RadarSuper
Marcipanbrød

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Easis

Marcipanbrød

12,95 kr.431,67 kr./kg

Størrelse: 30 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Marcipanbrød koster 12,95 kr. (431,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MANDLER (41%), kakaomasse, vand, fyldemiddel (polydextrose), kostfiber (oligofruktose), sødestof (erythritol) (6,9%), kakaosmør, kostfiber (dextrin), kostfiber (inulin), fedtfattigt kakaopulver, emulgator (SOJA lecithin), konserveringsmiddel (kaliumsorbat), sødestoffer (sucralose, steviolglycosider fra Stevia), naturlig vaniljearoma. Kan indeholde spor af andre nødder, mælk og peanuts.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.739 kJ / 416 kcal
Fedt32 g
heraf mættede fedtsyrer8,4 g
Kulhydrat17 g
heraf sukkerarter3,2 g
Kostfibre26 g
Protein10 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Marcipanbrød i en sukkerfri udgave, hvor mandlerne stadig udgør hovedparten af indholdet. Sammen med kakaomasse og kakaosmør giver de en fast, mørk konsistens, mens vand, polydextrose, oligofruktose, dextrin og inulin bidrager med fylde og fiber i stedet for sukker. Erythritol, sucralose og steviolglycosider står for sødmen, og en naturlig vaniljearoma runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 416 kcal, 32 g fedt — heraf 8,4 g mættet — 17 g kulhydrater med kun 3,2 g sukkerarter, 26 g fiber og 10 g protein. Saltindholdet er lavt med 0,03 g. Det gør stykket til et koncentreret lille mellemmåltid eller en bid til kaffen, og det kan også skæres i mindre stykker og lægges på et fad sammen med andet julebag.

Indpakningen på 30 g er en enkelt portion, nem at have med og nem at holde styr på. Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den faste form og smag bedst. Bemærk at produktet indeholder mandler og sojalecithin og kan indeholde spor af andre nødder, mælk og peanuts.

Kiloprisen for en lille sukkerfri portion

431,67 kr. pr. kilo lyder højt, men gælder en enkeltportion på 30 gram, hvor emballage og produktion vejer forholdsmæssigt tungere end i et storformat. Til sammenligning koster Easis' Biscuit bar i toffee-udgave præcis det samme: 12,95 kr. for 30 gram, altså også 431,67 kr. pr. kilo. De to produkter fra samme sukkerfri serie er med andre ord identisk prissat pr. gram — forskellen ligger i smag og konsistens, ikke i pris.

Sukkerfri, men ikke fiberfri

41 % mandler giver protein og smag, mens sødmen kommer fra erythritol, steviolglycosider og sucralose i stedet for sukker. Til gengæld indeholder produktet en stor mængde tilsatte kostfibre — polydextrose, oligofruktose, dextrin og inulin — som tilsammen giver 26 gram fiber pr. 100 gram. Det forklarer både den lidt tunge konsistens og hvorfor produktet bør spises i den portionsstørrelse, det er pakket i.

Hvem bør være opmærksom på mængden

Sødestoffet erythritol og de tilsatte kostfibre kan i større mængder give oppustethed eller løs mave hos personer, der ikke er vant til sukkerfri slikvarer. En pakke på 30 gram er designet som én portion, netop for at undgå det. Allergimærkningen nævner desuden mulige spor af andre nødder, mælk og jordnødder.

Detaljer om varen

Mærke
Easis
Størrelse
30 g
Stregkode (EAN)
5703161201105

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget sukker indeholder Easis Marcipanbrød?

    Der er 3,2 g sukkerarter pr. 100 g. Sødmen kommer i stedet fra erythritol, sucralose og steviolglycosider fra Stevia.

  • Hvad er marcipanbrødet lavet af?

    Mandler udgør 41%, og derudover indgår kakaomasse, vand, polydextrose, oligofruktose, erythritol, kakaosmør, dextrin, inulin, fedtfattigt kakaopulver, sojalecithin, kaliumsorbat og naturlig vaniljearoma.

  • Hvor mange kalorier er der i et stykke på 30 g?

    Pr. 100 g er der 416 kcal og 1739 kJ. Et stykke på 30 g svarer dermed til omkring en tredjedel af disse værdier.

  • Hvad koster Marcipanbrød hos Rema 1000?

    Marcipanbrød koster 12,95 kr. (431,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Marcipanbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Marcipanbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Marcipanbrød?

    Marcipanbrød sælges i 30 g, svarende til 431,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Marcipanbrød?

    Marcipanbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg