RadarSuper
Conditor plade

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Carletti

Conditor plade

31,95 kr.159,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 6,8 min

Annonce

Conditor plade koster 31,95 kr. (159,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, helt hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne, kokos) i variabelt mængdeforhold, fedtreduceret kakaopulver, skummetmælkspulver, stabilisator (sorbitantristearat), emulgator (lecithiner), aroma. Kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.186 kJ / 519 kcal
Fedt28 g
heraf mættede fedtsyrer24 g
Kulhydrat62 g
heraf sukkerarter61 g
Kostfibre3,5 g
Protein4 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Conditor Plade fra Carletti er en flad chokoladeplade på 200 g, beregnet til at smelte og bruge i bagværk og desserter. Den er sammensat af sukker, helt hærdet vegetabilsk fedt af palmekerne og kokos i variabelt mængdeforhold, fedtreduceret kakaopulver, skummetmælkspulver samt stabilisator (sorbitantristearat), emulgator (lecithiner) og aroma. Den kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 519 kcal, 28 g fedt heraf 24 g mættet fedt, 62 g kulhydrater hvoraf 61 g sukker, 3,5 g fibre, 4 g protein og 0,05 g salt. Nutri-Score er E, og varen er i NOVA-gruppe 4.

Pladen bruges typisk ved at smelte den over vandbad eller i mikroovn og røre den ud i fyld, glasur eller cremer, eller ved at hakke den og blande den i dej. Den er også velegnet til at overtrække kager, kiks og konfekt, hvor den størkner igen ved afkøling.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så pladen ikke bliver blød eller får fedtudtræk. Den er pakket i et stykke på 200 g, hvilket passer til mindre bagninger og til at have liggende til glasur og overtræk.

Hvad kiloprisen fortæller

159,75 kr. pr. kilo for den 200 gram store plade til 31,95 kr. Da dette er den eneste Carletti-plade af denne type i dette udtræk af sortimentet, står tallet som reference, hvis man støder på andre konfektureplader eller chokoladeplader og ønsker at sammenligne kiloprisen direkte.

Konfektureplade — ikke ægte chokolade

Ingredienslisten viser hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne, kokos) i stedet for kakaosmør, hvilket teknisk set placerer produktet uden for definitionen af ægte chokolade. Med 24 gram mættet fedt pr. 100 gram er indholdet af mættet fedt højt sammenlignet med chokolade baseret på kakaosmør, og det er en detalje, der er værd at kende, hvis man normalt vælger efter fedtsyresammensætning.

Detaljer om varen

Mærke
Carletti
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5701049159029

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

31,95 kr.31,95 kr.31,96 kr.31,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1931,95 kr.
2026-09-0231,95 kr.
2026-09-1831,95 kr.
2026-10-0231,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges Conditor Plade fra Carletti til?

    Den bruges til at smelte og røre ud i fyld, glasur og cremer eller til at hakke og blande i dej og overtrække kager og konfekt.

  • Hvordan opbevares pladen bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, så den ikke bliver blød eller får fedtudtræk.

  • Indeholder den mælk og jordnødder?

    Den indeholder skummetmælkspulver og kan indeholde spor af jordnødder.

  • Hvad koster Conditor plade hos Rema 1000?

    Conditor plade koster 31,95 kr. (159,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Conditor plade på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Conditor plade ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Conditor plade?

    Conditor plade sælges i 200 g, svarende til 159,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Conditor plade?

    Conditor plade forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg