RadarSuper
Blodappelsin

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Ego

Blodappelsin

7,00 kr.21,21 kr./l

Størrelse: 33 cl

Arbejdstid: 1,4 min

Annonce

Blodappelsin koster 7,00 kr. (21,21 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, sukker*, appelsinjuice fra koncentrat* (6%), gulerodsjuice fra koncentrat*, hyldebærjuice fra koncentrat*, kuldioxid, syre (citronsyre), naturlig blodappelsin-appelsinaroma, antioxidant (ascorbinsyre), stabilisator (johannesbrødkernemel*). *Økologisk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi181 kJ / 43 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat10 g
heraf sukkerarter10 g
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Blodappelsin fra Ego er en økologisk sodavand på 33 cl med appelsinsmag. Væsken er bygget op omkring vand tilsat sukker og en række frugtjuicer fra koncentrat: appelsinjuice (6 %), gulerodsjuice og hyldebærjuice. Kuldioxid giver den brusende mundfølelse, citronsyre tilfører syre, og ascorbinsyre virker som antioxidant. Johannesbrødkernemel er med som stabilisator, så indholdet holder sig jævnt. Den naturlige blodappelsin-appelsinaroma sætter den karakteristiske smag.

Næringsindholdet pr. 100 ml er 43 kcal og 181 kJ, med 10 g kulhydrater, hvoraf alle 10 g er sukkerarter. Det er altså en sødlig, brusende drik.

Den passer til at blive nydt kold, direkte fra flasken eller hældt op i et glas, og fungerer godt som alternativ til andre sodavand ved måltider, i pauser eller når man vil have noget brusende med frugtsmag. Den kan også bruges som blandeværelse i drinks, hvor man ønsker en appelsintonet sodavand.

Flasken på 33 cl er en enkeltportion. Opbevares tørt og ikke for varmt; efter åbning bør den sættes på køl og drikkes inden for et par dage, så bruset og smagen bevares bedst muligt.

Samme literpris, uanset om du køber én eller seks

21,21 kr. pr. liter for enkeltdåsen og nøjagtig samme literpris for 6-pakken — 7,00 kr. for 33 cl og 42,00 kr. for 1,98 liter regner ud til det samme tal. Der er altså ingen kilopris- eller literprisfordel ved at købe i bulk her, kun en praktisk fordel, hvis man alligevel skal bruge flere dåser.

Forskellen mellem formaterne ligger i pantbeløbet: 1 kr. for én dåse mod 6 kr. for seks, som begge kommer retur ved aflevering.

Hvorfor det kun er 6 % appelsinjuice

Blodappelsin er en sodavand med frugtsmag, ikke en juice — 6 % appelsinjuice fra koncentrat er det, der giver smagsretningen, mens vand og sukker udgør hovedparten af væsken. Den karakteristiske røde farve kommer fra gulerods- og hyldebærjuice, ikke fra tilsat farvestof.

Det er en vigtig sondring for forbrugere, der forveksler navnet »blodappelsin« med en decideret juicedrik — næringsindholdet med 10 gram sukker pr. 100 milliliter placerer den entydigt i sodavandskategorien.

Det økologiske mærke — hvad det dækker

Labelfeltet Økologi optræder to gange på varen, hvilket typisk betyder, at både råvarerne og selve slutproduktet er certificeret økologisk efter EU's øko-regler. Ingredienslisten bekræfter det: sukker, appelsinjuice, gulerodsjuice, hyldebærjuice og johannesbrødkernemel er alle mærket som økologiske.

Det økologiske mærke siger noget om, hvordan råvarerne er dyrket — det ændrer ikke ved sukkerindholdet, som er identisk med andre sodavand i samme kategori.

Detaljer om varen

Mærke
Ego
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5711018034158

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,67 kr.6,33 kr.7,00 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-177,00 kr.
2026-09-017,00 kr.
2026-09-175,00 kr.
2026-10-017,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget appelsinjuice er der i Ego Blodappelsin?

    Der er 6 % appelsinjuice fra koncentrat, suppleret med gulerodsjuice og hyldebærjuice fra koncentrat.

  • Hvor mange kalorier er der i Ego Blodappelsin?

    Der er 43 kcal og 181 kJ pr. 100 ml. Kulhydaterne udgør 10 g, og alle 10 g er sukkerarter.

  • Er Ego Blodappelsin økologisk?

    Ja, ingredienserne sukker, appelsinjuice, gulerodsjuice, hyldebærjuice og johannesbrødkernemel er markeret som økologiske.

  • Hvad koster Blodappelsin hos Rema 1000?

    Blodappelsin koster 7,00 kr. (21,21 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Blodappelsin på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Blodappelsin ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Blodappelsin?

    Blodappelsin sælges i 33 cl, svarende til 21,21 kr./l.

  • Hvor kan man købe Blodappelsin?

    Blodappelsin forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l