RadarSuper
Chokolade sauce

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Odense

Chokolade sauce

32,95 kr.188,29 kr./kg

Størrelse: 175 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 7 min

Annonce

Chokolade sauce koster 32,95 kr. (188,29 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, rapsolie, fedtfattig kakao*, SKUMMETMÆLKSPULVER, HASSELNØDDER, kakaomasse*, kakaosmør*, salt, emulgator (E322 (veg.)), aroma, naturlig vaniljearoma. Indeholder 2,5% chokolade (mindst 54% kakaotørstof). *Rainforest Alliance-certified.

Allergener

leche, frutos de cáscara

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.444 kJ / 584 kcal
Fedt42 g
heraf mættede fedtsyrer4,1 g
Kulhydrat46 g
heraf sukkerarter44 g
Kostfibre—
Protein6 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Odense chokoladesauce er en flydende chokoladesauce på 175 g, fremstillet med sukker, rapsolie, fedtfattig kakao, skummetmælkspulver, hasselnødder, kakaomasse og kakaosmør. Kakaotørstoffet udgør mindst 54 %, og chokoladeindholdet i produktet er 2,5 %. Kakaoråvarerne er Rainforest Alliance-certificerede. Saucen indeholder mælk og hasselnødder, og der er tilsat emulgator (E322) samt naturlig vaniljearoma.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 584 kcal, 42 g fedt (heraf 4,1 g mættet), 46 g kulhydrat (heraf 44 g sukker), 6 g protein og et meget lavt saltindhold. Nutri-Score er E.

Saucen bruges typisk som topping på is, pandekager, vafler, kager og desserter, og den kan også varmes let og hældes over frugt eller bruges som fyld i bagværk. Den er klar til brug direkte fra flasken.

Opbevares tørt og ikke for varmt; efter åbning kan flasken med fordel stå køligt. 175 g er en praktisk størrelse til husholdningen, og den lille flaske gør doseringen nem.

188 kr. pr. kilo — hvorfor prisen er høj

32,95 kr. for 175 gram giver 188,29 kr. pr. kilo, en høj kilopris sammenlignet med almindelige brødpålæg. Det hænger sammen med både glassets relativt lille størrelse og indholdet af hasselnødder og kakaosmør, som er dyrere råvarer end de sukker- og oliebaserede pålæg i den billige ende af hylden.

Kiloprisen er stadig det rigtige tal at sammenligne med andre pålæg på, uanset glasstørrelse.

Kun 2,5 % reel chokolade

Deklarationen oplyser præcist, at saucen indeholder 2,5 % chokolade med mindst 54 % kakaotørstof. Resten af opskriften er sukker, rapsolie, fedtfattig kakao, skummetmælkspulver og hasselnødder — altså et produkt, hvor navnet 'chokoladesauce' primært refererer til smagen og udseendet, ikke en høj andel ren chokolade.

Det er en almindelig opskriftslogik for nøddepålæg af denne type, men værd at kende, hvis man forventer et produkt bygget primært på smeltet chokolade.

Næringsindhold og hvad der driver kalorietallet

584 kcal pr. 100 gram gør saucen til en af de mere energitætte varer i sortimentet. 44 af de 46 gram kulhydrat er sukkerarter, og de 42 gram fedt kommer primært fra rapsolie og hasselnødder frem for mættet fedt (kun 4,1 gram mættede fedtsyrer).

Det er relevant at kende, hvis man bruger saucen jævnligt som pålæg fremfor som en lejlighedsvis dessertingrediens.

Detaljer om varen

Mærke
Odense
Størrelse
175 g
Stregkode (EAN)
5709521034963

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

32,95 kr.32,95 kr.32,96 kr.32,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1932,95 kr.
2026-09-0232,95 kr.
2026-09-1832,95 kr.
2026-10-0232,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Odense chokoladesauce?

    Sukker, rapsolie, fedtfattig kakao, skummetmælkspulver, hasselnødder, kakaomasse, kakaosmør, salt, emulgator (E322), aroma og naturlig vaniljearoma. Kakaotørstof udgør mindst 54 %, og chokoladeindholdet er 2,5 %.

  • Hvordan bruges chokoladesaucen?

    Den bruges som topping på is, pandekager, vafler, kager og desserter. Den kan også varmes let og hældes over frugt eller bruges som fyld i bagværk.

  • Hvordan opbevares Odense chokoladesauce?

    Opbevares tørt og ikke for varmt. Efter åbning kan flasken med fordel stå køligt.

  • Hvad koster Chokolade sauce hos Rema 1000?

    Chokolade sauce koster 32,95 kr. (188,29 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Chokolade sauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Chokolade sauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Chokolade sauce?

    Chokolade sauce sælges i 175 g, svarende til 188,29 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Chokolade sauce?

    Chokolade sauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg