RadarSuper
Jordbær

Annonce

Rema 1000 · Naturel yoghurt & frugtyoghurt · Arla, Yoghurt Økologisk

Jordbær

5,75 kr.38,33 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Jordbær koster 5,75 kr. (38,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologisk MÆLK, økologisk sukker (7,4%), økologisk jordbær (5%), økologisk majsstivelse, økologisk jordbærjuicekoncentrat, fortykningsmiddel (pektin), YOGHURTKULTUR.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi368 kJ / 87 kcal
Fedt3,1 g
heraf mættede fedtsyrer2 g
Kulhydrat11 g
heraf sukkerarter11 g
Kostfibre—
Protein3,2 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologisk yoghurt med jordbær i en lille 150 g-bæger, som passer til madpakken eller til et hurtigt mellemmåltid. Yoghurten er lavet af økologisk mælk og syrnet med yoghurtkultur, og jordbærsmagen kommer fra både økologisk jordbær og økologisk jordbærjuicekoncentrat. Sukkerindholdet på 7,4 % og jordbærindholdet på 5 % giver en mild, frugtig sødme, mens økologisk majsstivelse og pektin sørger for den bløde, cremede konsistens.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 87 kcal, 3,1 g fedt — heraf 2,0 g mættet fedt — 11 g kulhydrat, som alle er sukkerarter, 3,2 g protein og 0,09 g salt. Det gør bægeret til en let portion, der kan spises som den er, eller bruges som topping på morgenmaden.

I det danske køkken er yoghurt med jordbær en klassiker på morgenbordet, hvor den ofte spises med mysli, havregryn eller frisk frugt, og den lille størrelse gør den nem at tage med. Opbevares køligt, typisk ved højst 5 °C, og holdbarheden følger datoen på låget. Da bægeret kun rummer 150 g, er det beregnet til én portion ad gangen.

Samme kilopris, mindre sukker end pære/banan-varianten

38,33 kr. pr. kilo — identisk med søsterproduktet, der har smag af pære og banan. Forskellen ligger i sukkerindholdet: 11 gram sukkerarter pr. 100 gram her mod 12 gram i pære/banan-udgaven, hvilket stemmer med den lavere tilsatte sukkerandel (7,4 % mod 8,3 %) ifølge varedeklarationen.

Det er en lille, men reel forskel, der kun bliver synlig, når man sammenholder de to varedeklarationer side om side.

5 % reel jordbær — mere end i søsterproduktet

Ingredienslisten viser 5 % økologisk jordbær plus jordbærjuicekoncentrat, hvilket er en højere reel frugtandel end i pære/banan-varianten, hvor pære og banan tilsammen kun udgør cirka 3 %.

Resten af sødmen kommer fortsat primært fra det tilsatte sukker, men den højere frugtandel her forklarer en del af den lidt mildere sødme sammenlignet med søsterproduktet.

Økologi og Bedre dyrevelfærd 3 hjerter

Ligesom resten af serien bærer bægeret EU's økologimærke og det højeste niveau i Landbrug & Fødevarers frivillige dyrevelfærdsmærke, som kræver blandt andet ekstra udearealer til malkekøerne.

Det er to konkrete, verificerbare løfter om henholdsvis produktionsmetode og dyrenes forhold på gården — ikke en generel kvalitetspåstand fra emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Arla, Yoghurt Økologisk
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5711953030789

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

4,00 kr.4,58 kr.5,17 kr.5,75 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-135,75 kr.
2026-09-014,00 kr.
2026-09-175,75 kr.
2026-10-015,75 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget jordbær og sukker er der i yoghurten?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den økologisk sukker (7,4 %) og økologisk jordbær (5 %) samt økologisk jordbærjuicekoncentrat.

  • Hvad indeholder yoghurten pr. 100 g?

    Pr. 100 g: 87 kcal / 368 kJ, 3,1 g fedt (heraf 2,0 g mættet fedt), 11 g kulhydrat (heraf 11 g sukkerarter), 3,2 g protein og 0,09 g salt.

  • Hvordan opbevares yoghurten?

    Den skal opbevares køligt, og holdbarheden følger datoen på låget. Bægeret på 150 g er beregnet til én portion.

  • Hvad koster Jordbær hos Rema 1000?

    Jordbær koster 5,75 kr. (38,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Jordbær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Jordbær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Jordbær?

    Jordbær sælges i 150 g, svarende til 38,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Jordbær?

    Jordbær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

30,95 kr.1000 g

30,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 kg

22,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 l

22,95 kr./l

9,95 kr.1 kg

9,95 kr./kg