RadarSuper
Danonino mix

Annonce

17,95 kr.59,83 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Danonino mix koster 17,95 kr. (59,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kvark (pastönserad MÆLK, løbe, mælkesyrekultur), sukker, frugt 6,2% (jordbær eller banan eller abrikos), MÆLKprotein, modifierad majsstivelse mineral (kalciumcitrat), juicekoncentrat (citron, sort gulerod), naturlig arom, fortykningsmiddel (guargummi), vitamin D

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi378 kJ / 90 kcal
Fedt2,5 g
heraf mættede fedtsyrer1,6 g
Kulhydrat11 g
heraf sukkerarter9,8 g
Kostfibre—
Protein6,3 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Danonino Mix er en lille portioneret kvarkbaseret mælkesnack med frugtsmag. Ifølge ingredienslisten består den af kvark (pasteuriseret mælk, løbe, mælkesyrekultur), sukker, frugt, mælkeprotein, modificeret majsstivelse, mineralet kalciumcitrat, juicekoncentrat fra citron og sort gulerod, naturlig arom, guargummi som fortykningsmiddel samt vitamin D. Frugtindholdet er 6,2 %, og smagen er jordbær, banan eller abrikos.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 90 kcal, 2,5 g fedt (heraf 1,6 g mættet), 11 g kulhydrat (heraf 9,8 g sukker), 6,3 g protein og 0,09 g salt. Det giver en forholdsvis proteinrig lille snack med et moderat sukkerindhold.

Brug den som en nem snack i madpakken, som et lille mellemmåltid efter skole eller som en hurtig dessert, når der skal være noget sødt og cremet. Den lille størrelse gør den nem at have med og nem at dosere.

Opbevares køligt, typisk i køleskab, og hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen. Pakken på 300 g indeholder flere små portioner, så den passer til at have liggende til flere dage.

Hvorfor Mix er billigere pr. kilo end enkeltbægeret

59,83 kr. mod 92,86 kr. pr. kilo for enkeltbægeret. Forskellen afspejler formatet, ikke kvaliteten: en større samlet emballage giver typisk en lavere kilopris, fordi emballage og portionering vejer relativt mindre.

Kvark frem for yoghurt – hvad forskellen betyder

Kvark er en mere proteinrig, tykkere mælkeprodukt end almindelig yoghurt. Det forklarer, hvorfor Mix-varianten har 6,3 gram protein pr. 100 gram mod Jordbær-portionens 3,6 gram — næsten dobbelt så meget.

Tre frugtsmage i én pakke

Jordbær, banan og abrikos varierer mellem bægrene i pakken. Det gør formatet velegnet til madpakker hen over ugen, hvor variation kan gøre det lettere at få hele portionen spist.

Detaljer om varen

Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5410146405136

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,95 kr.17,95 kr.17,96 kr.17,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1717,95 kr.
2026-09-0117,95 kr.
2026-09-1717,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Danonino Mix lavet af?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den kvark af pasteuriseret mælk, løbe og mælkesyrekultur, sukker, frugt (6,2 %), mælkeprotein, modificeret majsstivelse, kalciumcitrat, juicekoncentrat fra citron og sort gulerod, naturlig arom, guargummi og vitamin D.

  • Hvor meget protein og sukker er der i Danonino Mix?

    Pr. 100 g indeholder den 6,3 g protein og 9,8 g sukker. Energiindholdet er 90 kcal pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares Danonino Mix?

    Den opbevares køligt, typisk i køleskab, og bør bruges inden holdbarhedsdatoen på emballagen. Pakken på 300 g indeholder flere små portioner.

  • Hvad koster Danonino mix hos Rema 1000?

    Danonino mix koster 17,95 kr. (59,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Danonino mix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Danonino mix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Danonino mix?

    Danonino mix sælges i 300 g, svarende til 59,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Danonino mix?

    Danonino mix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

30,95 kr.1000 g

30,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 kg

22,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 l

22,95 kr./l

9,95 kr.1 kg

9,95 kr./kg