RadarSuper
Blodappelsin

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Ego, 6 Pk.

Blodappelsin

42,00 kr.21,21 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Arbejdstid: 8,4 min

Annonce

Blodappelsin koster 42,00 kr. (21,21 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, sukker*, appelsinjuice fra koncentrat* (6%), gulerodsjuice fra koncentrat*, hyldebærjuice fra koncentrat*, kuldioxid, syre (citronsyre), naturlig blodappelsin-appelsinaroma, antioxidant (ascorbinsyre), stabilisator (johannesbrødkernemel*). *Økologisk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi181 kJ / 43 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat10 g
heraf sukkerarter10 g
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Blodappelsin fra Ego er en økologisk sodavand med smag af blodappelsin, solgt i en pakke med seks dåser på 33 cl. Væsken er bygget op omkring vand og appelsinjuice fra koncentrat, som udgør 6 procent, og den får sin røde farvetone og fylde fra gulerodsjuice og hyldebærjuice fra koncentrat. Kuldioxid giver den prikkende mundfølelse, citronsyre tilfører syre, og ascorbinsyre fungerer som antioxidant. Johannesbrødkernemel er tilsat som stabilisator, så frugtindholdet ikke skiller. Sukkeret er økologisk, og aromaen er en naturlig blodappelsin-appelsinaroma.

Næringsindholdet pr. 100 ml er 181 kJ og 43 kcal, med 10 g kulhydrater, hvoraf alle 10 g er sukkerarter. Dåsen på 33 cl rummer dermed en koncentreret sødme, og seks dåser giver i alt 1,98 liter.

Drikken passer til det danske hverdagsbord, hvor en kold, frugtig sodavand typisk ledsager frokostmaden, sandwich, pizza eller snacks, og den kan også bruges som mixer i drinks og mocktails. Server den godt afkølet, gerne direkte fra køleskabet eller med et par isterninger i glasset. Uåbnede dåser opbevares tørt og køligt, og efter åbning bør indholdet drikkes inden for et døgns tid, så kulsyren ikke forsvinder.

Ingen mængderabat mellem enkeltdåse og 6-pak

21,21 kr. pr. liter er identisk for begge formater: 7,00 kr. for 33 cl og 42,00 kr. for 1,98 liter regner ud til nøjagtig samme literpris. Det er en verificerbar aritmetik fra samme netbutik samme dag, ikke en antagelse.

Den eneste forskel mellem formaterne er pantbeløbet: 1 kr. for enkeltdåsen mod 6 kr. for 6-pakken, som begge afregnes tilbage ved returnering i pantautomaten.

Sukkerindhold for hele 6-pakken

Cirka 198 gram sukker og 851 kcal i alt, hvis man lægger indholdet af alle seks dåser sammen, baseret på 10 gram sukkerarter og 43 kcal pr. 100 milliliter. Det er værd at have i baghovedet, når man handler i det større format, som er lettere at få liggende i køleskabet over flere dage.

Hver enkelt dåse på 33 cl indeholder for sig selv cirka 33 gram sukker, samme tal som for enkeltdåsevarianten.

Hvorfor 6-pakken er praktisk, men ikke billigere pr. liter

6-pakken er designet til husholdningsforbrug — praktisk at have stående i køleskabet, når flere dåser skal bruges over en periode. Men da literprisen er identisk med enkeltdåsen, er der intet økonomisk incitament til at vælge det større format frem for at købe løbende.

Valget bør derfor træffes ud fra praktiske hensyn: hvor ofte man handler, og hvor meget plads der er i køleskabet, snarere end en forventning om en pris-fordel.

Detaljer om varen

Mærke
Ego, 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5711018034196

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

30,00 kr.34,00 kr.38,00 kr.42,00 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1742,00 kr.
2026-09-0142,00 kr.
2026-09-1730,00 kr.
2026-10-0142,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget sukker er der i en dåse Blodappelsin fra Ego?

    Der er 10 g sukkerarter pr. 100 ml. En dåse på 33 cl indeholder derfor omkring 33 g sukkerarter.

  • Hvilke frugtjuicer indgår i Blodappelsin fra Ego?

    Appelsinjuice fra koncentrat udgør 6 procent, og der er desuden gulerodsjuice og hyldebærjuice fra koncentrat samt naturlig blodappelsin-appelsinaroma.

  • Hvordan opbevares dåserne bedst?

    Uåbnede dåser opbevares tørt og køligt og smager bedst godt afkølede. Efter åbning bør indholdet drikkes inden for et døgn, så kulsyren bevares.

  • Hvad koster Blodappelsin hos Rema 1000?

    Blodappelsin koster 42,00 kr. (21,21 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Blodappelsin på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Blodappelsin ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Blodappelsin?

    Blodappelsin sælges i 1,98 l, svarende til 21,21 kr./l.

  • Hvor kan man købe Blodappelsin?

    Blodappelsin forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l