RadarSuper
Icetea citron

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Rema 1000

Icetea citron

5,00 kr.10,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Arbejdstid: 1,1 min

Annonce

Icetea citron koster 5,00 kr. (10,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

98 % vand, 1 % koncentreret citronsaft, sukker, syre (E 330), surhedsregulerende middel (E 331), 0,1 % sort te ekstrakt, sødestoffer (E 952, E 955, E 954), citronaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi9 kJ / 2 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En let, sukkerfattig iste med citronsmag på flaske. Indholdet er 98 % vand tilsat 1 % koncentreret citronsaft, sukker, citronsyre (E 330) og et surhedsregulerende middel (E 331), krydret med 0,1 % sort te-ekstrakt og citronaroma. Sødmen kommer fra sødestofferne E 952, E 955 og E 954, så energien er lav: 2 kcal og 9 kJ pr. 100 ml, og saltindholdet er 0,05 g pr. 100 ml.

Drikken er kold og læskende og passer til frokost, madpakken eller som tørstslukker i løbet af dagen. Server den godt afkølet, gerne med isterninger og en skive frisk citron, hvis du vil have et ekstra frisk pust. Den kan også bruges som mixer i en drink eller som let alternativ til sodavand.

Flasken rummer 50 cl. Uåbnet holder den sig bedst køligt og mørkt; efter åbning bør den opbevares på køl og drikkes inden for et par dage, så smagen og kulsyren bevares.

Prisen inklusive pant: 5,00 kr. + 1,50 kr.

Selve drikken koster 5,00 kr. for 50 cl (10,00 kr. pr. liter), men i kassen lægges yderligere 1,50 kr. i pant oveni. Pantbeløbet er ikke en del af flaskens reelle pris — det refunderes fuldt ud, når den tomme flaske afleveres i en panteautomat.

Sukker og sødestoffer i samme drik

Ingredienslisten indeholder både sukker og tre kunstige sødestoffer (E952, E955, E954). Det er ikke en sukkerfri drik, men en kombination, der giver en bestemt sødmeprofil ved en lavere samlet kalorietæthed, end hvis sødmen udelukkende kom fra sukker — kun 2 kcal pr. 100 gram bekræfter den lave kalorietæthed.

Kun 0,1 % te-ekstrakt

Trods navnet 'icetea' er den faktiske andel af teekstrakt beskeden — 0,1 % af drikken. Tesmagen kommer primært fra dette koncentrerede ekstrakt kombineret med citronaroma, ikke fra brygget te i traditionel forstand, hvilket er typisk for industrielt fremstillede icetea-produkter.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5705830015020

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,00 kr.5,01 kr.5,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-135,00 kr.
2026-09-015,00 kr.
2026-09-175,00 kr.
2026-10-015,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kalorier er der i isteen?

    Der er 2 kcal og 9 kJ pr. 100 ml, altså omkring 10 kcal for en hel flaske på 50 cl.

  • Indeholder isteen sukker?

    Ja, der er tilsat sukker, men sødmen kommer også fra sødestofferne E 952, E 955 og E 954. Indholdet af sukker er ikke angivet særskilt i dataene.

  • Hvordan opbevarer jeg flasken bedst?

    Uåbnet bør den stå køligt og mørkt. Efter åbning sætter du den på køl og drikker den inden for et par dage.

  • Hvad koster Icetea citron hos Rema 1000?

    Icetea citron koster 5,00 kr. (10,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Icetea citron på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Icetea citron ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Icetea citron?

    Icetea citron sælges i 50 cl, svarende til 10,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Icetea citron?

    Icetea citron forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l

16,25 kr.40 cl

40,63 kr./l