RadarSuper
Danske kirsebær i bk.

Annonce

Rema 1000 · Frugt · Danmark Kl. 1

Danske kirsebær i bk.

Senest kendte pris: 28,00 kr., registreret den 23. august 2026.

93,33 kr./kg

Vi har ikke registreret prisen hos Rema 1000 siden da, så vi viser den ikke som den aktuelle pris. Tjek den i butikken.

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 6 min

Annonce

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Kirsebær er en frugt, der spises som den er, eller bruges i desserter, kager, syltetøj og saft. Denne variant er danske kirsebær af klasse 1, leveret i en bakke på 300 g.

I kategorien Frugt følger vi 46 varer. De mest almindelige størrelser er 500 g, 125 g og 250 g. Denne 300 g-pakke ligger tæt på de mindste af de hyppige størrelser og er dermed en mellemstor bakke i forhold til udvalget.

Hvad betyder Kl. 1 for kirsebær

Kl. 1 er den europæiske handelsklasse for frugt og grønt, der garanterer standardkvalitet i forhold til størrelse, udseende og sundhedstilstand. Det er ikke den højeste klasse (Ekstra), men den almindelige gode handelskvalitet, som størstedelen af dagligvarehandlens frugt sælges under.

Klassificeringen siger ikke noget om smag i sig selv, men sikrer et ensartet niveau af frugtens fysiske tilstand — ingen store skader, korrekt størrelsessortering og frihed for tydelige defekter.

Dansk sæsonvare til 93,33 kr. pr. kilo

Bakken på 300 gram til 28,00 kr. giver 93,33 kr. pr. kilo for kirsebær mærket oprindelsesland DK. Den danske kirsebærsæson er kort, typisk fra slutningen af juni til begyndelsen af august, hvilket gør en dansk-mærket bakke til et tydeligt tegn på, at man køber inden for selve sæsonen frem for importeret frugt uden for sæson.

Korte transportafstande betyder generelt friskere frugt med mindre behov for konserverende behandling undervejs.

Opbevaring af friske kirsebær

Kirsebær er en blød, letfordærvelig frugt, der bør opbevares på køl og spises inden for få dage efter køb. Skyl dem først lige inden servering — ikke før opbevaring — da fugt på overfladen fremskynder nedbrydning og skimmeldannelse.

Spises typisk friske som snack, i desserter og bagværk, eller syltede til senere brug, hvis man vil gemme lidt af den korte danske sæson til vinteren.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
4000007017793

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

28,00 kr.28,00 kr.28,01 kr.28,00 kr.13. aug.19. aug.21. aug.23. aug.
Registreret prisRadarSupers egen serie – seneste registrering 23. august 2026.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1328,00 kr.
2026-08-1928,00 kr.
2026-08-2128,00 kr.
2026-08-2328,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster de danske kirsebær pr. kilo?

    93,33 kr. pr. kilo — bakken på 300 gram koster 28,00 kr. hos Rema 1000.

  • Hvad betyder kvalitetsklassen Kl. 1?

    Kl. 1 er den europæiske standardklasse for frugt og grønt, der garanterer almindelig god handelskvalitet i forhold til størrelse og udseende — ikke den højeste eksklusive klasse (Ekstra), men den kvalitet, størstedelen af dagligvarehandlens frugt sælges under.

  • Hvor længe holder friske kirsebær sig?

    Få dage på køl. Kirsebær er en blød, letfordærvelig frugt — skyl dem først lige inden servering, da fugt på overfladen fremskynder nedbrydningen.

  • Hvad koster Danske kirsebær i bk. hos Rema 1000?

    Den seneste pris, vi har registreret for Danske kirsebær i bk. hos Rema 1000, var 28,00 kr. (93,33 kr./kg) den 23. august 2026. Vi har ikke set prisen offentliggjort siden, så den kan have ændret sig – tjek den i butikken.

  • Er Danske kirsebær i bk. på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Danske kirsebær i bk. ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Danske kirsebær i bk.?

    Danske kirsebær i bk. sælges i 300 g.

  • Hvor kan man købe Danske kirsebær i bk.?

    Danske kirsebær i bk. forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

3,00 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.
10,00 kr.
2,50 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.
2,50 kr.1 stk.