RadarSuper
Danonino

Annonce

6,50 kr.92,86 kr./kg

Størrelse: 70 g

Arbejdstid: 1,4 min

Annonce

Danonino koster 6,50 kr. (92,86 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteurisert MÆLK, 80%, jordbærpure 6,2 %, sukker, stivelse, MÆLKEproteinkoncentrat,modiferad stivelse, kalcium, rødbedjuicekoncentrat, skumMÆLKpulver, naturliga aromer, yoghurtkultur, vitamin D.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi368,8 kJ / 88 kcal
Fedt2,8 g
heraf mættede fedtsyrer1,8 g
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter10 g
Kostfibre—
Protein3,6 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Danonino Jordbær er et lille syrnet mælkeprodukt på 70 g med jordbærsmag. Ifølge ingredienslisten består det af pasteuriseret mælk (80 %), jordbærpuré (6,2 %), sukker, stivelse, mælkeproteinkoncentrat, modificeret stivelse, calcium, rødbedejuicekoncentrat, skummetmælkspulver, naturlige aromaer, yoghurtkultur og vitamin D.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 88 kcal, 2,8 g fedt (heraf 1,8 g mættet), 12 g kulhydrat (heraf 10 g sukker), 3,6 g protein og 0,12 g salt. Det er altså et mælke- og proteinholdigt produkt med et moderat sukkerindhold.

Det lille format gør det nemt at have med i madpakken eller tage med på farten som et mellemmåltid. Rødbedejuicekoncentratet er med til at give den karakteristiske røde farve, og yoghurtkulturen vidner om, at det er et syrnet produkt.

Opbevares køligt, typisk i køleskab, og holdes inden for holdbarhedsdatoen på emballagen. Da bægeret kun er på 70 g, er det beregnet til at spise i én portion ad gangen.

Hvorfor kiloprisen er høj i den lille portion

En bakke på 70 gram koster det samme i emballage og håndtering som en meget større bakke — derfor bliver kiloprisen høj, selvom selve indholdet ikke er dyrt. Danonino Mix fra samme mærke i 300 gram lander på 59,83 kr. pr. kilo, langt under enkeltportionens 92,86 kr. Det er ikke udtryk for, at den lille bakke er et dårligt køb — kun at prisen pr. kilo og prisen pr. portion er to forskellige spørgsmål, og portionsstørrelsen er ofte det, der reelt betyder noget for en madpakke.

Mælk tre gange på listen

Pasteuriseret mælk, mælkeproteinkoncentrat og skummetmælkspulver optræder alle i ingredienslisten — tre forskellige former for mælk, der tilsammen giver den tykke, cremede konsistens uden at hæve fedtprocenten unødigt. Farven kommer fra rødbedejuicekoncentrat, ikke fra et E-nummer, og der er ikke tilsat kunstig aroma ud over det, der står som 'naturlige aromaer'.

Opbevaring og holdbarhed

Bakken hører til i køleskabet, ved eller under 5 grader, frem til datoen på låget. Er folien først brudt, bør resten spises samme dag — konsistensen i en mejeridessert af denne type holder sig ikke pænt natten over. Der er ingen anbefaling om frysning, og en så flydende, mælkebaseret dessert vil typisk skille i tekstur, hvis den optøs.

Detaljer om varen

Mærke
Jordbær
Størrelse
70 g
Stregkode (EAN)
7350000550214

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,50 kr.6,00 kr.6,50 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-176,50 kr.
2026-09-016,50 kr.
2026-09-176,50 kr.
2026-10-016,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Danonino Jordbær lavet af?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den pasteuriseret mælk (80 %), jordbærpuré (6,2 %), sukker, stivelse, mælkeproteinkoncentrat, modificeret stivelse, calcium, rødbedejuicekoncentrat, skummetmælkspulver, naturlige aromaer, yoghurtkultur og vitamin D.

  • Hvor meget sukker og protein er der i Danonino Jordbær?

    Pr. 100 g indeholder den 12 g kulhydrat, hvoraf 10 g er sukker, samt 3,6 g protein. Energiindholdet er 88 kcal pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares Danonino Jordbær bedst?

    Den bør opbevares køligt, typisk i køleskab, og overholde holdbarhedsdatoen på emballagen. Det lille 70 g-bæger er beregnet til at spise i én portion.

  • Hvad koster Danonino hos Rema 1000?

    Danonino koster 6,50 kr. (92,86 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Danonino på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Danonino ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Danonino?

    Danonino sælges i 70 g, svarende til 92,86 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Danonino?

    Danonino forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

30,95 kr.1000 g

30,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 kg

22,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 l

22,95 kr./l

9,95 kr.1 kg

9,95 kr./kg