RadarSuper
Banana blast bar

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Kramer's

Banana blast bar

15,00 kr.300,00 kr./kg

Størrelse: 50 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Banana blast bar koster 15,00 kr. (300,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sødestof (maltitolsirup), MÆLKEPROTEIN, SOJAPROTEIN, kostfiber (oligofruktose), sødestof (sorbitol), vegetabilsk fedt (shea, kokos), kakaosmør, SØDMÆLKSPULVER, sødestof (erythritol), kakaomasse, fugtighedsbevarende middel (glycerol), SKUMMETMÆLKSPULVER, salt, naturlig vaniljearoma, naturlig aroma, aroma, farvestoffer (karamel, curcumin), emulgatorer (mono- og diglycerider af fedtsyrer, SOJALECITHIN), fortykningsmiddel (xanthangummi). Kan indeholde spor af peanuts og nødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.433 kJ / 343 kcal
Fedt14 g
heraf mættede fedtsyrer7,7 g
Kulhydrat32 g
heraf sukkerarter3,1 g
Kostfibre12 g
Protein28 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En proteinbar på 50 g med mælke- og sojaprotein som de bærende ingredienser, tilsat kostfiber i form af oligofruktose og sødet med maltitol, sorbitol og erythritol. Fedtstoffet kommer fra shea, kokos og kakaosmør, og smagen er rundet af af kakaomasse, sødmælkspulver, skummetmælkspulver og naturlig vaniljearoma.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 28 g protein, 12 g fiber og kun 3,1 g sukkerarter, mens saltindholdet er lavt på 0,14 g. Energien ligger på 343 kcal. Det gør baren til et praktisk mellemmåltid, når du har brug for noget, der mætter lidt og samtidig bidrager med protein og fiber frem for hurtige kulhydrater.

Den passer i tasken, i sportstasken eller på skrivebordet og kan spises direkte fra emballagen, når du er på farten. Opbevar den tørt og ikke for varmt, da shea- og kokosfedt kan blive blødt ved højere temperaturer. Bemærk at baren indeholder sødestoffer, som i større mængder kan virke afførende, og at den kan indeholde spor af peanuts og nødder.

Samme pris som Peanut Perfect Bar

15 kr. for 50 gram, svarende til 300 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris som søsterproduktet Peanut Perfect Bar fra samme producent i samme størrelse. De to barer koster det samme; valget afhænger udelukkende af smagspræference.

Sødet uden sukker, farvet med curcumin

Sødmen kommer fra maltitolsirup, sorbitol og erythritol, og proteinet fra mælkeprotein og sojaprotein. Den karakteristiske gullige farve stammer fra farvestoffet curcumin, mens emulgatorerne mono- og diglycerider af fedtsyrer og sojalecitin holder baren samlet.

Højere protein, lavere fedt end søsterbaren

Med 28 gram protein og 14 gram fedt pr. 100 gram ligger Banana Blast Bar en anelse højere i protein og lavere i fedt end Peanut-udgaven — sandsynligvis fordi denne variant ikke indeholder jordnødder. Den kan dog stadig indeholde spor af peanuts og nødder ifølge deklarationen.

Detaljer om varen

Mærke
Kramer's
Størrelse
50 g
Stregkode (EAN)
5703161520008

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,00 kr.15,01 kr.15,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1915,00 kr.
2026-09-0315,00 kr.
2026-09-1915,00 kr.
2026-10-0315,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein og fiber er der i baren?

    Pr. 100 g indeholder baren 28 g protein og 12 g fiber. En enkelt bar vejer 50 g.

  • Hvilke sødestoffer er baren lavet med?

    Baren er sødet med maltitolsirup, sorbitol og erythritol.

  • Hvordan opbevarer jeg baren bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, da indholdet af shea- og kokosfedt kan blive blødt ved højere temperaturer.

  • Hvad koster Banana blast bar hos Rema 1000?

    Banana blast bar koster 15,00 kr. (300,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Banana blast bar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Banana blast bar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Banana blast bar?

    Banana blast bar sælges i 50 g, svarende til 300,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Banana blast bar?

    Banana blast bar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg