RadarSuper
Coca cola

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Zero Sugar

Coca cola

17,00 kr.34,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Nutri-ScoreCNOVA4
Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Coca cola koster 17,00 kr. (34,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, kuldioxid, farvestof (E150d), surhedsregulerende middel (E338, E331), sødestof (natriumcyclamat, acesulfamkalium, aspartam), naturlige aromaer (inkl. koffein). INDEHOLDER EN PHENYLALANINKILDE.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi0,9 kJ / 0,2 kcal
Fedt0 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat0 g
heraf sukkerarter0 g
Kostfibre—
Protein0 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En sukkerfri cola på 50 cl med kulsyre og en let, tør sødme. Væsken er vand tilsat kuldioxid, farvestoffet E150d og surhedsregulerende midlerne E338 og E331, mens sødmen kommer fra natriumcyclamat, acesulfamkalium og aspartam. Naturlige aromaer giver den karakteristiske colasmag, og der er tilsat koffein. Indeholder en phenylalaninkilde, hvilket er relevant for personer med phenylketonuri.

Næringsindholdet pr. 100 ml er 0,2 kcal og 0,9 kJ, ingen fedt, ingen kulhydrater og dermed heller intet sukker, ingen protein og 0,02 g salt. Nutri-Score er C, og varen er i NOVA-gruppe 4.

Den bruges som en kold, sukkerfri læskedrik til mad, snacks og sociale sammenkomster, og kan også indgå i blandede drikkevarer, hvor man ønsker colasmag uden sukker. Flasken på 50 cl passer til en enkelt portion eller til at dele. Opbevares tørt og ved stuetemperatur før åbning; efter åbning bør den sættes på køl og drikkes inden for et par dage, så kulsyren ikke forsvinder.

Hvad literprisen fortæller

17,00 kr. for 50 cl giver 34,00 kr. pr. liter plus 1,50 kr. i pant. I samme udtræk koster både Tuborg squash og No Sugar Fanta lemon præcis det samme: 50 cl til 17,00 kr., identisk literpris.

Med samme pris på tværs af de tre sodavand handler valget ikke om pris, men om sukkerindhold: Coca-Cola Zero Sugar og Fanta lemon No Sugar er begge sukkerfrie, mens Tuborg squash er fuldt sukret.

Sukkerfri med koffein og tre sødestoffer

Sødmen kommer fra natriumcyklamat, acesulfamkalium og aspartam i kombination — samme sødestofprincip som andre sukkerfrie sodavand. Fordi aspartam indgår, skal etiketten lovpligtigt oplyse om "en phenylalaninkilde".

Koffeinen er en naturlig del af cola-opskriften og bidrager til smagen, ikke kun til den opkvikkende effekt, produktet er kendt for.

Pant og genbrug

Flasken er belagt med 1,50 kr. i pant, som refunderes ved returnering i en pantautomat eller i butikken — samme pantniveau som de øvrige sodavandsflasker i dette udtræk.

Det er en fast del af det danske indkøb af drikkevarer og gælder de fleste dåser og flasker med kulsyreholdigt indhold.

Detaljer om varen

Mærke
Zero Sugar
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5449000134059

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,00 kr.17,00 kr.17,01 kr.17,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1917,00 kr.
2026-09-0317,00 kr.
2026-09-1917,00 kr.
2026-10-0417,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Indeholder Coca-Cola Zero Sugar sukker?

    Nej. Næringsindholdet viser 0,0 g sukkerarter pr. 100 ml, og sødmen kommer i stedet fra sødestofferne natriumcyclamat, acesulfamkalium og aspartam.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 ml?

    Der er 0,2 kcal og 0,9 kJ pr. 100 ml ifølge næringsdeklarationen.

  • Hvad betyder det, at den indeholder en phenylalaninkilde?

    Aspartam indeholder phenylalanin, og mærkningen oplyser derfor, at varen indeholder en phenylalaninkilde. Det er særligt relevant for personer med phenylketonuri.

  • Hvad koster Coca cola hos Rema 1000?

    Coca cola koster 17,00 kr. (34,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Coca cola på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Coca cola ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Coca cola?

    Coca cola sælges i 50 cl, svarende til 34,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Coca cola?

    Coca cola forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l