtræk af sortimentet, men de to er ikke direkte sammenlignelige: den ene er en flerpak på tidsbegrænset tilbud, den anden en enkeltflaske til normalpris.

Enkeltflasker koster generelt mere pr. liter end flerpakker, uanset mærke — det er prisen for fleksibiliteten ved kun at købe én.

Alkoholprocent og pant

Willemoes Export har 5,7 % alkohol, en anelse stærkere end Royal Export (5,4 %) i samme sortiment. Varen har en registreret 16-årsgrænse, i tråd med dansk detailhandels regler for salg af øl og vin.

Der lægges 1,00 kr. i pant oveni prisen for flasken, opkrævet særskilt ved kassen og betalt tilbage ved aflevering i en pantautomat.

Tre ingredienser — klassisk ølbrygning

Kulsyreholdigt vand, bygmalt og humle er hele ingredienslisten — de tre grundingredienser i traditionel ølbrygning, uden yderligere tilsætningsstoffer.

Som enkeltflaske er den velegnet til at prøve mærket eller til en enkelt aften, uden at forpligte sig til en hel flerpak, som man gør ved køb af 6-pack-formatet.

Detaljer om varen

Mærke
Willemoes
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5714370009567

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,67 kr.7,33 kr.8,00 kr.13. aug.21. sep.24. sep.27. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-218,00 kr.
2026-09-248,00 kr.
2026-09-276,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Willemoes Export?

    Den er brygget på kulsyreholdigt vand, bygmalt og humle.

  • Hvor stærk er Willemoes Export?

    Den har en alkoholstyrke på 5,7 %.

  • Hvordan opbevarer jeg flasken bedst?

    Opbevar den køligt og mørkt, gerne stående, og drik den ved 8-10 grader.

  • Hvad koster Export 5,7% hos Rema 1000?

    Export 5,7% koster 6,00 kr. (18,18 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 27. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Export 5,7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Export 5,7% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Export 5,7%?

    Export 5,7% sælges i 33 cl, svarende til 18,18 kr./l.

  • Hvor kan man købe Export 5,7%?

    Export 5,7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l