RadarSuper
Blue keld

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Hindbær & Jordbær

Blue keld

4,00 kr.12,12 kr./l

Størrelse: 33 cl

Arbejdstid: 0,8 min

Annonce

Blue keld koster 4,00 kr. (12,12 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Naturligt mineralvand, kulsyre, syre: citronsyre, naturlige aromaer, sødestoffer: aspartam*, acesulfam K, konserveringsmiddel: kaliumsorbat, antioxidant: ascorbinsyre. *Indeholder en phenylalaninkilde

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi6 kJ / 1 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Blue Keld Hindbær & Jordbær er en kulsyreholdig drik med naturligt mineralvand som base og smag af hindbær og jordbær. Den kommer i en flaske på 33 cl, som passer til at tage med eller nyde afkølet derhjemme.

Indholdet består af naturligt mineralvand, kulsyre, citronsyre, naturlige aromaer, sødestofferne aspartam og acesulfam K, konserveringsmidlet kaliumsorbat samt antioxidanten ascorbinsyre. Aspartam indeholder en phenylalaninkilde, hvilket er relevant at kende, hvis man følger en særlig kost.

Næringsindholdet er meget lavt: 1 kcal og 6 kJ pr. 100 ml. Drikken er derfor et let valg, når man ønsker en sodavand uden sukker.

Den kan nydes kold som den er, eller bruges som en frisk, bærsmagende sodavand til at blande i drinks og andre kolde drikke. Opbevares tørt og ikke i direkte sollys; nydes bedst afkølet, og flasken bør lukkes igen efter åbning og sættes på køl.

12,12 kr. pr. liter — sammenlignet med de andre formater

Flasken på 33 cl koster 4,00 kr., svarende til 12,12 kr. pr. liter — samme literpris som B´Free Lemon Lime i samme format og serie. Literflasken Hindbær Jordbær i sortimentet er en anelse billigere pr. liter, 12,00 kr., men forskellen på 12 øre er marginal ved almindeligt forbrug.

De to 33-cl-flasker er altså identisk prissat, mens det store format giver en lille besparelse pr. liter for dem, der drikker Blue Keld jævnligt.

Pant efter flaskestørrelse

Denne flaske har 1,50 kr. i pant, mod 3,00 kr. for literflasken i samme serie — pantet er altså tilpasset flaskens størrelse. Ved sammenligning af den reelle drikkevarepris bør man se på selve produktprisen (4,00 kr.), ikke prisen inklusive pant.

Begge pantbeløb betales tilbage ved aflevering af den tomme flaske i en pantautomat.

Detaljer om varen

Mærke
Hindbær & Jordbær
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5701161716568

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

3,00 kr.3,33 kr.3,67 kr.4,00 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-194,00 kr.
2026-09-024,00 kr.
2026-09-174,00 kr.
2026-10-024,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kalorier indeholder Blue Keld Hindbær & Jordbær?

    Der er 1 kcal og 6 kJ pr. 100 ml.

  • Indeholder Blue Keld Hindbær & Jordbær sukker?

    Nej, den er sødet med aspartam og acesulfam K. Aspartam indeholder en phenylalaninkilde.

  • Hvordan opbevares Blue Keld Hindbær & Jordbær bedst?

    Opbevares tørt og ikke i direkte sollys. Nydes bedst afkølet, og efter åbning bør flasken lukkes og sættes på køl.

  • Hvad koster Blue keld hos Rema 1000?

    Blue keld koster 4,00 kr. (12,12 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Blue keld på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Blue keld ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Blue keld?

    Blue keld sælges i 33 cl, svarende til 12,12 kr./l.

  • Hvor kan man købe Blue keld?

    Blue keld forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l