RadarSuper
Til de søde øjeblikke

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Anthon Berg

Til de søde øjeblikke

58,95 kr.256,30 kr./kg

Størrelse: 230 g

Arbejdstid: 12,6 min

Annonce

Til de søde øjeblikke koster 58,95 kr. (256,30 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker/socker, kakaomasse*, kakaosmør/-smör*, MANDLER/MANDLAR, SØDMÆLKS-/HELMELK-/HELMJÖLKSPULVER, ristede HASSELNØDDER/-NØTTER/rostade HASSELNÖTTER, glukosesirup/-sirap, kokos, stabilisator/stabiliseringsmedel (sorbitol/sorbitoler), MÆLKEFEDT/MELKEFETT/MJÖLKFETT, blommer/plommer/plommon, MÆLKE-/MELKESUKKER/MJÖLKSOCKER, FLØDE-/KREM-/GRÄDDPULVER, invertsukkersirup/invertsockersirap, sødet kondenseret/kondenserad MÆLK/MELK/MJÖLK (MÆLK/MELK/MJÖLK, sukker/socker), emulgator/emulgeringsmedel (lecithin), vaniljeekstrakt/vaniljextrakt, hedvin/hetvin/likörvin (madeira, sherry), alkohol, fugtighedsbevarende middel/medel (invertase), konserveringsmidler/-medel (sorbinsyre/-syra, kaliumsorbat), orangeolie/apelsinolja, salt, aromaer/aromer, fortykningsmiddel/förtjockningsmedel (pektin), syre/syra (citronsyre/-syra/sitronsyre). Kan indeholde spor af pistacienødder/pistasjnøtter og valnødder/-nøtter. Kan innehålla spår av pistaschmandlar och valnötter. Mindst 33% kakaotørstof/-torrsubstans og mindst 23% mælke-/melkebestanddele/mjölkbeståndsdelar i mælkechokoladen/melkesjokoladen/mjölkchokladen. Mindst 46% kakaotørstof/-torrsubstans i den mørke chokolade/sjokolade/mörka chokladen. *Rainforest Alliance-certificeret/sertifisert/certifierad. www.ra.org

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.232 kJ / 536 kcal
Fedt33 g
heraf mættede fedtsyrer15 g
Kulhydrat50 g
heraf sukkerarter44 g
Kostfibre—
Protein7,1 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En æske fyldt med chokolade i flere varianter, skabt til at nydes i rolige stunder. Bag mærket står et udvalg af stykker, hvor både mælkechokolade og mørk chokolade indgår, og hvor nødder og marcipanlignende fyld spiller en central rolle.

Indholdet bygger på sukker, kakaomasse og kakaosmør, suppleret med mandler, hasselnødder og sødmælkspulver. Der er også tilsat glukosesirup, kokos, mælkefedt, blommer, flødepulver og sødet kondenseret mælk, hvilket giver en fyldig sammensætning. Smagsgivere som vaniljeekstrakt, hedvin, orangeolie og en smule salt runder profilen af, mens lecithin og pektin fungerer som henholdsvis emulgator og fortykningsmiddel. Kakaotørstof udgør mindst 33 % i mælkechokoladen og mindst 46 % i den mørke chokolade, og kakaomassen er Rainforest Alliance-certificeret.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 536 kcal, 33 g fedt – heraf 15 g mættet – 50 g kulhydrat, hvoraf 44 g er sukkerarter, 7,1 g protein og 0,11 g salt. Det gør chokoladen til en koncentreret lille størrelse, hvor et enkelt stykke eller to sagtens kan gøre forskellen.

Æsken vejer 230 g og rummer et udvalg, der egner sig til at sætte frem, når der er gæster, eller til at dele ud af i hverdagen. Opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen bevarer sin glans og sit bid. Tåler ikke direkte sollys over længere tid.

Den højeste kilopris blandt slikvarerne i dette udtræk

230 gram til 58,95 kr. giver 256,30 kr. pr. kilo — det højeste tal blandt de slikprodukter, der indgår i denne prisregistrering. Det afspejler, at det er en fyldt konfektæske i den mere eksklusive kategori, ikke hverdagsslik som skumfiduser eller lakrids.

Alkohol og nødder i indholdet

Fyldet indeholder hedvin (madeira og sherry) samt alkohol som direkte ingrediens, typisk for klassisk lagkonfekt med flydende centre. Æsken indeholder desuden mandler og hasselnødder direkte og kan indeholde spor af pistacienødder og valnødder — begge dele er vigtige oplysninger for allergikere og for dem, der undgår alkohol.

Rainforest Alliance og de danske chokoladekrav

Kakaomasse og kakaosmør er Rainforest Alliance-certificeret, markeret med stjerne i varedeklarationen — en uafhængig certificering af bæredygtig dyrkning. Chokoladen lever op til minimumskravene: 33 % kakaotørstof og 23 % mælkebestanddele i mælkechokoladen, 46 % kakaotørstof i den mørke.

Detaljer om varen

Mærke
Anthon Berg
Størrelse
230 g
Stregkode (EAN)
5774540846156

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

58,95 kr.58,95 kr.58,96 kr.58,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1758,95 kr.
2026-09-0158,95 kr.
2026-09-1758,95 kr.
2026-10-0158,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget kakao indeholder chokoladen?

    Mælkechokoladen har mindst 33 % kakaotørstof og mindst 23 % mælkebestanddele, mens den mørke chokolade har mindst 46 % kakaotørstof.

  • Indeholder produktet nødder?

    Ja, det indeholder mandler og ristede hasselnødder. Der kan desuden forekomme spor af pistacienødder og valnødder.

  • Hvordan opbevares chokoladen bedst?

    Opbevar æsken tørt og ikke for varmt, så chokoladen bevarer sin glans og sit bid. Undgå direkte sollys over længere tid.

  • Hvad koster Til de søde øjeblikke hos Rema 1000?

    Til de søde øjeblikke koster 58,95 kr. (256,30 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Til de søde øjeblikke på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Til de søde øjeblikke ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Til de søde øjeblikke?

    Til de søde øjeblikke sælges i 230 g, svarende til 256,30 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Til de søde øjeblikke?

    Til de søde øjeblikke forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg